تکنولوژی دندانپزشکی

پست و کور چیست؟ + طول عمر پست دندان و کور چقدر است؟

دندان ها یکی از بخش های بسیار مهم در بدن هستند که بروز هر گونه مشکل در آنها در عملکرد بدن اختلال ایجاد می کند و شرایط ادامه زندگی را برای اشخاص سخت می نماید. امروزه روش های مختلفی برای درمان مشکلات دندانی و حفظ آنها و افزودن به طول عمر آنها وجود دارد که یکی از این عملیات پست و کور است.به عبارت دیگر باید گفت که دندان ها برای همیشه سالم و یک دست باقی نخواهند ماند. به دلایل مختلفی دندان دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی خواهد شد. برای جبران این مشکلات راهها و روش های مختلفی وجود دارد که یکی از این روش ها پست و کور می باشد. برای ماندگاری عمر پست و کور دندان نیز نیاز است که پروتکل هایی انجام شود.


فهرست مطالب


پست و کور چیست؟

پست میله ای است که در داخل مجرای ریشه دندان قرار می گیرد و بار کور یا هسته دندان بر روی آن قرار می گیرد. کور یا هسته مواد (core build up) ترمیمی است که برای بازسازی ساختار از دست رفته دندان استفاده می شود و دندان را کامل می کند تا روکش پشتیبانی مناسبی داشته باشد.

پست و کور چه کاربردی دارد؟

با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، به مرور زمان دندان ها دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی می شود. یکی از راههای درمان این صدمات انجام عصب کشی دندان است. اما در برخی موارد با انجام عصب کشی بخشی از تاج دندان برداشته می شود و برای درمان آن نیاز است که پست و کور را انجام دهیم. پست یا Post پین یا یک میله از جنس فلز، سرامیک، فلزهای نیکل و کروم به صورت ریختگی یا زیرکونیم بوده که به حالت پیش ساخته تهیه می شود. درباره دندان پرمولر کدام است بیشتر بدانید.

پست و کور دندان

این پست ها قابلیت انعطاف را نیز دارند و به راحتی در ریشه دندان یا داخل کانال دندان جای داده می شود. در این حالت تاج دندان بر روی پست قرار می گیرد. از نظر علمی بایستی میله پست دو تا سه میلیمتر بیرون باشد تا روکش و آلارگام به راحتی بر روی تاج دندان باقی بماند.

شاید این مطلب جذاب باشد
ایمپلنت دندان جایگزینی مصنوعی برای ریشه دندان

در این میان نقش کور حالت بازسازی دندان و کمک به روکش دندان می باشد. در نظر داشته باشید که بخش زیادی از ثبات روکش به حالت و ساختار دندان بستگی دارد. زمانی که این ساختار حالت نرمال نداشته باشد و کمی از فضا را پر کند بدون شک روکش به آسانی از جای خود بیرون خواهد آمد. برای جلوگیری از این کار دکتر فراز تیموری از کور برای بازسازی دندان و شبیه تر کردن آن به حالت اولیه استفاده می کند. با کمک کور ثبات اولیه روکش دندان دوباره افزایش می یابد و دیگر از جای خود بیرون نخواهد آمد.

برای اینکه ماندگاری و عمر پست دندان و کور افزایش پیدا کند نیاز است که پس از انجام این کار تمام توصیه ها دندانپزشک را انجام داده و دستورالعمل ها را به تاخیر ننداخت.

انواع پست و کور دندانپزشکی کدام است؟

 • پست و کور ریختگی
 • پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی
 • پست تیتانیوم و کور کامپوزیتی
 • پست استنلس استیل پیشنهادی و کور کامپوزیتی

اگر بخواهیم این موارد را با هم مقایسه کنیم باید خاطر نشان شد که مقاومت در شکست پست و کور ریختگی نسبت به دیگر روش ها بالاتر بوده و پس از آن فایبرگلاس و کور کامپوزیتی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. در مجموع می توان گفت که مقاومت پست تیتانیوم و کور کامپوزیتی و پست استنلس استیل پیشنهادی و کور کامپوزیتی کمتر از دیگر موارد می باشد. البته طول عمر پست و کور منتخب بستگی به نحوه نگهداری، نوع تغذیه و شرایط دهان و دندان هر فرد دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درد دندان پر شده هنگام جویدن را بخوانید.

پست و کور دندان در چه مواردی لازم است؟

در عصب کشی دندان، بخشی از ساختار دندان و پالپ برداشته می شود و دندان پاکسازی می شود. پالپ حاوی رگهای خونی، بافت همبند و عصب است که در عصب کشی تمامی این بخشها خارج می شوند.گاهی اوقات آسیبی که دندان دیده گسترده است و دندانپزشک به ناچار بخش زیادی از دندان را برمی دارد بنابراین ساختار باقی مانده ممکن است درحدی نباشد که بتواند فشارهای شدید فک را متحمل شود بدون این که صدمه ببیند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: درمان التهاب لثه بعد از گذاشتن دندان مصنوعی

در این موارد پست و کور اجرا می شود تا دندان تقویت شده و بتواند روکش را نگه دارد و بخش از دست رفته بازسازی شود. بازسازی دندان بدون تقویت پی بی فایده است به همین علت با پست و کور، در واقع پایه تقویت می شود.

شاید این مطلب جذاب باشد
بهترین داروها برای بیماری های دهان

بررسی مراحل گذاشتن پست دندان در ریشه دندان

برخلاف سایر خدمات دندانپزشکی از قبیل کامپوزیت دندان، ایمپلنت دندان، لمینت دندان و یا حتی کشیدن دندان عقل این مرحله از کار بسیار ساده و کوتاه است. در نظر داشته باشید که پیش از انجام پست و کور چنانچه کانال ریشه نیاز به تقویت داشته باشد باید آن را انجام داد. چرا باید به دندان پزشکی مراجعه کنیم در این حالت نیاز است که تمامی ساختارهای خراب و پوسیده درون دندان ها بیرون کشیده شود و پس از قرار گیری دارو در درون آن دندان را پر کرد.

پست و کور دندان

در شرایطی که قسمت زیادی از دندان باقی نماند بایستی پست و کور دندان را کار گذاشت تا تاج دندان را حمایت کند. زمانی که دندان فرد در اثر تصادف از بین برود ریشه نیازی به درمان ریشه نبوده و تنها تا زمان ترمیم زخم بایستی دست نگه داشت. البته در این صورت به جای پست و کور از پل، ایمپلنت دندان یا فلیپر دندان برای پر کردن استفاده می شود.

برای انتخاب پست و کور باید برخی موارد را در نظر داشت. بهترین پست و کور به حالت باریک و بلند است. علم این امر نیز وارد آمدن فشار کمتر به درون دندان می باشد. درباره فضا نگهدار دندان درد دارد بخوانید.

چگونه دندان با پست و کور ترمیم می شود؟

دندانپزشک تصمیم می گیرد چه نوع پست و کور برای شما مناسب تر است. این تصمیم گیری بر مبنای شدت و گستردگی آسیب دیدگی دندان صورت می گیرد.

به طور کلی برای ترمیم دندان با پست و کور پیش ساخته، معمولا فقط یک جلسه مراجعه کافی است اما در مورد پست و کور سفارشی، باید دو جلسه مراجعه کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندان نهفته چیست را بخوانید.

برای انجام پست و کور، ابتدا دندان عصب کشی می شود. برای عصب کشی باید سوراخی در تاج ایجاد شود تا به داخل دندان دسترسی باشد. تمامی محفظه پالپ و ریشه دندان به طور کامل تخلیه می شوند و با کمک ابزاری به نام فایل، دیواره ها نیز تراشیده و تمیز می شوند. پس از ضد عفونی و پاکسازی کامل داخل دندان، پست در داخل ریشه قرار داده شده و چسبانده می شود. سپس دندان با مواد پر کننده مخصوصی، پر می شود. در نهایت دندان شکل دهی می شود و آماده روکش می گردد.

در این مرحله دندان قالب گیری می شود تا روکش برای آن ساخته شود. پس از آماده شدن روکش، مجددا به دندانپزشک مراجعه می کنید تا روکش به دندانتان چسبانده شود.

شاید این مطلب جذاب باشد
از سیر تا پیاز ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی

جنس پست و کور چیست؟

برای پست یا میله ای که در داخل ریشه دندان قرار می گیرد، ممکن است از استیل، کامپوزیت، تیتانیوم، آلیاژ تیتانیوم و یا طلا استفاده شود. جنس کور که برای بازسازی دندان استفاده می شود همان مواد پر کننده دندان است مانند آمالگام (مواد نقره ای رنگی که بیشتر برای پر کردن دندانهای عقبی استفاده می شود)، رزین کامپوزیت و یونومر شیشه.

پست وکور بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

همیشه تلاش دندانپزشکان بر این است که تا جایی که می شود، دندان طبیعی نجات داده شود چرا که هیچ چیزی مثل دندان خودتان نمی شود. دندان طبیعی مقاومت خوبی دارد، عوارضی ایجاد نمی کند، هزینه خاصی ندارد، نیازی به جراحی تهاجمی ندارد و دردسری برایتان به وجود نمی آورد مگر این که از آن خوب مراقبت نکنید. از طرفی همه مراقبتهایی که باید از دندان خود بکنید، از ایمپلنت هم باید بکنید.

با این حال گاهی اوقات علیرغم همه تلاشها، دندان به قدری آسیب دیده است که ناچار به کشیدن آن هستید. در این موارد ایمپلنت دندان اولین توصیه دندانپزشکان است چرا که کاملا محکم و مقاوم است و طول عمر خوبی دارد.

مزایای استفاده از روش پست وکور چیست؟

روش پست و کور دارای مزیت هایی است که مهم ترین مزایای آن را می توان به شرح زیر در نظر گرفت:

 • امکان تعویض روکش
 • امکان ساخت روکش جایگزین بدون نیاز به خارج کردن پست
 • امکان انتخاب مسیر نشست و برخاست متفاوت برای پست و کور

معایب پست و کوردندان چیست؟

پست و کور دندان در کنار مزیت هایی که دارد از معایبی نیز برخوردار است که مهم ترین آن به شرح زیر است:

 • نیاز به طی کردن مراحل درمانی بیشتر
 • امکان ایجاد مشکل در درمان مجدد دندان
 • نیاز به حفظ نسج دندانی بیشتر برای برای اماده سازی دندان در خصوص قرار دادن پست
 • نیاز به در نظر گرفتن نسج باقی مانده از دندان توسط دندانپزشک

طول عمر پست دندان و کور چقدر است؟

کور دندان با استفاده از دو روش مجزا از قبیل: روش ریختگی و روش کامپوزیت ساخته می شود.

در صورتی که برای ساخت کور از روش ریختگی استفاده شود، طول عمر کور تقریبا در حدود 13 سال خواهد بود اما اگر کور را با استفاده از روش کامپوزیت ساخت، طول عمر و دوام و ماندگاری آن در حدود بیش از 10 سال خواهد بود.

در شرایطی که روکش آسیب ببیند قطعا آسیب جدی به دندان وارد نشده و دندان از بین نمی رود. اما در صورتی که Post & Core دچار صدمه و آسیب شود باید دندان کشیده شود. به طور عادی طول عمر دندان هایی که با پست و کور ترمیم شده اند در حدود 13 سال می باشد. البته نباید نادیده گرفت که این شرایط به ساختمان دندان نیز بستگی دارد.

اما عمر پست و یا عمر ایمپلنت را اگر بخواهیم تخمین بزنیم بایستی گفت که براساس تحقیقات انجام شده با رعایت نکات بهداشتی می توان تا 14 سال از مزایای پست و کور بهره مند شد.

شاید این مطلب جذاب باشد
لکه گیری دندان چیست؟ + بررسی قیمت لکه گیری دندان

شاید میزان دوام و ماندگاری پست و کور در حدود 10 الی 14 سال در نظر گرفته شود، اما با این وجود بسیاری از افراد در سراسر جهان هستند که تا بیش از 20 سال نیز با پست و کور زندگی کرده اند و توانسته اند تا 20 سال نیز از پست و کور استفاده کنند.

چگونه می توان طول عمر پست دندان را افزایش داد؟

برای اینکه بتوانید طول عمر پست دندان را افزایش دهید لازم است تا مدت چند روز پس از پایان یافتن مراحل درمان با پست و کور، یک رژیم غذایی نرم را رعایت کنید و از خوردن هر گونه مواد غذایی سفت مانند: تخمه، آجیل، تگ دیگ و … پرهیز کنید. با انجام این کارها و رعایت این مراقبت ها می توانید به سفت شدن سمان در دندان کمک کنید.

همچنین از انجایی که پست و کور استفاده شده در دندان محل بسیار مناسبی برای رشد باکتری ها است، باید برای افزایش طول عمر و دوام و ماندگاری آن بهداشت دهان و دندان خود را بعد از پست و کور به خوبی رعایت کنید و دندان های خود را مرتبا مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

از دیگر اموری که به افزایش طول عمر پست دندان کمک می کند نیز پرهیز از فشار آوردن زیاد به دندان است زیرا فشار وارد کردن به دندان به میزان زیاد باعث می شود که عمر پست و کور کاهش پیدا کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با پست و کور دندان آشنا شدید. همچنین از مراحل پست و کور و مزایا و معایب آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

عمر مفید دندان ترمیم شده با پست و کور چند سال است؟

این بستگی به شرایط اولیه ساختار دندان دارد. عمر مفید دندان ترمیم شده با پست و کور 13 سال می باشد.

چه افرادی کاندید درمان پست و کور هستند؟

برای افرادی که بیشتر نیمی از تاج اصلی دندان خود را از دست داده اند درمان پست و کور برایشان لازم و ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا