علم دندانپزشکی

لیمینت دندان

ونیر یا لیمینت دندان یک پوسته نازک هم رنگ دندان است که برای پوشاندن سطح جلوی دندان طراحی شده است تا ظاهر دندان را بهبود بخشد. این پوسته نازک همانند ناخن مصنوعی به سطح دندان چسبانده می‌شود.
ونیر ممکن است از جنس پورسلین (سرامیک) و یا رزین کامپوزیت ساخته شود. ونیر پورسلین یا لمینت دندان مقاومت بیشتری در مقابل تغییر رنگ و لک دارد و ظاهر آن از نظر خصوصیات یازتاب نور خیلی بیشتر شبیه دندان طبیعی است. با این حال هر روشی معایب و مزایای خاص خود را دارد و پیش از تصمیم‌ گیری باید در مورد تمامی جوانب درمان با دندانپزشک خود صحبت کنید. چرا باید به دندان پزشکی مراجعه کنیم

موارد استفاده لمینت دندان

لمینت دندان برای اصلاح چه مشکلاتی استفاده می‌شود
به‌ طور کلی کاربردهای متداول لمینت دندان عبارتند از:
• سفید کردن دندان‌هایی که دچار لک و تغییر رنگ شده اند (خواه این تغییر رنگ در نتیجه درمان عصب‌ کشی باشد یا حاصل مصرف داروی آنتی ‌بیوتیک تتراسایکلین یا داروهای دیگر، مصرف فلوراید زیاد و یا عوامل دیگر). عامل آن هر چه که باشد می‌توان با کمک لمینت بدرنگی دندان‌ را پنهان کرده و آنها را زیباتر کرد.
• اصلاح ساییدگی و کوتاه شدن دندان‌ها
• اصطلاح لب پر شدگی یا شکستگی دندان‌ها
• اصلاح موارد خفیف ناهمراستایی، کجی، بدشکلی، هم‌تراز نبودن دندان‌ها و انواع اشکالات ظاهری دندان
• بستن فاصله بین دندان‌ها

دندان چگونه لمینت می شود

دندان چگونه لمینت می‌شود؟
لمینت کردن دندان معمولاً نیاز به سه جلسه مراجعه به دندانپزشک دارد. در جلسه اول مشاوره کلی انجام می‌شود تا در مورد جزئیات لمینت کردن دندان صحبت شود. در جلسه دوم تراشیدن دندان و قالب‌ گیری و در جلسه سوم چسباندن لمینت و تنظیم آن انجام می‌شود. می‌توان در هر جلسه یک و یا چند دندان را هم‌زمان لمینت کرد.

READ
10 نکته مهم قبل از کاشت ایمپلنت دندان

مراحل لیمینت کردن دندان

لیمینت دندان

۱- تشخیص و برنامه ‌ریزی درمانی
اولین قدم برای لمینت دندان، مشارکت فعالانه شما است. باید به دندانپزشک خیلی شفاف و روشن توضیح دهید دقیقاً چه چیزی می‌خواهید. همچنین در مورد رنگ و نوع لمینت دندان باید صحبت کنید و تصمیم‌ گیری نمایید. پس از آن دهان شما معاینه شده و عکس پرتوی ایکس گرفته می‌شود تا مشخص شود شرایط لازم برای لمینت کردن را دارید. همچنین قالب ‌گیری از دندان‌ها انجام می‌شود.
۲- آماده سازی دندان
برای آماده کردن دندان، دندانپزشکی تقریباً نیم میلی‌متر از مینای سطح دندان را می‌تراشد. این مقدار تقریباً معادل ضخامت پوسته ونیر است که قرار است به ضخامت دندان اضافه شود. پیش از تراشیدن مینا دندانپزشک تصمیم می‌گیرد آیا نیازی به استفاده از بی‌ حسی موضعی وجود دارد یا نه. سپس قالبی از دندان تراشیده شده گرفته می‌شود و به لابراتوار دندان ارسال می‌شود تا در آنجا پوسته ونیر ساخته شود. دو تا چهار هفته بعد مجدداً مراجعه می‌کنید تا پوسته ونیر به دندان شما چسبانده شود. در این مدت می‌توانید از ونیر موقتی استفاده کنید. لیمینت دندان

باندینگ لیمینت

۳- باندینگ لمینت دندان
پیش از این که لمینت دندان صورت دائمی به دندان چسبانده شود، دندان‌پزشک موقتاً آن را برروی دندان قرار می‌دهد تا از نظر رنگ و شکل آن را بررسی نماید. ممکن است لازم باشد چندین مرتبه لبه های ونیر تراشیده شود تا کامل اندازه شود. رنگ آن نیز با چسب مورد استفاده برای چسباندن تنظیم می‌شود. سپس دندان کاملاً تمیز، خشک و پولیش می‌شود و به کمک ژل اسیدی، سطح آن زبر میشود تا که اتصال محکم‌تری بین دندان و لمینت دندان برقرار شود. سپس چسب مخصوص به پوسته ونیر و دندان مالیده می‌شود و ونیر بر روی دندان قرار می‌گیرد. پس از این که دندانپزشک از درست بودن همه چیز مطمئن شد، با تاباندن نور مخصوصی چسب را سخت میکند. به این ترتیب مواد به سرعت سخت شده و می‌چسبند. در محل آخر چسب اضافی برداشته میشود و سطح بایت بررسی می‌شود تا از مناسب بودن آن اطمینان حاصل شود. ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد چند هفته بعد برای بررسی وضعیت واکنش لثه به لمینت دندان مراجعه نمایید.

READ
راهنمای دندانپزشکی

لیمینت دندان

فواید و مزیت‌های لمینت چیست؟
ظاهری کاملاً طبیعی و شبیه دندان خودتان دارد
بافت لثه به خوبی پورسلین را تحمل می‌کند
لمینت پورسلین در مقابل تغییر رنگ و لک بسیار مقاوم است
در انتخاب این رنگ پورسلین کاملاً آزاد هستید
این روش رو کردی محافظه کارانه برای تغییر رنگ و شکل و ابعاد دندان محسوب می‌شود
معایب لمینت

معایب لمینت چیست؟
این فرایند برگشت پذیر نیست
هزینه لمینت بیشتر از باندینگ کامپوزیت است
لمینت معمولاً در صورت لب پر شدن و شکستن، قابل ترمیم نیست
از آنجایی ‌که مینای دندان برداشته شده است ممکن است دندان به غذاهای سرد یا داغ حساس شود
ممکن است لمینت از دندان جدا شده و بیفتد. برای به حداقل رساندن این احتمال باید عادت مانند ناخن جویدن، مداد جویدن و یا جویدن هر شی سخت دیگری را کنار بگذارید چرا که فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌نماید
دندان‌هایی که لمینت شده ‌اند باز هم ممکن است دچار پوسیدگی شود بنابراین باید مراقب پوسیدگی دندان نیز باشید
افرادی که دندان‌هایشان از سلامت کافی برخوردار نیستند مثلاً دچار پوسیدگی دندان هستند یا بیماری لثه دارند، ساختار دندان‌هایشان ضعیف است (در مواردی که دندان پوسیدگی، شکستگی و یا پرشدگی بزرگ دارد) و یا افرادی که در آنها لایه مینا نازک شده است، نمی‌توانند لمینت کنند.
برای افرادی که عادت به هم فشردگی دندان‌ها و یا دندان قروچه دارند، این درمان توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است فشار زیادی که به لمینت وارد می‌شود باعث شکستن یا لب پر شدن آن شود.
توجه داشته باشید که رنگ لمینت را به محض چسباندن دندان دیگر نمی‌توان تغییر داد. بنابراین اگر قصد سفید کردن دندان‌ها را دارید باید ابتدا دندان‌های خود را سفید کننده و بعد از آن برای لمینت کردن اقدام نمایید تا هماهنگی رنگ دندان‌هایتان به هم نخورد.

READ
دندان سازی

طول عمر لمینت چقدر است؟
به طور کلی طول عمر لمینت بین ۷ تا ۱۵ سال برآورد می‌شود. پس از این زمان ممکن است لازم باشد لمینت را تعویض نمایید.

لیمینت دندان

مراقبت از لیمینت چگونه است؟
در واقع لمینت نیاز به مراقبت ویژه‌ ای ندارد. بهداشت دهان را طبق روال معمول ادامه بدهید . حداقل روزی دو مرتبه مسواک بزنید و یک مرتبه نخ دندان بکشید. در صورت لزوم از دهان‌شویه استفاده کنید. اگر چه لمینت در مقابل تغییر رنگ مقاوم است اما احتمالاً باید مصرف غذاهایی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند مانند چای، قهوه و برخی انواع ابمیوه را محدود نمایید.

روش‌های جایگزین لیمینت دندان چیست؟
بسته به هدف شما از لیمینت کردن دندان، می‌توانید از روش‌های دیگری مانند باندینگ و روکش دندان استفاده کنید. باندینگ روشی محافظه کارانه تر از لمینت است که مشکلات خفیف‌تر را درمان می‌نماید و روکش دندان روشی تهاجمی‌تر است که برای حل مشکلات شدیدتر دندان توصیه می‌شود. هزینه باندینگ کامپوزیت کمتر از لمینت و هزینه روکش دندان بیشتر از لمینت می‌باشد. همچنین روشی به نام ونیر خیلی نازک با نام تجاری لومینیرز وجود دارد که کم تهاجمی تر از لمینت معمولی است چرا که ضخامت پوست ونیر در آن کمتر است و ممکن است نیازی به تراشیدن دندان وجود نداشته باشد.

راهنمای جامع دندانپزشکی و کلینیک های دندانپزشکی

منبع : https://v.ht/JReK

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا