تکنولوژی دندانپزشکی

آشنایی با روش‌های ارتودنسی دو دندان جلو + بررسی قیمت ارتودنسی دندان های جلو

در شرایطی که دندان‌های پیش دچار بیرون زدگی باشند، متخصص برای اصلاح این ناهنجاری اقدام به ارتودنسی دندان جلو می‌کند. برای ارتونسی دندان های جلو امده، در صورت امکان می‌توان به ارتودنسی فقط چند دندان اکتفا کرد. آیا شما هم به این عارضه مبتلا هستید؟ در این صورت شما به ارتودنتیست مراجعه کنید زیرا عدم ارتودنسی دندان های جلو، علاوه بر مشکلات ظاهری، موجب اختلال در تکلم و جویدن، مشکلات تنفس و بلع و … خواهد شد. همچنین ممکن است به سایر دندان‌های شما آسیب برساند. در افرادی که فقط دو یا چند دندان نامرتب دارند و مشکلات فکی وجود ندارد و نیاز به جابه جایی فک نیست میتوانند از ارتودنسی نامرئی استفاده نمایند. این نوع ارتودنسی ظاهر چهره را زشت نمی کند و در خوردن و آشامیدن مشکلی بوجود نمی آورد. برای مشاهده دیگر مزیت ها و اطلاعات بیشتر به مقاله مدت زمان ارتودنسی نامرئی با قیمت مراجعه نمایید. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی درباره ارتودنسی دو دندان جلو را بدست آورید.


فهرست مطالب


عارضه های جلو بودن بیش از حد دندان چه هستند؟

عارضه های دندانی مربوط به جلو زدگی دندان عبارتند از:

 1. اورجت
 2. اوربایت

اورجت و اوربایت عارضه هایی هستند که در واقع از نظر ظاهر به همدیگر خیلی شبیه اند. هر دو مشکل ایجاد شده در مورد دندان های جلویی هستند و فک بالا را درگیر می‌کنند. اما از نظر روند ایجاد شدن این مشکلات روی دندان، کاملاً با هم متفاوت هستند.

عارضه های جلو بودن بیش از حد دندان

در مشکل اورجت وقتی فک بالا دچار جلوزدگی دندان می شود در حین اینکه به جلو متمایل شده، یک شیب رو به جلو هم دارد که این مشکل به مرور زمان باعث ایجاد فاصله افقی بین دندانهای بالا و پایین می شود. ولی در عارضه ی اوربایت فقط دندان های رو به جلو هستند که این مشکل باعث می شود دندان ها به هم ساییده شوند و آسیب های ناشی از برخورد دندان های فک بالا با سطح پشتی دندانهای پایین و لثه ها را در پی داشته باشد. همانطور که گفته شد برای ترمیم این دو عارضه نظر متخصص ارتودنسی اهمیت دارد. (دندانساز تجربی)

عوامل مسبب ایجاد جلوزدگی بیش از حد دندان جلو

این عارضه به عوامل مختلفی بستگی دارد که می تواند به مرور زمان ایجاد شود. عواملی که باعث ایجاد عارضه جلوزدگی دندان می شوند عبارتند از:

 • فشار آوردن زبان به دندان جلویی در هنگام بلعیدن و جویدن غذا
 • فشار آوردن زیاد روی دندان ها
 • بزرگ بودن بیش از اندازه دندان های جلو
 • طولانی شدن عادت مکیدن انگشت توسط کودکان
 • متعادل نبودن فک بالا و پایین که این امر در حین رشد به وجود می آید
ارتودنسی دو دندان جلو
ارتودنسی دو دندان
 • مشکل ژنتیکی که می تواند از یکی از خویشاوندان نزدیک به ارث برسد
 • تومور و کیست های موجود در فک
 • مصرف طولانی مدت پستانک در کودکان

ضرورت انجام ارتودنسی دندان جلو چیست؟

همان طور که در ابتدای مطلب بیان کردیم، وجود ناهنجاری‌های فک و دندان موجب شده تا برخی از افراد با مشکلات زیبایی مواجه شوند. روش‌های متعددی برای درمان این مشکلات وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها ارتودنسی است. حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا ارتودنسی دندان جلو بالا و پایین ضرورت دارد. عوامل متعددی وجود دارند که شما را وادار می‌کنند تا برای درمان جلوزدگی این دندان ها اقدام کنید که ما در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 • جلو بودن دندان‌ها موجب می‌شود تا دندان‌ها در معرض آسیب قرار بگیرند. یعنی در شرایطی که فرد در معرض حوادث مختلف قرار بگیرد، خطر شکستگی برای دندان‌های او به شدت بالاتر از افراد عادی خواهد بود.
 • نامرتب بودن دندان‌های جلو باعث بسیاری از بیماری‌های دیگر، ضعیف شدن تکلم و سختی جویدن و غیره می‌شود.
 • در صورتی که این ناهنجاری‌ها شدیدتر باشد فرد با مشکلات دیگری نظیر مشکلات تنفسی و مشکل در بلع مواجه خواهد شد.
 • انجام ندادن ارتودنسی دندان جلو موجب می‌شود تا فشار زیادی روی دیگر دندان‌ها مخصوصاً دندان‌های آسیا وارد شود و به مرور باعث سایش این دندان‌ها می‌شود.
شاید این مطلب جذاب باشد
مواد تشکیل دهنده خمیردندان ها را بشناسید!

بنابراین در صورتی که دندان‌های شما دچار ناهنجاری و جلوزدگی هستند باید به یک متخصص مراجعه کنید تا در صورت نیاز ارتودنسی چهار دندان جلو، دو دندان یا سایر دندان‌های جلوی پایین و بالا را برای شما انجام دهد. (دندان مولر چیست)

درباره ارتودنسی دو دندان جلو

دو دندان جلو به دلیل اینکه بیشتر در معرض دید هستند در زیبایی ظاهری تاثیر زیادی دارند. علاوه بر تاثیر بر زیبایی نامرتب بودن دندان‌های جلو باعث مشکلات دیگری نیز می‌شوند. از جمله:

 • افزایش کار معده و جویده نشدن کامل غذا
 •  افزایش احتمال پوسیدگی دندان‌ها
 •  آسیب پذیری بیشتر و کاهش مقاومت دندان‌های جلویی
 •  به هم خوردن آناتومی فک و به وجود آمدن مشکلات در لثه
 •  نامرتب شدن فرم سایر دندان‌های فک بالا در دراز مدت
 • مشکل در گفتار و ادای برخی کلمات

عکس ارتودنسی دو دندان جلو

ارتودنسی دو دندان جلو
ارتودنسی دو دندان جلو

اگر شما برای اصلاح وضعیت دو دندان جلو به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید ابتدا با عکس‌برداری از دندان‌ها وضعیت دندان‌ها و فک بررسی می‌شود سپس متخصص ارتودنسی با توجه به تصاویر حاصل از عکس برداری و میزان کجی یا فاصله دو دندان از هم روش درمانی را مشخص کرده و به طور تقریبی زمان مورد نیاز برای درمان را نیز تعیین می‌کند. همچنین ممکن است در کنار ارتودنسی چند دندان نیاز به روش‌های دیگر باشد که در این صورت دکتر ارتودنسی بیمار را از وضعیت پیش آمده مطلع می‌کند.

روش‌های ارتودنسی دوتا دندان جلو چگونه است؟

همانطور که ذکر شد روش‌های مختلفی برای ارتودنسی دندان‌های جلو وجود دارد که متخصص ارتودنسی با توجه به تمام فاکتور‌های موثر بهترین روش درمانی برای هر بیمار را برمی‌گزیند. برخلاف ارتودنسی یک دندان کج، ارتودنسی دو دندان جلو را نمی‌توان با استفاده از ارتودنسی ثابت انجام داد چون دو دندان جلو نمی‌توانند با سیم کوتاهی که در بین آن ها قرار می‌گیرد صاف شوند.

اگر میزان انحراف و ناهنجاری دندان زیاد نباشد، می‌توان از ارتودنسی شش ماهه استفاده کرد. این روش درمانی کوتاه مدت است که مدت زمان شش ماه به صورت میانگین در نظر گرفته شده است و بسته به شرایط بیمار، ممکن است این مدت زمان کمتر یا بیشتر شود. اگر میزان انحراف دندان‌های جلو متوسط رو به زیاد باشد، باید از روش ارتودنسی معمول برای بیمار استفاده کرد. و طول دوره درمان مثل ارتودنسی معمولی یک و نیم تا دو سال زمان می‌برد. (درآمدن دندان پشت دندان شیری)

در بعضی موارد، بیماران با ظاهر ارتودنسی مشکل دارند و تمایلی ندارند سیم‌های ارتودنسی در طرح لبخند آن‌ها و یا هنگام صحبت کردن، پیدا باشد. در این شرایط، مختصص ارتودنسی می‌تواند از ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی پشت دندانی استفاده کند. برخی متخصصان ارتودنسی از روش فیس ماسک برای خردسالان استفاده می کنند.

زمان مناسب برای ارتودنسی دندان های جلو

بهترین زمان برای درمان این ناهنجاری در سنین پائین است. هر چه سن پائین تر باشد، ایجاد تغییر آسانتر بوده و درمان با سهولت بیشتر انجام می شود. البته ناگفته نماند که درمان برای افراد بزرگسال نیز امکان پذیر بوده اما نیازمند صرف وقت بیشتری است. چون لثه ها محکم شده و دندان ها دیگر شیری نیستند و دائمی شده اند.

ارتودنسی دو دندان جلو
ارتودنسی دوتا دندان جلو

با این که وجود این عارضه مشکل بزرگی محسوب نمی شود اما کودکانی که مبتلا به این ناهنجاری هستند، بیشتر در معرض خطر تروما و ضربه به دندان های جلو بوده و ممکن است سب شکستگی آن یا فرو رفتن در لب و دهان شود. نامرتب بودن دندان ها علاوه بر مشکلات دندان بر روی اعتماد به نفس فرد نیز تأثیرگذار است.

شاید این مطلب جذاب باشد
اورژانس دندانپزشکی در عید

اغلب اوقات درمان با کمک بریس انجام می گیرد. با استفاده از بریس می توان در سنین مختلف دندان ها را به وضعیت مطلوب حرکت داده و درمان را انجام داد. استفاده از بریس لینگوال کارکردی شبیه به بریس های سنتی دارد اما پشت دندان ها قرار گرفته و برای دیگران قابل مشاهده نیست.

مدت زمان ارتودنسی دو دندان جلو چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی در سن های متفاوت یکی از اصلی ترین عواملی است که در سلامت ارتودنسی دندان های افراد موثر است. مدت درمان با توجه به نوع و میزان مشکل دندانی فکی ایجاد شده، سن فرد مراجعه کننده، میزان همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی و باید و نبایدهای آن، شرایط جسمانی فرد تحت درمان ارتودنسی، درآوردن یا درنیاوردن دندان ها و غیره متفاوت است. ولی به طور معمول مدت زمان درمان ارتودنسی در حدود بیست و چهار ماه بوده و احتمال دارد در برخی موارد، درمان تا چندین سال به طول بیانجامد.

نکات مهم در درمان ارتودنسی دو دندان جلو

اگر شما از جمله افرادی هستید که به انحراف در دو دندان جلویی مبتلا شده اید و یا دو دندان جلویی شما به حالت دندان خرگوشی بوده و از این وضع ناراحت هستید، لازم است بدانید که روش های درمانی مختلفی برای این منظور در نظر گرفته شده است که یکی از متداول ترین متدها، ارتودنسی است. (حساسیت به دندان مصنوعی)

هزینه ارتودنسی دو دندان جلو بسته به شرایط بیمار، چه روشی برای بیمارانتخاب شود و طول درمان چقدرباشد متفاوت است. به دلیل متغیر بودن تعرفه ها نمی توان قیمت ارتودنسی دو دندان جلو را به صورت ثابت تعیین کرد. برای مشاوره و اطلاع از قیمت ها می توانید به صورت حضوری با کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر جمیلیان تماس بگیرید.

اگر شما به پیشنهاد متخصص ارتودنسی خود تمایل به ارتودنسی دو دندان جلو دارید، لازم است به چند مورد زیر توجه داشته باشید:

 • ابتدا ارتودنتیست به کمک عکس برداری از وضعیت دندان و فک بیمار، تشخیص می دهد که درمان انحراف دندان ها به کمک ارتودنسی باید چگونه آغاز شده و دوره درمان را به صورت تقریبی تعیین می کند. همچنین در صورتی که نیاز به کمک از روش های درمانی دیگر در کنار ارتودنسی دو دندان جلو باشد، قبل از شروع درمان بیمار را مطلع خواهد کرد.
 • توجه داشته باشید که ارتودنسی دو دندان جلو به این معنا نیست که نصب براکت و سیم ها، تنها بر روی این دو دندان ها انجام می گیرد. بلکه ارتودنتیست از تمامی دندان ها برای مرتب کردن دو دندان جلو کمک گرفته و براکت ها را بر روی همه دندان ها قرار می دهد.
 • طول درمان ارتودنسی دو دندان جلو به عوامل مختلفی من جمله میزان انحراف دندان ها، سن بیمار، وضعیت سلامت فک و دندان های مجاور و غیره بستگی دارد.
 • ممکن است در حین درمان به کمک ارتودنسی دو دندان جلو به روش های کمکی نیز نیاز داشته باشد که ارتودنتیست در طول درمان تشخیص خواهد داد.

قیمت ارتودنسی دندان های جلو چقدر است؟

برخی از مراجعان تنها دندان های جلویی‌شان مقداری نامرتب است. آن ها معتقدند که چون فقط دندان های جلویی شان نامرتبی جزئی دارد بنابراین احتمالا هزینه کمتری باید پرداخت کنند. ما همیشه به این عزیزان توضیح می دهیم که ارتودنسی یک فرآیند زمانبر است و معمولا تمام دندان ها درگیر می شوند. حتی اگر یک دندان نامرتب باشد باید تمام دندان ها در طرح درمان در نظر گرفته شوند زیرا برای اینکه جا برای دندان های نامرتب باز شود و در موقعیت مناسب قرار بگیرند باید دندان های دیگر نیز جابجا شوند. بنابراین لازم چه شما دندان های خلفی تان نامرتب باشد چه جلویی در هر صورت باید هزینه کامل را پرداخت کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
پست و کور چیست؟ + طول عمر پست دندان و کور چقدر است؟

هزینه ارتودنسی دو دندان جلو

قیمت ارتودنسی دو دندان جلو بر اساس مدت زمان درمان، سن بیمار و روش مناسب برای ارتودنسی تعیین می‌گردد. از آن جایی که تعرفه‌های مختلفی برای انجام اینکار وجود دارد نمی‌توان قیمت ثابت و دقیقی را برای تمامی افراد مشخص کرد.

قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو

ناهنجاری و نامرتب بودن دندان ها به خصوص در کودکانی که دندان های دائمی شان در حال رشد است بسیار بیشتر می باشد. ولی در زمانی که رشد دندان ها به پایان رسیده باشد دندان ها از جای خود جابجا می شوند. گاهی دندان های عقل به ریشه های دندان های دیگر فشار می آورند. و چون این حرکت دندان ها از جای خود به مرور زمان و به کندی انجام می شود ظاهرا محسوس نیست. (دندان مصنوعی ژله ای تکه ای)

پس از آنکه دندان به میزان مشخص که قابل مشاهده در تغییر می شود فرد متوجه این ناهماهنگی شده که با مراجعه به دندانپزشک و انجام پروسه ارتودنسی می توان دندان های ناهماهنگ را در جای خود قرار داد. این اتفاق بیشتر برای چهار دندان جلویی پیش می اید که قیمت ارتودنسی آن به میزان نافرمی دندان ها بستگی دارد.

علت بروز دندان خرگوشی چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که عارضه دندان خرگوشی تنها در سنین کودکی شکل می‌گیرد، اما جالب است بدانید که این ناهنجاری محدوده سنی خاصی نداشته و ممکن است در بزرگسالی هم نمایان شود.

این ناهنجاری با نمایان شدن خود، مشکلاتی گوناگونی را به همراه می‌آورد؛ از همین رو به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت بروز، در اولین فرصت با ارتودتسی دندان خرگوشی، آن را اصلاح کنید. اما این سوال مطرح می‌شود که چه عاملی باعث بروز این ناهنجاری می‌شود؟ برای پیدا کردن جواب این سوال در ادامه این بخش با ما همراه باشید:

عوامل ژنتیکی

همواره ژنتیک یکی از تاثیرگذاری عوامل در نوع شکل‌گیری فرم بدن بوده و این عامل را می‌توان موثرترین علت در بروز دندان خرگوشی دانست. عوامل ژنتیکی بیشتر در افرادی که از بدو تولد، دارای دندان خرگوشی بودند، غالب است.

ناهنجاری دهانی

در بسیاری از مواقع، ناهنجاری‌هایی مانند کیست‌های دهان، دندان نهفته، دندان اضافی و … باعث بروز عارضه دندان خرگوشی می‌شوند. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که در همان ابتدا این نوع ناهنجاری‌های دهانی را رفع کنید، تا دیگر نیاز به ارتودنسی دندان خرگوشی نباشد.

عادت‌های دهانی غلط

یکی از دیگر عواملی که باعث بروز دندان خرگوشی می‌شود، عادت‌های غلط در دوران کودکی است. از شناخته شده‌ترین عادت‌های دهانی غلظ، می‌توان به رانش زبان اشاره کرد. این عادت هنگامی رخ می‌دهد که زبان در طی خوردن غذا یا صحبت کردن، بیش از حد معمول خود به سمت جلو کشیده می‌شود. در اتفاق علاوه در یک عادت غلط، ممکن است به دلیل وجود عارضه اپن بایت هم اتفاق بیوفتد.

عادت اشتباه دیگری که می‌تواند در بروز دندان خرگوشی تاثیرگذار باشد، استفاده مکرر از شیشه شیر، پستانک و مکیدن انگشت است. این عوامل در مرور زمان باعث جلو آمدن دندان‌های جلویی فک بالا شده و خطر بروز عارضه دندان خرگوشی را افزایش می‌دهند. (مدت زمان رویش دندان دائمی بعد از افتادن دندان شیری)

دندان خرگوشی چه عوارضی دارد؟

 • ایجاد اختلال در صحبت کردن
 • ایجاد مشکلات تنفسی
 • ایجاد مشکلات بلع، هضم و گوارشی
 • ایجاد آسیب‌هایی مانند عفونت، آبسه، پوسیدگی و … به لثه و دیگر دندان‌ها
 • ایجاد درد و حساسیت برای دندان‌ها
 • کاهش طول عمر دندان‌ها
 • کاهش میزان زیبایی لبخند
 • کاهش اعتماد به نفس

درباره ارتودنسی دندان خرگوشی

حال پس از آشنایی با دندان خرگوشی و معایب آن، وقت آن رسیده که روش درمان این ناهنجاری آشنا شویم. برای رفع این عارضه روش‌های گوناگونی مانند، جراحی فک، لمینت، کامپوزیت وجود دارد، اما همچنان بهترین و موثر‌ترین روش استفاده از ارتودنسی دندان خرگوشی است. این نوع روش با استفاده از براکت و بریس‌های ارتودنسی انجام شده و با هدایت دندان‌ها به سمت عقب، آن‌ها را به فرم اصلی خود بازمی‌گرداند.

ارتودنسی دو دندان جلو
ارتودنسی دندان خرگوشی

اگر تصمیم به انجام ارتودنسی دندان خرگوشی دارید، باید در نظر داشته باشید که هر چه در سن کمتر به انجام این روش درمانی بپردازید، درمانی قطعی و راحت‌تر خواهید داشت. در سنین پایین دندان‌ها معمولا از استحکام کمتری برخوردار بوده و انعطاف بیشتری دارند؛ این عامل در عمل ارتودنسی باعث شده که دندان‌ها آسان‌تر به محل خود بازگردند و درمان در زمان کوتاهی به پایان برسد. (علت بوی بد بدن در نوجوانان)

شاید این مطلب جذاب باشد
درباره باندینگ زیبایی دندان + کاربرد باندینگ دندان در موارد مختلف

جالب است بدانید که ارتودنسی دندان خرگوشی، کمی از ارتودنسی‌های معمول پیچیده‌تر بوده و بر اساس تشخیص پزشک، به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه نگاهی مختصر به این روش‌ها خواهیم داشت:

ارتودنسی با استفاده از بریس

از رایج‌ترین روش‌های اصلاح ناهنجاری‌های دندان‌، استفاده از بریس‌های ارتودنسی است. در این روش ارتودنتیست، بریس و سیم‌هایی به دندان شما متصل می‌کند و با استفاده از آن‌ها دندان‌های خرگوشی شما را به سمت عقب حرکت می‌دهد.

ارتودنسی با استفاده از گسترش دهنده کام

از دیگر روش‌های ارتودنسی دندان خرگوشی، می‌توان به استفاده از پالاتال اکسپندر که به نوعی ابزار گسترش دهنده کام و فک به‌شمار می‌رود، اشاره کرد. این روش بیشتر برای افرادی که دارای فک بالایی کوچکی هستند و این موضوع باعث بروز دندان خرگوشی شده ایت، کاربرد دارد. (مکیدن انگشت نوزاد نشانه چیست)

در این روش، پزشک متخصص، پالاتال اکسپندر را با متصل کردن به دندان‌های آسیاب فک بالا، در دهان شما جای می‌دهد. این گسترش‌دهنده فک در مرور زمان باعث گسترش فک بالایی شده و به رفع دندان خرگوشی کمک می‌کند.

ارتودنسی با استفاده از بریس شفاف

اگر دارای عارضه دندان خرگوشی به میزان خفیف هستید، این نوع ارتودنسی برای شما کاربرد دارد. این روش ارتودنسی دندان خرگوشی، با استفاده از دستگاه invisalign که به آن بریس شفاف می‌گویند، انجام می‌شود. در این روش دستگاه‌ نظم‌دهنده پلاستیکی بر روی دندان‌ها قرار گرفته و در گذر دندان‌ها را به سمت عقب می‌کشاند. این روش با وجود برخورداری از پروسه درمانی آسان، از هزینه نسبتا بالایی نسبت به باقی روش‌ها برخوردار است.

هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی چقدر است؟

پس از مطالعه کامل اطلاعات در خصوص درمان عارضه دندان خرگوشی، به بحث مهم و پر اهمیت‌مان، یعنی هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی می‌رسیم. هزینه انجام فعالیتی مانند ارتودنسی دندان خرگوشی، از میزان ثابتی مشخص نیست و نسبت به فاکتور و معیارهای گوناگونی تغییر می‌کند؛ معیارهایی مانند میزان سطح ناهنجاری، سن بیمار، نوع روش درمانی، برخورداری از بیمه تکمیلی و … (عکس برفک دهان نوزاد)

سخن پایانی

شما در این مقاله با روش‌های ارتودنسی دو دندان جلو آشنا شدید. همچنین از قیمت ارتودنسی دندان های جلو آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

 در طول درمان ارتودنسی چه نوع غذاهایی را میتوان مصرف کرد ؟

از آدامس شکلات کش دار، گز، سوهان، ته دیگ، نان ساندویچی استفاده نفرمائید. غذا و میوه را به قطعات کوچک قسمت کرده و آنها را، روی دندان های عقب قرار دهید.
از گاز زدن غذا و میوه، پیتزا، ساندویچ، نان خشک یا تست شده، سیب، خیار، بلال، توسط دندان های جلو و پائین خودداری فرمائید.

در چه مواردی نیاز به ارتودنسی دو دندان جلو وجود دارد؟

1. جلو بودن دو دندان جلو نسبت به فرم کلی سایر دندان‌های فک بالا
2. روی هم قرار گرفتن دندان‌های جلویی
3. کج شدن دندان‌های جلویی
4. فاصله دار بودن دو دندان جلویی

ارتودنسی دو دندان جلو به چه معناست؟

 ارتودنسی دو دندان جلو به این معنا نیست که نصب براکت و سیم ها، تنها بر روی این دو دندان ها انجام می گیرد. بلکه ارتودنتیست از تمامی دندان ها برای مرتب کردن دو دندان جلو کمک گرفته و براکت ها را بر روی همه دندان ها قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا