دندانپزشکی کودکانعلم دندانپزشکی

دلایل مکیدن انگشت دست در کودکان چیست؟ + مکیدن انگشت چه تاثیری بر دندان های کودکان می‌گذارد؟

مکیدن انگشت در نوزادان و حتی کودکان یکی از عادت های طبیعی این دوران است. برخی از والدین با دیدن مکیدن انگشت توسط نوزادان و انگشت مکیدن کودک نگران می شوند و سریعا به دنبال روش درمان و لاک تلخ برای جلوگیری از مکیدن انگشت دست می روند. با وجودی که عوارض مکیدن انگشت نوزاد مسئله ای قابل توجه است، اما مکیدن انگشت در کودکان تا سنین مشخص، یک عمل رایج است. در ادامه مکیدن انگشت، عوارض مکیدن انگشت نوزاد، و روش های درمان در صورت نیاز را کاملا بررسی می کنیم.


فهرست مطالب


دلایل مکیدن انگشت در کودکان چیست؟

پاسخ سوالات چرا بچه ها دست می خورند و مکیدن انگشت نوزاد نشانه چیست را در قسمت قبل دادیم. اما علت انگشت خوردن کودک سه ساله، علت انگشت خوردن کودک چهار سال، و به طور کلی دلایل انگشت مکیدن کودک در سنین بالاتر از شیرخوارگی چیست؟

عوارض مکیدن انگشت نوزاد

مکیدن انگشت در سنین نوپایی و مکیدن انگشت در کودکان می تواند دلایل مختلف داشته باشد. خستگی، ترس، کسل یا کلافه بودن، و بیماری می تواند علت انگشت خوردن کودک سه ساله یا علت انگشت خوردن کودک چهار سال شما باشد. علاوه بر اینها، تلاش برای کنار آمدن با شرایط جدید مانند رفتن به مهد یا مراقبت توسط پرستار می تواند کودک را وادار به مکیدن انگشت کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فیشور سیلانت دندان کودکان را بخوانید.همچنین، مکیدن انگشت در کودکان می تواند به آنها برای خوابیدن کمک کند و وقتی نیمه شب از خواب بیدار می شوند، با کمک آن دوباره بخوابند.

علت مکیدن انگشت در نوزادان چیست؟

مکیدن انگشت نوزاد نشانه چیست و چرا بچه ها دست می خورند؟ مهم ترین دلیل مکیدن انگشت نوزاد، آرامش بخش و تسکین دهنده بودن این کار برای اوست. انگشت مکیدن کودک کاری است که احتمالا از دوران جنینی و داخل رحم نیز آن را انجام می داده است. در چند ماه نخست پس از تولد نیز نوزادان برای آرام شدن، خوابیدن، و یا حتی برای لذت بردن شروع به مکیدن انگشت می کنند. مهم تر از این موارد در رابطه با انگشت مکیدن کودک این است که مکیدن انگشت توسط نوزادان یک رفلکس غریزی بوده و روش تغذیه آنها نیز است.

شاید این مطلب جذاب باشد
تشریح جزئیات ایمپلنت بدون جراحی لثه / توصیه به افراد دیابتی

تأثیر طولانی مدت مکیدن انگشت توسط کودکان چیست؟

کودکان بزرگتر که عادت به مکیدن انگشت شست خود را ادامه می دهند، ممکن است عوارض جدی را تجربه کنند که نیاز به درمان ارتودنسی یا جراحی ترمیمی دارد. در نتیجه استفاده طولانی مدت از مکیدن انگشت شست یا پستانک، مشکلات زیر برای کودکان پیش خواهد آمد:

عدم تراز دندان ها

هنگامی که کودکان انگشت شست یا پستانک خود را مک می‌زنند، فشار ناشی از این مکش روی دندان ها ممکن است باعث هدایت شدن لبه دندان ها رو به بیرون شود.

تنگ شدن و کاهش پهنای سقف دهان و فک ها

فک پایینی و سقف دهان با مکیدن طولانی مدت شروع به تغییر حالت میکنند. این روند میتواند باعث تنگ شدن سقف دهان و حتی کوچک شدن فک کند. به مرور زمان این تغییر حالت به وضوح روی شکل صورت کودک نیز تاثیر خواهد گذاشت.

کوچک شدن فک میتواند باعث بروز مشکل کراودینگ یا نامرتبی و شلوغی دندان ها شود زیرا فضای کافی برای در آمدن ندارند و هر طور که فرصت پیدا کنند رشد میکنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روکش دندان شیری کودکان را بخوانید.

مال اکلوژن

یکی از شایع ترین عواقب مکیدن انگشت شست در کودکان بروز مشکلات در بایت است. به این وضعیت مال اکلوژن گفته میشود. کودکانی که از ۳ سالگی انگشتان دست، پا یا پستانک خود را مک میزنند، شروع به ایجاد مال اکلوژن هایی مثل اوربایت یا اپن بایت میکنند.هر دو این ناهنجاری های مربوط به بایت می توانند بر توانایی صحبت کردن و حتی خوردن مشکلاتی ایجاد کنند.

شاید این مطلب جذاب باشد
همه چیز درباره دندانپزشکی کودکان + آشنایی با متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال

عفونت و بیماری مسری به دلیل مکیدن انگشت

در وهله اول، خطر ابتلا به عفونت و بیماری های مسری یکی از عوارض مکیدن انگشت نوزاد است. در بسیاری از موارد هنگام انگشت مکیدن کودک، دست استریل نبوده و مکیدن انگشت باعث ورود عفونت به دهان می شود.

مکیدن انگشت در کودکان و آثار روانی

یکی دیگر از عوارض مکیدن انگشت نوزاد نوک زبانی صحبت کردن کودک است که ممکن است به درمان‌ پیوسته و حتی دراز مدت نیاز داشته باشد. در این شرایطو ممکن است کودک توسط همسن و سالان خود دچار استرس روانی و از گروه طرد شود.

معرفی روش های جلوگیری از مکیدن انگشت

مطالعه عوارض مکیدن انگشت نوزاد و انگشت مکیدن کودک مطمئنا عزم شما را بیش از پیش برای جلوگیری از مکیدن انگشت در کودکان جزم کرده است. برخی از والدین با نیت جلوگیری از عوارض مکیدن انگشت نوزاد، از لاک تلخ برای جلوگیری از مکیدن انگشت استفاده می کنند.

علت انگشت خوردن کودک چهار ساله

مطمئنا لاک تلخ برای جلوگیری از مکیدن انگشت بهترین روش برای این کار نیست.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فلوراید تراپی دندان کودکان را بخوانید. به جای آن سعی کنید راه های زیر را به کار ببندید:

۱. یافتن دلیل انگشت مکیدن کودک

اولین مرحله برطرف کردن هر نوع عادت، پیدا کردن دلیل آن است. ببینید چه زمانی و کجا انگشت مکیدن کودک شروع می شود. همین کار باعث می شود کودک را بهتر بشناسید، احساس و احتیاجات او را درک، و آنها را به گونه ای موثر رفع کنید.

۲. توجه به روش انگشت مکیدن کودک

اگر مکیدن انگشت به قرار دادن انگشت در دهان ختم می شود، نگران عوارض مکیدن انگشت نوزاد نباشید. اما اگر کودک این کار را به شدت انجام دهد، ممکن است به عوارض مکیدن انگشت نوزاد دچار شود. در این حالت با استفاده از نکات بعدی جلوی این کار را بگیرید.

مکیدن انگشت نوزاد نشانه چیست

۳. توجه به سن کودک

مکیدن انگشت نوزاد می تواند نشان دهنده گرسنگی او باشد. اگر علت انگشت خوردن کودک سه ساله یا علت انگشت خوردن کودک چهار سال نیز همین باشد، با یک یادآوری کوچک توسط والدین می تواند غذا بخورد یا خود والدین به او غذا بدهند.

شاید این مطلب جذاب باشد
منشا دندان درد

۴. واکنش نشان ندادن به مکیدن انگشت در کودکان

به جای دعوا، تنبیه، و یا استفاده از لاک تلخ برای جلوگیری از مکیدن انگشت، نسبت به این کار او بی تفاوت باشید. در بسیاری از موارد کودک مکیدن انگشت را ناخودآکاه انجام داده و فشار آوردن به او می تواند نتیجه عکس داشته باشد.

۵. جایگزین کردن فعالیت های دیگر

به جای استفاده از لاک تلخ برای جلوگیری از مکیدن انگشت، این عادت کودک را با فعالیت های دیگر مانند فراهم کردن وسایل سرگرم کننده و بازی با او قطع و حواس او را پرت کنید.

۶. شناسایی احساس و نیاز کودک

لاک تلخ برای جلوگیری از مکیدن انگشت یک راه کوتاه مدت است. به جای آن، اگر می دانید کودکتان به دلیل خستگی یا کلافگی انگشتش را می مکد، اجازه دهید بیشتر بخوابد یا به او کمک کنید احساسات خود را با حرف زدن و کلمات بیان کند.

در آخر، فراموش نکنید که جلوگیری از مکیدن انگشت به صبر و پشتکار شما نیاز دارد. اگر در نادیده گرفتن و رعایت سایر نکات پایدار باشید، به تدریج، از دفعات بروز این رفتار کاسته خواهد شد.

آیا مکیدن انگشت در کودک نگران کننده است؟

بسیاری از والدین نگران هستند که خوردن دست در کودکان باعث آسیب طولانی‌مدت به فک، دهان و دندان‌ها شود. این نگرانی کاملا قابل درک است. اگر کودک شما به ندرت انگشت شست خود را می‌مکد یا انگشت خود را غیرفعال در دهان نگه می‌دارد، عوارض جانبی آن بسیار کم می‌شود.حتی ممکن است خوردن انگشت برای سیستم ایمنی بدن مفید باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که کودکانی که شست خود را می‌مکند، بیشتر در معرض میکروب‌های معمولی خانگی قرار می‌گیرند. در این شرایط خطر ابتلا به آلرژی و آسم کاهش پیدا می‌کند.

شاید این مطلب جذاب باشد
بوی بد دهان در نوجوانان در سن بلوغ به چه علت است؟ + شایع ترین علت های بوی بد دهان

عوارض مکیدن انگشت توسط نوزاد چیست؟

مکیدن طولانی مدت انگشت دست در کودکان و نوزادان می‌تواند عوارض زیر را در پی داشته باشد.

  • دندان‌های جلو به مرور بیش از حد به جلو حرکت کرده و شکل فک و صورت تغییر می‌کند.
  • ممکن است، دندان‌های بالا و پایین در جلو فک به هم نرسند. معمولا دندان‌ها کمی روی هم همپوشانی دارند. اما با مکیدن انگشت در مدت طولانی بین آن‌ها فاصله ایجاد می‌شود. به طوری که زبان می‌تواند از میان آن عبور کند.
  • زمانی که کودکان در سنین پیش دبستانی هنوز در حال مکیدن انگشت خود هستند، دندان از وضعیت طبیعی خارج شده و در شکل‌گیری صحیح صداهای گفتاری اختلال به وجود می‌آید.
  • وضعیت غیرطبیعی زبان در حال استراحت
  • قدرت زبان به مرور ضعیف می‌شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با دلایل مکیدن انگشت درکودکان آشنا شدید. همچینن از عوارض و راههای پیشگیری آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

حالت های عادی و غیر عادی انگشت مکیدن کدامند؟

بسیاری از کودکان، مکیدن شست خود را به تنهایی و بدون کمک بزرگترها متوقف می کنند. آن ها اغلب در سن ۶ یا ۷ ماهگی یا بین ۲ تا ۴ سالگی کاملا این عادت را ترک می کنند.اما اگر این عادت از اندازه خارج شود و کودک پس از سن ۴ سالگی اغلبِ اوقات مشغول مکیدن انگشتان باشد و این عادت را تا سنین بالاتر ادامه دهد مشکلات دندانی و فکی را تجربه خواهد کرد و احتمالا از نظر روحی نیز به مشکل بربخورد.

چکار کنیم تا کودکان این عادت مضر را ترک کنند؟

در اغلب اوقات، والدین می توانند با صحبت کردن با فرزند خود، کمک کنند این عادت ترک شود. هرچه در سنین پایین با کودکان خود صحبت کنید، احتمالا موفقیت بیشتری در این کار خواهید داشت. اما با پررنگ تر شدن عادت، دردسر و زحمت والدین هم بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا