تکنولوژی دندانپزشکیدرمان‌های دندان

آشنایی با انواع دندان مصنوعی تکه ای و چسبی + مشکلات شایع دندان مصنوعی چیست؟

از دست رفتن دندان یک مشکل دندانی می باشد که در صورت امکان با کمک دندانپزشکی آن را برطرف نمود. نبود دندان در کنار اینکه زیبایی و اعتماد به نفس را در فرد کاهش می دهد، می تواند دندان های دیگری همچون نیش را ناهموار سازد که در آخر می تواند منجربه پوسیدگی دندان گردد. پس با کمک دندان مصنوعی تکه ای می توان از بروز این اتفاقات و سایر مشکلات دیگر جلوگیری نمود. پروتز پارسیل یا همان دندان مصنوعی تکه ای همچون پروتزهای معمولی عمل می نماید، البته با این تفاوت که می تواند به دندان های طبیعی دیگر که در لثه بالایی یا پایین وجود دارند بچسبد. شما می توانید با کمک این مقاله آنچه را که باید در رابطه با دندان مصنوعی تکه ای بدانید.


فهرست مطالب


دندان مصنوعی چسبی چیست؟

دندان مصنوعی ثابت چسبی درواقع همان دندان مصنوعی ثابت است که آن را با چسب دندان روی دهان و فک ثابت می‌کنند. برای ساخت این دندان مصنوعی از پلاستیک یا اکریلیک و فلز یا نایلون استفاده می‌شود.

دندان مصنوعی چسبی ، همان دندان مصنوعی است که با چسب دندان در دهان و روی فک ثابت می شود. دنچر ها پروتز هایی مصنوعی دندانی هستند که از جنس پلاستیک و یا اکریلیک ، فلز و یا نایلون ساخته می شوند. این نوع دندان ها به خوبی روز فک قرار گرفته و جایگزین دندان های از دست رفته می شوند.

جای خالی دندان ها باعث به وجود امدن مشکلاتی از نوع گوارشی به دلیل خوب نجویدن غذا می شود. همچنین مشکلاتی در هنگام حرف زدن برای فرد به وجد می آورد. تغییر شکل فک و همچنین نقص در زیبایی از عوارض نداشتن دندان و جایگزین نکردن دندان های از دست رفته می باشد.در بعضی مواقع که مشکلات لثه ای و بیماری های مزمن لثه، ضربات شدید و یا تصادفات برای شخص به وجود می آید که لازم است دندان ها به طور کامل کشیده شوند و دندان های مصنوعی مثلا دندان مصنوعی چسبی جایگزین دندان های طبیعی شوند. در این مواقع راهکار هایی وجود دارد که به شرح زیر است:

 •  پروتزهای مصنوعی دندان کامل که دست دندان کامل هم به انها گفته می شود. این نوع دندان مصنوعی جایگزین تمامی دندان های فک بالا و فک پایین یا یکی از انها می شود. زمانی که از پروتزهای کامل استفاده می شود مشکلاتی که در جویدن و حرف زدن در قبل از وجود دندان های مصنوعی وجود داشته به طور کامل از بین می رود.
 • پروتزهای پارسیل که برای جایگزینی یک تا چند دندان می باشد.

دندان مصنوعی ثابت چسبی چیست؟

دندان مصنوعی ثابت چسبی، دندانی است که به لثه، دندان‌های طبیعی باقی مانده و یا به ستون‌های مصنوعی چسبیده. و در دهان ثابت و پایدار می‌شود. این دندان‌ها به خوبی روی فک جا گرفته. و با داشتن ظاهری طبیعی و کارکردی مناسب در جویدن غذا طرفداران زیادی دارند‌‌. (دندانپزشک تجربی)

شاید این مطلب جذاب باشد
بلیچینگ دندان چیست؟ + بررسی مزایا و معایب بلیچینگ و مراقبت های بعد از بلیچینگ

دندان مصنوعی تکی چسبی چیست؟

دندان تکی یا دندان مصنوعی تکه ای شامل جایگزینی دندان با بال‌های فلزی هستند که به پشت دندان یا دندان‌های مجاور چسبانده می‌شوند. این پروتزها در مقایسه با بریج‌های معمولی نیاز به آماده‌سازی کمتری دارند و یا از نظر زیبایی می‌توانند کارآمد باشند.

دندان مصنوعی تکه ای
دندان مصنوعی تکی چسبی

اما مشکل اصلی که مردم در مورد دندان مصنوعی تکی چسبی گزارش می‌کنند این است که گه‌گاه چسب از کار می‌افتد (مخصوصا اگر چیزی سختی را گاز بگیرید) و پایداری دندان از دست می‌رود. به این ترتیب، آن‌ها گاهی اوقات به عنوان جایگزین‌های موقت برای دندان‌ها استفاده می‌شوند، اما بعضی افراد نیز ممکن است به عنوان یک راه حل دائمی به آن نگاه کنند.

قیمت دندان مصنوعی تکی چسبی چقدر است؟

یکی از مهمترین دلایلی که افراد دندان مصنوعی چسبی را به پروتز پارسیل و ایمپلنت ترجیح می دهند این است که قیمت قیمت دندان مصنوعی تکی چسبی در قیاس با ایمپلنت و پروتز بسیار اقتصادی تر است. شما می توانید با هزینه ای مقرون به صرفه صاحب دندان های خوش فرم، شیک و سالم شوید. (دندان مولار)

قیمت دندان مصنوعی تکی چسبی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. این دندان مصنوعی اساسا شامل یک دندان می شود هر چند که امکان طراحی دندان چسبی کامل به صورت ردیفی نیز وجود دارد. میزان ظرافت طراحی دندان مصنوعی، مواد و متریال مورد استفاده در ساخت دندان مصنوعی، کیفیت چسب مورد استفاده، ثبات رنگ دندان مصنوعی و میزان مقاومت دندان در برابر سایش، شکستگی و تغییر رنگ همگی از عواملی هستند که قیمت دندان مصنوعی تکی چسبی را تحت تاثیر قرار می دهند. از طرفی دستمزد دندانپزشک عمومی و دندانپزشک متخصص با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه قیمت دندان مصنوعی تکی چسبی با توجه به این مورد تغییر خواهد کرد.

آیا دندان مصنوعی چسبی بهتر است یا ایمپلنت؟!

دندان مصنوعی ثابت چسبی و ایمپلنت هر دو روش‌های مناسبی برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته هستند اما هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. دندان ثابت چسبی بدون نیاز به جراحی با چسب دندان روی فک محکم می‌شود، هزینه نسبتا پایین‌تری دارد و تعمیرات آن ساده‌تر انجام می‌گیرد. در مقابل ایمپلنت با جراحی بزرگ، پیچیده و پیشرفته هزینه خیلی بیشتری دارد. از ویژگی‌های مثبت ایمپلنت می‌توان به یکپارچگی آن با دیگر دندان‌ها و داشتن ظاهر کاملا طبیعی اشاره داشت.

دندان مصنوعی تکه ای چیست؟

پروتز تکه ای یا پارسیل (Partial Dentures) نوعی پروتز دندانی بسیار رایج است. پارسیل یا پارشیل (Partial) در انگلیسی به معنی جزئی، ناکامل و یا تکه یا بخشی از یک چیز کامل است. در واقع پارسیل در مقابل “کامل” قرار دارد.پروتز دندان مصنوعی تکه ای در واقع اشاره به آن دسته از پروتزهایی دارد که فقط جایگزین تعدادی از دندان های از دست رفته می شوند نه تمام دندان ها.

دندان مصنوعی تکه ای
دندان مصنوعی تکه ای

یعنی زمانی که هنوز تعدادی از دندان های طبیعی خودمان در فک قرار دارند، می توانیم برای جایگزینی آن هایی که از دست رفته اند، دندان مصنوعی پارسیل استفاده کنیم. (درآمدن دندان دائمی پشت دندان شیری)

شاید این مطلب جذاب باشد
هر آنچه که درباره ارتودنسی سریع باید بدانید + بررسی مزایا و معایب ارتودنسی فوری

انواع دندان مصنوعی تکه ای کدامند؟

پروتز های دندانی تکه ای دو دسته هستند:

 • متحرک
 • ثابت

آن هایی که متحرک هستند عبارتند از:

 • دندان مصنوعی تکه ای ژله ای
 • پارسیل کروم کبالت
 • دندان مصنوعی آکریلیک (فلیپر)

همچنین پروتزهای تکه ای ثابت عبارتند از:

 • مریلند بریج
 • کانتی لور بریج
 • پل دندانی معمولی
 • پل دندانی متکی بر ایمپلنت

معرفی انواع دندان مصنوعی تکه ای متحرک

در این بخش دندان های تکه ای را به صورت مختصر معرفی می کنیم.

۱. دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای نوعی پروتز پارسیل متحرک است که انعطاف پذیری بالایی دارد و از مواد پلاستیکی خاصی ساخته شده اند. این پروتزها از نظر زیبایی بسیار قابل توجه هستند و اغلب برای افراد جوان در نظر گرفته می شوند زیرا رنگ لثه آن ها بسیار طبیعی و شکل و ظاهر دندان ها نیز کاملا مانند دندان های خودمان است.

دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی تکه ای ژله ای یک انتخاب عالی برای بیمارانی است که به اکریلیک حساسیت دارند. یکی از شناخته شده ترین نام های تجاری که اقدام به ساخت پروتز پارسیل متحرک و ژله ای می کند والپلاست است که در ایران نیز شناخته شده است.

۲. دندان مصنوعی آکریلیک

دندان مصنوعی تکه ای اکریلیکی شامل یک پایه (لثه) از جنس آکریلیک. یک یا چند دندان از همین جنس ولی فشرده و محکم تر است و اتصالات یا گیره های فلزی است. پروتز پارسیل متحرک اکریلیکی کم هزینه ترین نوع دندان مصنوعی متحرک است و معمولا دوام کمتری دارد. (مشکلات دندان مصنوعی فک پایین)

۳. دندان مصنوعی کروم و کبالت

این پروتزها متشکل از پایه همرنگ لثه و دندان هایی مشابه با دندان خودمان هستند که با کمک الیاژ فلزی مستحکم با قطر نسبتا زیاد به دندان های دیگر متصل می شوند. از نظر دوام، پروتز دندان مصنوعی کروم و کبالت بسیار مستحکمتر و بادوام تر ازدندان مصنوعی ژله ای و آکریلیکی است و هزینه بیشتری نیز دارد.

دندان مصنوعی ژله ای چیست؟

دندان مصنوعی ژله ای تشکیل شده است از پایه و پروتز دندانی یا همان قسم ت تاج دندانی که کار جویدن غذا را انجام می دهد. مواد تشکیل دهنده دندان مصنوعی ژله ای تشکیل شده است از مواد اکریلیک ، کروم کبالت که یک نوع فلز است و نایلون خاص دندانپزشکی.

دندان مصنوعی ژله ای تکه ای

این مواد با ترکیب اصولی و عملیات خاص و فرایند پیچیده ای که دارد در تبدیل به پروتزهای دندانی در لابراتوارهای دندانپزشکی مراحل مختلفی را سپری می کنند. پایه نایلونی دندان مصنوعی ژله ای که تشکیل دهنده این پروتز است، می تواند به صورت خیلی خوبی ارتجاعی باشد و با انعطافی که دارد راحتی در دهان و لثه ها ایجاد کرده و مجیطی خوشایندی در دهان ایجاد می کند.

بسیاری از افرادی که دندان های خود را از دست داده اند و یا خود شما که این مقاله را می خوانید شاید یکی از کاندیدهای نصب دندان مصنوعی ژله ای در دهان باشید. خیلی از افراد به خاطر حساسیت بسیار زیادی که در لثه های خود دارند به طرف استفاده از دندان مصنوعی ژله ای می روند و از این نوع پروتز استفاده می کنند.

معرفی انواع دندان ژله ای مصنوعی

دندان‌های ژله ای مصنوعی می‌توانند برای هر فردی که نیاز به جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته دارد، مورد استفاده قرار گیرند. این دندان‌ها در سه نوع متفاوت در بازار موجود هستند که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. (تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد)

شاید این مطلب جذاب باشد
میناکاری دندان چیست؟ + میناکاری دندان‌ها چگونه انجام می شود؟

دندان مصنوعی ژله ای تکه‌ای

یکی از انواع دندان‌های مصنوعی ژله ای، دندان‌های تکه‌ای هستند. این دندان‌ها برای جایگزین شدن با چند دندان از دست رفته مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین خاطر آن‌ها را با پروتز پارسیل ژله ای می‌شناسند. راحتی استفاده از این پروتزها باعث محبوبیت آن‌ها شده است.

دندان مصنوعی کامل ژله ای

در صورتی که کل دندان‌های فک بالا یا پایین و یا هر دو فک از دست رفته باشند، می‌توان از دندان مصنوعی کامل ژله ای استفاده کرد. این دندان‌های مصنوعی با کمک چسب روی لثه تثبیت می‌شوند و می‌توانند حجیم به نظر برسند. با این حال ساختار ژله ای آن‌ها راحتی زیادی را برای بیماران به دنبال دارد.

پروتز ژله ای برای پشتیبانی از ایملپنت

در صورتی که نیاز به پشتیبانی از ایملپنت دندان باشد، می‌توان از پروتز ژله ای برای حمایت از ریشه‌های دندان مصنوعی استفاده کرد. (ارتودنسی دوتا دندان جلو)

معرفی انواع پروتز دندان مصنوعی تکی ثابت

دندان تکه ای را می توان برای همیشه به دندان های دیگر و یا استخوان فک متصل کرد بنابراین به آن ها پروتز دندان ثابت نیز گفته می شوند. آن ها قابل جابجا شدن نیستندو تنها توسط دندانپزشک نصب یا برداشته می شوند.

پروتز دندان مصنوعی تکی ثابت

البته این ها در دسته بریج ها یا پل های دندانی قرار دارند و نامشان به این قرار است:

 • پل سنتی
 • پل کنسولی
 • پل مریلند
 • پل با پشتیبانی از ایمپلنت

چه افرادی به پروتز تکه ای دندان نیاز دارند؟

اگر خودتان هنوز تعدادی دندان سالم در دهان دارید اما برخی از آن ها را به دلایل زیر از دست داده اید کاندید مناسبی برای جایگزین کردن آن ها با دندان مصنوعی تکه ای هستند:

 • پوسیدگی شدید دندان
 • بیماری پریودنتال (بیماری پیشرفته لثه)
 • آسیب به صورت یا فک
 • کشیدن دندان
 • مراقبت ضعیف از دندان
 • و پیری طبیعی

پروتزهای دندان مصنوعی پارسیل چه تفاوتی با دندان مصنوعی کامل دارد؟

شما چه یک دندان خود را از دست داده باشید چه ۲۰ عدد می توانید دندان مصنوعی تکه ای سفارش دهید اما زمانی که تمام دندان هایتان در یک فک یا هر دو را از دست داده بیاشید دیگر دندان تکه ای به درد شما نمی خورد و باید دست دندان کامل تهیه کنید.

دندان مصنوعی تکه ای
پروتزهای دندان مصنوعی

یعنی اگر هر ۳۲ دندان را با پروتز جایگزین کنید؛ دندان مصنوعی شما کامل خواهد بود و اگر کمتر از ۳۲ دندان را جایگزین کنید دندان شما پارسیل یا تکه ای است. (کدام دندان های شیری می افتند)

مشکلات شایع دندان مصنوعی چیست؟

اگر دندان مصنوعی دارید، بسیار مهم است که دهان خود را همیشه تمیز نگه دارید. تنها از پروتزهایی استفاده کنید که کاملا اندازه دهانتان باشد. در غیر این صورت مشکلات زیر ایجاد می‌شود:

 • تحریک و زخم لثه و دهان
 • مشکلاتی در غذا خوردن و تلفظ کلمات
 • حرکت و تکان خوردن دندان
 • عفونت‌های دهان

معرفی روشهای حل مشکلات دندان مصنوعی

اگر با دندان مصنوعی خود مشکل دارید، هر چه زودتر قبل از این که مشکل جدی‌تری پیش بیاید به دندانپزشک مراجعه کنید تا پروتز را برایتان تنظیم یا تعویض نماید.

برخی از روش‌های حل مشکلات دندان مصنوعی به صورت زیر است:

پروتز را تنظیم کنید. به مرور زمان لثه و استخوان فک تغییر شکل می‌دهند و ممکن است دندان مصنوعی که قبلا کاملا برایتان اندازه بود، دیگر اندازه نباشد. در این صورت پروتز را باید تنظیم، اصلاح یا تعویض کنید. هرگز سعی نکنید خودتان پروتز را تنظیم کنید. این کار باید توسط متخصص انجام شود.

شاید این مطلب جذاب باشد
دندان مصنوعی چیست؟ + بررسی عوارض و مشکلات استفاده از دندان مصنوعی

تند تند صحبت نکنید. اولین بار که دندان مصنوعی را در دهان می‌گذارید، ممکن است تلفظ برخی کلمات برایتان سخت باشد. صبور باشید و کلماتی را که تلفظشان برایتان سخت است، با صدای بلند و شمرده بیان کنید. اگر دندان مصنوعی‌تان هنگامی که می‌خندید حرکت می‌کند، با ملایمت آن را با دندان‌هایتان گاز بگیرید و به جای خود برگردانید. یک بار دیگر با دندانپزشک تنظیم بودن پروتز را بررسی کنید. (علت انگشت خوردن کودک شش ساله)

اگر در غذا خوردن مشکل دارید، توصیه‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • غذاهای نرم بخورید و غذا را به لقمه‌های کوچک تقسیم کنید.
 • غذاهای چسبنده نخورید.
 • به آرامی غذا را بجوید.
 • هنگام جویدن، از هر دو طرف دهان همزمان استفاده کنید تا از حرکت کردن پروتز جلوگیری شود.
 • پس از مدتی که به پروتز جدید خود عادت کردید، غذا خوردن آسان‌تر می‌شود و می‌توانید بیشتر غذاها را به راحتی بجوید.
 • از چسب دندان استفاده کنید. چسب دندان کمک می‌کند پروتز در جای خود ثابت شود و خیالتان از بابت حرکت نکردن آن راحت‌تر شود. اما چسب دندان را نباید برای ثابت کردن پروتزی که کاملا اندازه نیست استفاده کنید. بهتر است هر چه زودتر برای تنظیم یا تعویض پروتز اقدام کنید. یادتان باشد تنها مقدار کمی چسب استفاده کنید.

عفونت‌های دهان ناشی از دندان مصنوعی چیست؟

بعضی از افرادی که دندان مصنوعی استفاده می‌کنند دچار عفونت‌های دهانی می‌شوند:

التهاب گوشه لب Cheilitis

  این عفونت دردناک منجر به التهاب و ترک خوردن گوشه‌های دهان می‌شود. علت التهاب گوشه لب، رشد زیاد قارچ‌هاست. افرادی که دندان مصنوعی‌شان درست اندازه دهانشان نیست، قارچ‌ها در نواحی مرطوب دهان تجمع می‌یابند. برای جلوگیری از این وضعیت برای بررسی دندان مصنوعی خود و وضعیت سلامت دهان به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. مراقب باشید گوشه‌های دهان را لیس نزنید یا نمالید، چرا که وضعیت را بدتر می‌کند.

استوماتیت Stomatitis

   استوماتیت نوع دیگری از عفونت است که در اثر تجمع زیاد قارچ‌ها اتفاق می‌افتد. ممکن است متوجه نشوید دچار استوماتیت ناشی از دندان مصنوعی شده‌اید، چون علائم آن همیشه واضح نیستند. هنگامی که متوجه علائم عفونت شدید، ممکن است جوش‌های کوچک قرمز رنگی در سقف دهان ببینید یا به طور کلی دهانتان قرمز شود (به خصوص در بخش زیر دندان مصنوعی بالا).

استوماتیت و التهاب گوشه لب با دارو و مراقبت‌های بهداشتی درمان می‌شود. (علت برفک دهان نوزاد)

سخن پایانی

شما در این مقاله با دندان مصنوعی تکه ایی آشنا شدید. همچنین از عوارض و مشکلات آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دندان مصنوعی تکی چسبی چیست؟

دندان تکی یا دندان مصنوعی تکه ای شامل جایگزینی دندان با بال‌های فلزی هستند که به پشت دندان یا دندان‌های مجاور چسبانده می‌شوند. این پروتزها در مقایسه با بریج‌های معمولی نیاز به آماده‌سازی کمتری دارند و یا از نظر زیبایی می‌توانند کارآمد باشند.

آیا دندان‌های تکه‌ای برای دندان‌های جلو مناسب هستند؟

این دندان‌ها برای ترمیم ظاهر دندان‌های جلو مناسب هستند. اما ممکن است که به اندازه کافی برای جویدن مناسب نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا