تکنولوژی دندانپزشکیعلم دندانپزشکی

آشنایی با انواع دندان (عکس و توضیحات)

دندان های شما یکی از قوی ترین بخش های بدن شما هستند. آنها از پروتئین هایی مانند کلاژن و مواد معدنی مانند کلسیم ساخته شده اند. دندان ها علاوه بر کمک به شما در جویدن سخت ترین غذاها، به شما در وضوح هرچه بیشتر صحبت کردن و بیان یا ادای کلمات و جملات نیز کمک می کنند. در این مقاله قصد داریم درباره انواع دندان در انسان و کاربرد هر کدام اطلاعاتی به شما ارئه دهیم.

آنچه در این مقاله میخوانید

  • تعداد دندان ها در انسان چقدر است؟
  • انواع دندان در کودکان کدامند؟
  • دندان پیشین یا incisor teeth
  • انواع دندان نیش یا کیناینز (canines)
  • دندان آسیاب کوچک یا پری مولار یا مولر (premolars)
  • انواع دندان آسیاب یا مولار
  • تعداد دندان های عقل (wisdom teeth)
  • نکات پایانی درباره تعداد و انواع دندان در انسان

انواع دندان در انسان

قوس فکی کودکان


در این تصویر قوس فکی در کودکان را میبینید. در هر قوس فکی ۱۰ عدد دندان وجود دارد که در مجموع ۲۰ عدد میشوند.

تعداد دندان ها در انسان چقدر است؟

بیشتر بزرگسالان ۳۲ دندان دارند که دندان های دائمی یا ثانویه نامیده می شوند:

۸ دندان پیشین
۴ دندان نیش
۸ پرمولر
۱۲ دندان مولر یا آسیای از جمله ۴ دندان عقل

انواع دندان دائمی و شیری

دندان های انسان


قوس فکی در کودکان و بزرگسالان را میبینید که نشان میدهد در بزرگسالی دندان ها به ۳۲ عدد میرسد. رنگ هر دسته از دندان ها نیز مشخص شده تا بتوانید بهتر موقعیت آن ها را پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ساختمان دندان را بخوانید.

شاید این مطلب جذاب باشد
مزیودنس چیست؟ + بررسی راههای درمان مزیودنس

انواع دندان در کودکان کدامند؟

کودکان فقط ۲۰ دندان دارند که دندان های شیری با موقتی یا دندان کودکان نامیده می شوند. دندان های شیری در هر فک ۱۰ عدد هستند و انواع دندان شیری عبارتند از:

۴ دندان پیش
۲ دندان نیش
۴ دندان آسیاب یا آسیا

دندان های شیری کودکان از حدود ۶ ماهگی شروع به بیرون آمدن از لثه می کنند. دندان های پیش پایین معمولاً اولین دندان های شیری هستند که جوانه میزنند اکثر بچه ها تا سن ۳ سالگی تمام ۲۰ دندان اصلی خود را دارند. این مقاله را مطالعه کنید: عکس دندان مولر

کودکان دندان های شیری خود را در سنین ۶ تا ۱۲ سالگی از دست میدهند و سپس دندان های دائمی جایگزین آن ها می شوند. دندانهای آسیاب معمولاً اولین دندانهای دائمی هستند که جوانه میزنند. اکثر افراد تا ۲۱ سالگی تمام دندانهای دائمی خود را به طور کامل دارند.

دندان پیشین یا incisor teeth

هشت دندان پیشین شما در قسمت جلوی دهان قرار دارد. چهار تا از آنها در فک بالا و چهار تا در فک پایین دارید. دندانهای پیش معمولا کووچک هستند. آنها دارای لبه های تیز هستند که به شما کمک می کند غذا را گاز بگیرید. هر زمان دندان های خود را در چیزی مانند سیب فرو می کنید ، از دندان های ثنایا یت پیشین کمک خواهید گرفت. دندان های پیش معمولاً اولین مجموعه دندان هایی هستند که رویش می کنند و در حدود ۶ ماهگی ظاهر می شوند. دندان دائمی پیش در سنین ۶ تا ۸ سالگی جوانه میزنند.

شاید این مطلب جذاب باشد
کاشت دندان

انواع دندان نیش یا کیناینز (canines)

چهار دندان نیش شما در کنار دندان های پیشین شما قرار دارد. شما دو دندان نیش در فک بالایی و دوتای دگیر در فک پایینی و در دو طرف دندان های پیشینن دارید. دندان های نیش دارای یک سطح تیز و شارپ برای پاره یا تکه تکه کردن مواد غذایی هستند.

اولین دندان شیری نیش در سنین ۱۶ ماهگی تا ۲۰ ماهگی ظاهر می شوند. دندان های نیش بالایی در ابتدا رشد می کنند و به دنبال آن دندان های نیش پایین وارد می شوند. دندان نیش دائمی پایین برعکس دندان های شیری نیش زودتر از دندان های فک بالا در می آیند. به عبارتی ابتدا دندان های نیش پایین در لثه ها در حدود ۹ سالگی جوانه میزنند سپس دندان های نیش بالا در ۱۱ یا ۱۲ سالگی ظاهر می شوند.

دندان آسیاب کوچک یا پری مولار یا مولر (premolars)

هشت دندان پریمولار یا مولر یا آسیاب کوچک یا آسیای کوچک شما در کنار دندان نیش قرار دارند. ۴ دندان آسیاب کوچک در فک بالا و ۴ تای دیگر در فک پایین. دندان های پری مولر بزرگتر از دندان های نیش و دندان های ثنایا هستند. آنها دارای یک سطح صاف با برجستگی هایی برای خرد کردن و آسیاب کردن مواد غذایی به قطعات کوچکتر هستند تا بلع آن آسان تر شود. دندانهای پری مولار شیری با پری مولارهای دائمی جایگزین می شوند. نوزادان و کودکان خردسال فاقد دندان پرمولر هستند. زیرا این دندان ها تا حدود ۱۰ سالگی شروع به آمدن نمی کنند.

شاید این مطلب جذاب باشد
ارتودنسی کودکان

انواع دندان در فک پایین

انواع دندان در فک پایین انسان


این تصویر مشخصا دندان های عقل را نشان میدهد که دندان های آخرین ردیف از هر قوس فکی هستند.

انواع دندان آسیاب یا مولار

به دندان های خلفی انسان دندان آسیاب یا دندان مولار یا مولر (molars) گفته می شود. این دندان ها ۱۲ عدد هستند و بزرگترین و محکم ترین دندان ها در قوس فکی شما به شمار میروند. شما شش دندان آسیاب در فک بالا و شش دندان دیگر در پایین دارید. به هشت دندان مولار یا دندان آسیاب شما بر اساس زمانی که به طور معمول جوانه میزنند یا از لثه بیرون می آیند دندان آسیاب ۶ ساله و یا دندان آسیاب ۱۲ ساله گفته میشود.

بیشتر بخوانیم: آشنایی با انواع مدل های کامپوزیت دندان

تعداد دندان های عقل (wisdom teeth)

بزرگ بودن سطح جویدنی دندان های آسیاب به شما کمک می کند تا مواد غذایی را بهتر خورد کنید. دندان های آسیاب شامل ۴ دندان عقل می شوند (در انتهای هر قوس فکی ۲ عدد دندان آسیاب وجود دارد) که آخرین مجموعه دندان هایی هستند که جوانه میزنند یا از لثه بیرون می آیند. این دندان ها معمولاً در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی به طور کاملا رشد میکنند.

همه افراد در دهان خود جای کافی برای رویش دندان آسیاب ندارند. به همین دلیل در برخی افراد دندان عقل نهفته باقی میماند، به این معنی که زیر لثه گیر کرده است. این بدان معنی است که این دندان های عقل فضای کافی برای رشد ندارند. اگر فضای کافی برای رشدن دندان عقل وجود نداشته باشد احتمالا باید اقدام به کشیدن دندان کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
راهنمای دندانپزشکی

نکات پایانی درباره تعداد و انواع دندان در انسان

۳۲ دندان شما به عنوان یک انسان بالغ برای گاز گرفتن و ساییدن غذا ضروری است. شما همچنین به دندان های خود نیاز دارید تا بتوانید واضح صحبت کنید. در حالی که دندان های شما طوری شکل گرفته اند که تا سالیان سال در داخل دهان شما باقی بمانند اما اگر به درستی از آن ها مراقبت نکنید قطعا تا آخر عمر از نعمت آن ها بهره نخواهید برد. با دقت از آن ها مراقبت کنید و هر ۶ ماه یک بار برای چکاپ کم هزینه به یک دندانپزشک خوب مراجعه کنید. برای خوب نگه داشتن دندان ها، به طور مرتب از نخ دندان و مسواک استفاده کنید و هر شش ماه با تمیز کردن حرفه ای دندان ها، جرم گیری دندان یا بلیچینگ دندان زیبایی و سلامت بیشتری برای دندان های خود به ارمغان بیاورید.

ada.org

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا