تکنولوژی دندانپزشکیعلم دندانپزشکی

دندان نهفته چیست و باید با آن چه کرد؟

دندان نهفته یا (impacted teeth)، دندانی است که به دلایلی هنوز جوانه نزده و از لثه خارج نشده است. به عبارتی درحالی که می بایست به طور طبیعی و در حوالی مدت زمانی که باید خارج می شد، سر از لثه بیرون می آورد. بعضی اوقات ممکن است دندان فقط تا حدی تحت دچار نهفتگی باشد، در این وضعیت دندان نیمه نهفته است و کج بیرون آمده به همین دلیل طول کمتری دارد و در وضعیت غیرعادی و کج قرار دارد. اغلب اوقات، دندان های نهفته علائم واضحی ندارند و فقط در هنگام گرفتن عکس با اشعه ایکس در مطب دندانپزشکی کشف می شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید در این مقاله با دندانساز تجربی بیشتر آشنا شوید.

نشانه های نهفتگی دندان: علائم دندان نهفته چیست؟

نهفتگی دندان در برخی موارد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشید. در موارد دیگر، یک دندان نهفته ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

قرمزی و التهاب لثه
ورم لثه
خونریزی از لثه
بوی بد دهان
طعم بد دهان
مشکل در باز کردن دهان
درد دندان حین جویدن مواد غذایی

علائم ممکن است در طی هفته ها یا ماه ها احساس شوند. عکس برفک دهان نوزاد

علت دندان نهفته چیست؟ چه چیزی موجب نهفتگی در دندان ها می شود؟

به طور کلی، هنگامی که دهان شما فضای کافی برای رویش دندان نداشته باشد آن دندان یا بیرون نمی آید یا کج بیرون می آید. در اغلب موارد این مشکل می تواند نتیجه ژنتیک یا درمان ارتودنسی دندان باشد.

شاید این مطلب جذاب باشد
فضا نگهدار دندان چیست؟ - بهترین فضا نگهدارنده برای کودکان کدام است؟

کدام دندانها بیشتر دچار نهفتگی می شوند؟

دندان عقل

دندان عقل که معمولاً آخرین دندانی است که از لثه بیرون میزند بیشتر دچار نهفتگی میشود. این دندان ها به طور معمول در سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی از لثه بیرون میزنند. بنابراین بیشتر اوقات اگر حرفی از دندان نهفته شد منظور دندان عقل است. هرچند که دندان های دیگر نیز ممکن است دچار نهفتگی شوند.

با رویش دندان عقل (که به آن “دندانهای آسیاب سوم” نیز گفته می شود) رشد فک اغلب متوقف شده است. بنابراین دهان و فک برای جا دادن به آنها خیلی کوچک است. از آنجا که در این شرایط دیگر واقعاً نیازی به دندان عقل نیست، اگر مشکلی ایجاد شود معمولاً اقدام به کشیدن دندان میکنند. اگر شما فک کوچکی دارید، احتمالاً دندان عقل نهفته دارید.

دندان نیش

دومین دندان متداول که ممکن است دچار نفهتگی شود دندان های نیش فک بالا هستند که به آن (canines) نیز گفته می شود. از آنجا که این دندان ها نقش مهمی در دهان شما دارند، به احتمال زیاد پزشک معالجاتی را توصیه می کند که این دندان ها را به جای برداشتن ترغیب به رویش کند. درمان ارتودنسی ثابت یا متحرک میتواند برای در آمدن کامل دندان نیش نهفته مناسب باشد. درباره حساسیت به دندان مصنوعی چه میدانید؟

دندان نهفته

با دندان نهفته چه باید کرد؟

اگر مشکوک به وجود دندان نهفته یا نهفتگی دندان هستید، در اسرع وقت به دندانپزشک یا یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. آنها می توانند دندان های شما را معاینه کرده و با اشعه ایکس دهان وجود نهفتگی را تشخیص دهند. در صورت وجود چنین شرایطی، آنها می توانند در مورد مزایا و خطرات درمان بحث کنند. بیشتر مطالعه کنید: دندان مصنوعی ژله ای تکه ای

شاید این مطلب جذاب باشد
آشنایی با انواع دندان مصنوعی تکه ای و چسبی + مشکلات شایع دندان مصنوعی چیست؟

درمان و اصلاح دندان نهفته به چه صورت است؟

گزینه های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

صبر کردن و نظارت بر وضعیت دندان

اگر دندان نهفته شما هیچ علامتی ایجاد نمی کند، دندانپزشک ممکن است فعلا دست نگاه دارد و به صورت دوره ای با عکس اشعه ایکس موقعیت و وضعیت دندان را نظارت کند. با استفاده از این روش، دندانپزشک به جای کشیدن دندان با جراحی، آن را مرتباً کنترل می کند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، سریعا مشکل را برطرف کند. برای این منظور باید به طور منظم به مطب دندان پزشک خود مراجعه کنید. آیا میدانید علت بوی بد بدن در نوجوانان چیست؟

عمل جراحی دندان نهفته

اگر درد و سایر عوارض جانبی ناخوشایند ناشی از نهفتگی دندان را تجربه می کنید، دندانپزشک شما ممکن است کشیدن دندان با جراحی را به شما توصیه کند. این موضوع به خصوص در مورد دندان عقل نهفته صادق است. اگر دندان پنهان شما روی سایر دندانها تأثیر منفی بگذارد، ممکن است کشیدن را نیز توصیه کنند. درباره قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو چه میدانید؟

جراحی دندان نهفته معمولاً به صورت سرپایی در مطب جراح دهان انجام می شود. به این معنی که می توانید همان روزی که عمل را انجام می دهید به خانه بروید. این روش معمولاً ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و احتمالاً تحت بی حسی موضعی قرار خواهید گرفت. بهبودی ممکن است ۷ تا ۱۰ روز طول بکشد ، اما شما باید بتوانید در طی چند روز پس از انجام عمل ، به محل کار یا مدرسه خود برگردید.

شاید این مطلب جذاب باشد
کراودینگ دندان‌ها چیست؟ آشنایی با درمان شدید نامرتبی دندان ها

کمک به بیرون آمدن دندان

هنگامی که دندان های نیش دچار پنهان شدگی شود، ممکن است از وسایل کمکی جهت رویش دندان استفاده شود تا دندان به خوبی بیرون بزند. دستگاه ها و ابزار کمک رویشی دندان ممکن است شامل بریس ارتودنسی، براکت یا کشیدن دندان های شیری یا دائمی مجاور باشد که مانع از بیرون زدن دندان نیش میشوند. این روش ها وقتی روی افراد جوان تر انجام شود بسیار مثر هستند. در صورت عدم دستیابی به رویش دندان، لازم است دندان نهفته برداشته شود و با ایمپلنت دندان یا بریج و یا دندان مصنوعی جایگزین شود. مکیدن انگشت نوزاد نشانه چیست؟

عوارض و خطرات دندان های نهفته

از آنجایی که دندان های کاملاً نهفته هرگز سر از لثه بیرون نمی آورند، نمی توانید آن ها را تمیز کرده یا مراقبت کنید. اما اگر دندان یا دندان های شما تا حدی پنهان باشند، تمیز کردن آنها دشوارتر است. این امر آنها را در معرض خطر بیشتری برای مشکلات دندانی زیر قرار میدهد:

پوشیدگی و ایجاد حفرات
از بین رفتن (دندان مرده)
عفونت دندان و لثه
ازدحام دندانهای اطراف
کیست یا آبسه دندان
آسیب دیدن ریشه دندان های مجاور
بیماری های لثه

عوارض نهفتگی دندان

مدیریت درد دندان های دچار نهفتگی

اگر از ناحیه دندان نهفته درد دارید، ممکن است بتوانید از داروهای بدون نسخه برای تسکین موقتی این درد استفاده کنید. آسپرین برای درمان درد خفیف تا متوسط ​​دندان مناسب است. با این حال، آسپرین نباید به کودکان زیر ۱۸ سال داده شود ، زیرا می تواند خطر ابتلا به سندرم ری را افزایش دهد که یک بیماری جدی به شمار می رود.

شاید این مطلب جذاب باشد
پوسیدگی ریشه دندان ها چگونه رخ می دهد و درمان آن چیست؟ + عکس پوسیدگی دندان

یخ همچنین ممکن است به کاهش التهاب کمک کند، یا می توانید آب گرم و نمک را در داخل دهان غرغره کنید.اگر درد شما شدید است و نمی توانید از طریق درمان های خانگی آن را تسکین دهید توجه کنید ،ممکن است نیاز به داروهای دیگر داشته باشید.اگر یک دندان نهفته باعث درد شدید و مزمن شود، احتمالاً باید با جراحی برداشته شود یا با استفاده از سایر اقدامات پزشکی درمان شود.

نکات پایانی درباره نهفتگی دندان

دندان های نهفته همیشه مشکل ایجاد نمیکنند و در بعضی موارد نیازی به درمان آنها نیست. اما در مواقع دیگر باید آنها را برداشته تا از عفونت، آسیب دیدن دندانهای دیگر یا سایر عوارض جلوگیری شود. معاینات منظم دندانپزشکی از سنین پایین می تواند به دندانپزشک شما کمک کند تا دندان های نهفته را از همان اوایل شناسایی کرده و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسبی برای آن ها ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا