تکنولوژی دندانپزشکیعلم دندانپزشکی

علت حساسیت و درد دندان پر شده چیست؟

پرکردن دندان یک روش معمول برای درمان و ترمیم پوسیدگی دندان یا حفرات آن است. در طی فرآیند پر کردن، یک دندانپزشک ترمیمی یا عمومی این پوسیدگی ها را برداشته و حفرات دندانی را با ماده ای مانند آمالگام یا کامپوزیت پر می کند. گرچه این یک پروسه ساده و معمول است، اما پس از آن بسیاری از افراد با حساسیت دندان و همچنین درد روبرو می شوند. در اکثر موارد، حساسیت و درد دندان پر شده بسته به علت آن به خودی خود طی چند روز یا چند هفته از بین می رود. درباره علت و تسکین درد و حساسیت دندان بعد از پر شدن در ادامه مطالبی برای شما آماده شده است.

طی فرآیند پر کردن دندان چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشکان اغلب قبل از پر کردن دندان، اطراف دندان آسیب دیده را بی حس می کنند. در نتیجه، احتمالاً در طی یکی دو ساعت بعد از فرآیند چیزی احساس نخواهید کرد. بعد از آن بخش آسیب دیده یا دچار پوسیدگی دندان تراشیده میشود و سپس با مواد پر کننده مانند کامپوزیت دندان ترمیم می شود. به محض از بین رفتن اثر بی حسی، ممکن است احساسات غیرمعمولی را در دهان خود مشاهده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با دندان سازی تجربی آشنا شوید.

درد دندان پر شده بعد از فرآیند پر کردن چگونه است؟

درد و حساسیت در دندان های ترمیمی شده، به ویژه هنگام تنفس در هوای سرد، نوشیدن مایعات سرد یا گرم و خوردن غذاهای گرم و سرد شروع میشود.با حساسیت در لثه ها همراه است. برای کسب اطلاعات مقاله چه دندان هایی شیری هستند را بخوانید. درد در دندانهای اطراف دندان پر شده نیز وجود دارد.درد حین دندان قروچه تشدید میشود.درد در دندان آسیب دیده هنگام غذا خوردن، مسواک زدن، یا کشیدن نخ دندان حس می شود.

شاید این مطلب جذاب باشد
از سیر تا پیاز ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی

چه عواملی باعث حساسیت دندان بعد از پر شدن می شود؟

چندین مورد می تواند باعث حساسیت دندان بعد از پر شدن شود. این عوامل به صورت خلاصه در ادامه توضیح داده شده اند. بیشتر بدانید: عکس دندان کامل انسان

پالپیت یا التهاب پالپ دندان (مغز دندان)

قبل از پر کردن حفرات دندانی، دندانپزشک با مته نازک و کوچک دندانپزشکی قسمت پوسیده دندان شما را بر می دارد. در موارد نادر، خرارت ناشی از چرخش مته پالپ یا بافت نرم داخل ریشه دندان را دچار التهاب میکند. پالپ بافت همبندی است که مرکز دندان های شما را تشکیل می دهد.علاوه بر ایین اگر دندانپزشک شما تمام بافت های دچار پوسیدگی را از بین نبرد، این موضوع می تواند باعث ایجاد عفونت در پالپ دندان آسیب دیده شود. وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است متوجه تورم لثه یا آبسه دندان در نزدیکی بخش آسیب دیده شوید.

دو نوع پالپیت یا التهاب پاپ دندان وجود دارد. اولین مورد پالپیت برگشت پذیر است که در آن دندان حساس خواهد شد اما پالپ بهبود می یابد و بهتر می شود. مورد دوم پالپیت غیر قابل برگشت است، جایی که پالپ قادر به بهبود نیست و دندان شما پس از آن به درمان ریشه دندان یا روت کانال تراپی نیاز دارد.

تغییر در موقعیت دندان ها و بایت دهان

بعضی اوقات پر کردن دندان باعث می شود که دندان آسیب دیده بلندتر از دندانهای دیگر باشد. این موضوع باعث می شود که بسته شدن دهان به دلیل فشار بیشتر بر روی دندان آسیب دیده دردناک باشد. انگشت مکیدن کودک نشانه چیست؟ در برخی موارد، گاز گرفتن و جویدن غذا می تواند حتی باعث کنده شدن پرکردگی دندان شود. بنابراین کنده شدن پر کردگی و تغییر موقیت بایت میتواند علت درد دندان پر شده باشد.

شاید این مطلب جذاب باشد
پوسیدگی ریشه دندان ها چگونه رخ می دهد و درمان آن چیست؟ + عکس پوسیدگی دندان

برخورد پرکردگی های ناهمجنس

ممکن است دو دندان پر شده در مجاورت هم یا روبروی هم (یکی در فک بالا و یکی در فک پایین) قرار کرفته باشند. اگر این دو دندان از مواد مختلف و ناهم جنسی باشند با برحرود آن ها با هم حس ناخوشایندی مانند حساسیت و درد تجربه خواهید کرد. همچنین اگر روکش دندان های مجاور یا بالا و پایین هم یکسان نباشد با همین مشکل مواجه خواهید شد. درباره ورم صورت بعد از گذاشتن دندان مصنوعی بیشتر بخوانید.

درد در بخش های دیگر دهان و دندان

همچنین احساس درد دندان پر شده بعد از ترمیم ممکن است از سایر بخش های دهان یا از دندان های دیگر باشد. به این دردها دردهای ارجاعی گفته میشود یعنی منبع آن ها جای دیگری است اما در جای دیگری حس میشوند. عکس برفک دهان نوزاد

واکنش آلرژیک

حساسیت بعد از پر کردن دندان می تواند یک واکنش آلرژیک به مواد استفاده شده در پر کردن باشد. همچنین ممکن است در همان حوالی متوجه بثورات یا خارش شوید. اگر فکر می کنید ممکن است واکنش آلرژیک داشته باشید با دندانپزشک خود تماس بگیرید. او می تواند پر کردگی را با مواد دیگری جایگزین کند. از قیمت دندان مصنوعی تکی چسبی چه می دانید؟

کنترل حساسیت و درد دندان

چگونه حساسیت دندان را کنترل کنیم

با کنترل موارد زیر می توانید به کاهش حساسیت کمک کنید:

  • مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin)
  • به طور موقت از غذاها و نوشیدنی های گرم یا سرد خودداری کنید
  • به طور موقت از خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی مانند آب مرکبات، شراب و ماست خودداری کنید
  • به آرامی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید
  • با استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت مسواک بزنید
  • با طرفی که دندان پر شده در آن قرار دارد غذا نجوید
شاید این مطلب جذاب باشد
علت بوی بد دهان و بدن نوجوانان چیست؟ + بررسی راه‌های تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد

مشکل بایت و جویدن شایع ترین علت حساسیت دندان بعد از پر کردن است. اگر فکر می کنید مشکلی در جویدن شما وجود دارد که ممکن است تا قبل از از بین رفتن بی حسی متوجه آن نشوید در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرید. دندان پزشک می تواند پر کردگی را طوری تنظیم کند که با دندان های دیگر شما مطابقت بیشتری داشته باشد. اگر مبتلا به پالپیت هستید که پس از چند هفته به خودی خود برطرف نمی شود ، ممکن است به درمان ریشه دندان نیاز داشته باشید.

حساسیت دندان بعد از پر شدن تا چه مدت طول می کشد؟

حساسیت و درد دندان پر شده بعد از ترمیم باید طی دو تا چهار هفته از بین برود. اگر در این مدت حساسیت بهتر نشود یا بیش از چهار هفته طول بکشد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا