علم دندانپزشکی

همه چیز درباره دندانپزشکی کودکان + آشنایی با متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال

دندانپزشکی کودکان، یکی از شاخه‌های تخصصی دندانپزشکی است که به طور ویژه بر روی مراقبت، پیشگیری و درمان مشکلات دهان و دندان در کودکان و نوجوانان تمرکز دارد. مهمترین چیزی که سلامت دهان و دندان را تضمین میکند مراجعه مرتب از کودکی به یک دندانپزشک اطفال خوب است.برای پیشگیری از بروز هر نوع مشکل احتمالی در آینده، باید از همان سنین کودکی به مطب دندانپزشکی کودکان مراجعه کنیم. در این مقاله قصد داریم شما را با دندانپزشکی اطفال آشنا کنیم و اهمیت آن را مورد بررسی قرار دهیم. علاوه براین شما را با تمام اقدامات و خدمات ارائه شده توسط متخصص دندان پزشکی کودکان نیز آشنا خواهیم کرد.


فهرست مطالب


دندانپزشکی کودکان چیست؟

دندانپزشکی کودکان شاخه ای از دندانپزشکی است که به ارائه مراقبت های بهداشتی و درمانی با تاکید بر مساله پیشگیری و درمانی کودکان از بدو تولد تا بزرگسالی و به ویژه برای افراد دارای نیازهای ویژه میپردازد.

 دندانپزشکی کودکان

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: دندان مولر چیست

اقدامات انجام شده در این رشته توسط متخصص دندانپزشکی کودکان یا دندان پزشکی اطفال شامل حوزه های زیر است:

 • بررسی رشد دهان و دندان کودک یا نوجوان
 • بررسی مشکلات جسمی مربوط به ناتوانی های پزشکی و رفتاری
 • پیشگیری از بروز برخی صدمات
 • هدایت رفتاری کودکان و نوجوانان (مانند آموزش مسواک زدن و …)

متخصص دندانپزشکی کودکان به چه کسی گفته میشود؟

متخصص دندانپزشکی کودکان یا پدودنتیست (pedodontist) یا پدیاتریک دنتیست (pediatric dentist) به دندانپزشک متخصصی گفته میشود که به ارزیابی، تشخیص و معالجه مشکلات فک و دهان اطفال از سنین نوزادی تا نوجوانی میپردازد. یک متخصص دندانپزشکی اطفال توانایی رسیدگی به مشکلات مراجعان با نیازهای خاص (کودکان با مشکلاتی خاصی مانند سندروم داون و …) را هم دارد.
در واقع یک متخصص دندانپزشکی اطفال مانند یک پزشک متخصص کودکان است که تمام آنچه مربوط به سلامتی کودک است را مدیریت میکند، با این تفاوت که این متخصص دندانپزشکی نیز تمام مشکلات مربوط به سلامتی دهان و دندان کودکان را مدیریت میکند.

هر دندانپزشک اطفال، پس از طی دوره دندانپزشکی عمومی، بین 2 تا 3 سال دوره ی تخصصی را می گذراند که شامل روانشناسی کودک نیز هست.

شاید این مطلب جذاب باشد
ارتودنسی کودکان

بیشتر بخوانید، بیشتر بخوانید: فضا نگهدار دندان درد دارد

دندانپزشکی عمومی بعضاً دندانپزشکی “خانواده” خوانده می شود، به خصوص وقتی دندانپزشکان، بیماران را در هر سنی مشاهده میکنند.
بیشتر دندانپزشکان عمومی تخصص خاصی در زیرشاخه ها و شاخه های تخصصی دندانپزشکی ندارند. شما می توانید به یک دندانپزشک عمومی به مانند یک پزشک عمومی نگاه کنید که متخصص نیست و تنها مشکلات عمومی بدن را شناسایی کرده و با دارودرمانی مداوا میکند. دندانپزشکان عمومی واجد شرایط هستند که اکثر روشهای دندانپزشکی مانند پر کردن دندان، دندانپزشکی زیبایی دندان و سایر خدمات دندانپزشکی را انجام دهند، اما تخصص، دانش و تجربه متخصصان را ندارند.
به طور مشابه دندانپزشکان عمومی همچنین تخصص خاصی در دندانپزشکی کودکان ندارند. دندانپزشکان عمومی قادر به ارائه خدمات عالی دندانپزشکی برای بیماران در هر سنی هستند، اما عمق دانش آن ها یا آموزشی که دیده اند به اندازه متخصصان دندانپزشکی کودکان نیست.

چرا دندانپزشکی کودکان بسیار مهم است؟

به طور کلی مراقبت اولیه و پیشگیرانه از دهان و دندان کودکان بسیار مهم است. نحوه رویش، مراقبت و ریزش دندان های شیری به طور مستقیم روی روند جوانه زدن و رویش دندان های دائمی فرزندتان تاثیر میگذارد. چنانچه مشکلی برای دندان های شیری کودک ایجاد شود، در آینده کودک با مشکلات دندانپزشکی گسترده تری روبرو خواهد شد که برطرف کردن آن ها مستلزم صرف وقت و هزینه بالا است.

 دندانپزشکی کودکان

برای همین لازم است در همان آغاز کودکی و حتی شیرخوارگی کودک را به نزد یک متخصص دندانپزشک اطفال برد تا تمامی مشکلات موجود و پیش رو توسط او تشخیص داده شده و درمان شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لیمینت دندان چیست را بخوانید.

مراقبت های انجام شده در زمینه دندانپزشکی اطفال میتواند به رشد طبیعی فک ها، دندانهای دائمی سالم و همچنین توانایی جویدن و صحبت صحیح فرزندتان کمک کند. هرچه دندانهای دائمی بیشتری به مرور زمان از لثه بیرو می آیند، مراقبت از دندان نیز به همان اندازه مهمتر و ضروری تر میشود.

بهترین سن مراجعه به دندانپزشک کودکان چه موقع است؟

اگر مشکلی متوجه دهان و دندان کودک باشد بهتر است از سن 4 سالگی برای اولین بار کودک را به نزد دندانپزشک اطفال ببرید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندان نهفته چیست را بخوانید. در سن 6 سالگی برای ارزیابی الگوی صحیح رشد صورت و بایت کودک و روند در آمدن اولین دندان های دائمی نیز حتما باید به دندانپزشک مراجعه کرد. از آن به بعد ویزیت منظم به دندانپزشک بسته به سلامت و پیشرفت دهان کودک هر 6 ماه یا هر یکسال یک بار باید انجام شود.

شاید این مطلب جذاب باشد
Dental Implant

برای آگاهی بیشتر بخوانید: عاج دندان چیست

از لحظه ای که اولین دندان های دائمی در 6 سالگی شروع به رویش میکنند کودک نیز باید به طور مرتب به کلینیک دندانپزشکی کودکان برده شود تا ارتودنسی پیشگیرانه از همان سنین آغاز شود. با توجه به شکل اولین دندان های دائمی و اینکه بین آن ها ممکن است فضای نسبتا زیادی وجود داشته باشد، اگر به طور مرتب به دندانپزشک اطفال مراجعه نشود امکان تشکیل پلاک در این شیارها و فواصل وجود دارد؛ که در صورت عدم رسیدگی میتواند منجر به بروز مشکلات متعدد لثه مثل عفونت و التهاب شود. بنابراین از لحظه نخست رویش دندان های دائمی حتما کودک خود را به چنین کلینیک هایی ببرید.

خدمات دندانپزشکی اطفال شامل چه مواردی میشود؟

متخصصان دندانپزشکی اطفال برای دلبندان شما خدمات زیر را ارائه میدهند. البته توجه کنید که این دندانپزشکان وظایف زیادی دارند که ما تنها به ذکر مهمترین خدمات ارائه شده توسط آن ها میپردازیم:

 • انجام معاینات کامل و مرتب دهان و دندان برای نوزادان، کودکان و مادران آن ها
 • کمک به حفظ و ارتقایی بهداشت دهان ودندان کودکان
 • انجام کلیه مراقبت های پیشگیرانه از جمله تمیز کردن و شستشوی تخصصی دندان کودکان، معرفی انواع محصولات مناسب برای دندان اطفال، توصیه های تغذیه ای برای حفظ سلامتی دهان آن ها
 • ارائه مشاوره در مورد عادات دهانی اطفال (به عنوان مثال مشاوره دادن به والدین در خصوص استفاده از پستانک و عوارض مکیدن انگشت نوزاد)
 • ارزیابی و درمان زودهنگام برای صاف کردن دندانها و اصلاح بایت نامناسب (ارتودنسی کودکان)
 • ترمیم حفره های دندان
 • تشخیص بیماری های دهان و دندانی ناشی از بیماری های دیگر مثل دیابت، نقص مادرزادی قلبی، آسم، تب یونجه و اختلال کمبود توجه-بیش فعالی
 • مدیریت مشکلات و بیماری های لثه از جمله زخم ها، مخاط و بیماری پریودنتال کودکان
 • مراقبت از آسیب دیدگی های دندانپزشکی (به عنوان مثال ، دندان های شکسته، جابجا شده یا دستکاری شده)
شاید این مطلب جذاب باشد
بررسی 10 استراتژی برای مقابله با حساسیت بلیچینگ دندان

هزینه و قیمت خدمات مربوط به درمان دندان کودکان، معمولا پایین تر از دندانپزشکی بزرگسالان است زیرا اغلب جنبه مراقبتی و پیشگیرانه دارد. برخی از مهمترین اقدامات یا خدمات دندانپزشکی اطفال در ادامه به صورت خلاصه توضیح داده شده اند:

1- آموزش والدین

بعد از درآمدن و رویش دندان های دائمی ، والدین نیز نقش پررنگی در کنار دندانپزشکان پیدا میکنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندان پزشک تجربی را بخوانید. دندانپزشکان اطفال به طور کامل با والدین در ارتباط هستند و درباره نحوه مراقب، نگهداری و مدیریت مشکلات کودکان به والدین توصیه ها و راهنمایی هایی ارائه میدهند. برخی از این آموزش ها عبارتند از:

 • مدیریت دندان های شیری
 • نحوه صحیح مسواک زدن (روزی 3 بار با رعایت نکات ایمنی)
 • مدیریت در آمدن دندان های دائمی و نحوه مراقبت از کودک در این سنین
 • نحوه استفاده از دهانشویه ها
 • نحوه مدیریت درد دندان
 • مدیریت عادات مضر دهانی کودک
 • کنترل رژیم غذایی و نوع خوراکی هایی که کودک میخورد.
 • نحوه مدیریت شکستگی دندان

2- اصلاح عادات مخرب کودکان از وظایف دکتر دندانپزشک کودکان

برخی از مهمترین عادات مضری که میتواند به سلامت دندان های کودک آسیب برساند و او را در آینده محتاج درمان های سخت ارتودنسی کند عبارتند از:

 • مکیدن بیش از حد پستانک: از سن 2 تا نهایتا 2.5 سالگی باید پستانک را از کودک خود بگیرید. اگر دلبندتان بیش از این موعد و بیش از حد از پستانک استفاده کرد حتما باید از متخصص دندانپزشکی کودکان کمک بگیرید؛ زیرا ممکن است باعث بروز ناهنجاری ها و جابجایی دندان و فک در آینده شود.
 • مکیدن انگشتان پا: این عادت نامناسب باید در اسرع وقت متوقف شود زیرا علاوه بر مشکلات دندان و فک در الگوی رشد صورت نیز منجر به بروز مشکلات جدی می شود.
 • نفس کشیدن یا تنفس مداوم از طریق دهان: اگر متوجه شدید کودک شما از دهان خود نفس می کشد، با پزشک متخصص و دندانپزشک اطفال خود مشورت کنید.
شاید این مطلب جذاب باشد
دندانساز تجربی چه کسی است؟ + بررسی مراحل لازم برای بدست آوردن مدرک دندان سازی 1402

3- فلوراید درمانی موضعی

برای پیشگیری یا درمان حفرات دندان و یا پوسیدگی دندان، دندانپزشکان اطفال از فلوراید استفاده میکنند. فلوراید به تقویت مینای دندان کمک میکند و مهمترین اقدامی که یک دندانپزشک کودکان برای محافظت از دندان در برابر پوسیدگی میتواند انجام دهد همین پروسه فلوراید تراپی یا فلوراید درمانی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چرا دندان پر شده درد میکند را بخوانید.

4- شیاربندی دندان با کمک سیلانت دندانپزشکی

سطوح جونده دندان های آسیاب در کودکان دارای شیارهایی است که مواد غذایی به آن ها گیر میکند و به دلیل زیاد بودن آن ها مسواک زدن به تنهایی قادر به پاک کردن آن ها نیست.

 دندانپزشکی کودکان

متخصصان دندانپزشکی اطفال با کمک سیلانت های دندانپزشکی اطفال اقدام به پر کردن یا شیاربندی این حفرات میکنند تا احتمال پوسیدگی دندان را کاهش داده و مانع از آسیب دیدن مینای دندان میشود.

5- باندینگ دندان

آسیب ها و شکستگی های جزئی دندانهای جلوی از جمله موارد شایع در دوران کودکی است. دندانپزشک کودکان میتواند با کمک برخی مواد خاص که با نام باندینگ شناخته میشوند این آسیب ها را ترمیم و برطرف کند. جنس این مواد به گونه ای است که هم رنگ دندان هستند. مواد باندینگ دندان مقاوم بوده و با رشد کودک همچنان ماندگار هستند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با دندانپزشکی کودکان آشنا شدید. همچنین از وظایف متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مناسب ترین تغذیه برای سلامت دندان های کودکان چیست؟

تا جای ممکن سعی کنید قند و نشاسته را در برنامه غذایی کم کنید. استفاده از مواد غذايى حاوى فيبر به شستشوى دندانها كمك مى كنند. میوه و سبزیجات حاوی ویتامین E نیز می تواند به سلامت دندان کمک کند.

علت پوسیدگی زود رس دندان در شیرخوارگی چیست؟

از علل مختلف می توان به، یک: خوردن مکرر شیر در طول شب، بدون تمیز کردن دندان ها، دو: استفاده از پستانک شیرین شده با عسل یا مایعات شیرین، سه: وجود پوسیدگی های متعدد درمان نشده در دهان پدر و مادر کودک اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا