تکنولوژی دندانپزشکیعلم دندانپزشکی

چرا باید به دندان پزشکی مراجعه کنیم

مراجعت به دندان پزشکی از مهمترین مسائل دور و بر است. این نکته مهم که دندان ها چرا درد می کنند و یا عمل لیفت لثه چطور صورت می گیرد. دندان مصنوعی و دندانساز تجربی چه کاربردی دارد و هزاران مسئله ی دیگر.

دندان پزشکی

مراجعه به کلینیک دندانپزشکی با دارا بودن مجموعه‌ای از پزشکان متخصص و خدمات متنوع این امکان را برای بیماران فراهم می‌نماید که در زمانی کوتاه‌تر به نتایج درمانی مطلوب دست یابند. با پیشرفت علوم پزشکی، شاخه‌‌‌ای به نام دندانسازی به علوم پزشکی اضافه گردید. سال‌ها از این دوران عبور نمود و با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، شاخه دندانپزشکی در حوزه علوم پزشکی شکل گرفت.

علم دندان پزشکی

دندانپزشکی علمی تخصصی است که به سلامت دهان و دندان به عنوان عضوی مهم در سلام جسم، روح، زیبایی و بیان کلمات می‌پردازد. دراین شاخه از علوم پزشکی، دندانپزشک علاوه بر دانش، علم، مهارت و صبر بسیار، باید هنر و مهارت کافی برای خلق یک اثر هنری با پیچیدگی دندان را نیز دارا باشد. دانشجویان این رشته پس از گذراندن دوره ۶ ساله دکتری حرفه‌ای عمومی دندانپزشکی می‌توانند در مقاطع تخصصی تحصیل نمایند.

کلینیک دندان پزشکی

مشکلات دهان و دندان مسئله‌ای است که بسیاری از افراد با آن رو برو خواهند شد. یکی از مشکلات اصلی در مراجعه به دندانپزشک علاوه بر شناسایی بهترین دندانپزشک، نبود فرصت کافی بدلیل مشغله زیاد است. مراجعه به کلینیک دندانپزشکی با دارا بودن مجموعه‌ای از پزشکان متخصص و خدمات متنوع این امکان را برای بیماران فراهم می‌نماید که در زمانی کوتاه‌تر به نتایج درمانی مطلوب دست یابند. حضور پزشکان متخصص و دستیاران متبحر امکان ارائه تمامی خدمات دندانپزشکی با کیفیت بالا را فراهم می‌نماید.

با توجه به تنوع درمان در دندانپزشکی و نیاز به همراهی متخصصین مختلف مانند متخصص ایمپلنت، متخصص پریودونتیکس، متخصص درمان ریشه (اندو) و … مراجعه به کلینیک‌های دندانپزشکی مزایایی را برای بیماران به دنبال خواهد داشت. دندان درد.

READ
عاج دندان و ساختمان آن

لمینیت دندان

لیمینت دندان

لمینیت دندان پوسته نازکی، هم رنگ دندان یا سفیدتر است که برای رفع عیوب ظاهری دندان‌ها، شکستگی‌ها و فاصله بین دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوسته در دو جنس متفاوت لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ساخته می‌شود.

لمینیت برای افرادی که دندان‌های یکدست ندارند، رنگ دندان‌هایشان بد است و دندان‌هایشان از فرم مناسبی برخوردار نیست، یا حتی لبه دندان شکسته، ترک خورده و می‌خواهند به اصلاح طرح لبخند خود بپردازند، مناسب است. از طرف دیگر، لمینیت دندان برای افراد دارای پوسیدگی وسیع دندان، دندان‌های بیش از حد کوتاه، مشکلات لثه‌ای درمان نشده (عفونت فعال)، سایش شدید مینای دندان یا افراد دارای دندان قروچه مناسب نیست.

روکش دندان

بی توجهی به دندان‌ها، داشتن تغذیه نامناسب و شکستگی، صدماتی هستند که می‌توانند از کیفیت دندان‌ها بکاهند. گاهی دندان‌ها به اندازه‌ای صدمه دیده‌اند که دیگر امکان استفاده از آن دندان بدون فرآیند ترمیم میسر نیست در این شرایط استفاده از روکش دندان گزینه مناسبی محسوب می‌شود. روکش مانند یک قاب سطح بیرونی دندان را در بر می‌گیرد تا در عین حال که شکل ظاهری دندان را بهبود می‌بخشد، از آن محافظت هم می‌کند. روکش‌ها متناسب با رنگ دندان هر فرد انتخاب می‌شود. در جلسه اول قالبگیری توسط پزشک و در مرحله بعد توسط لابراتوار آماده می‌شود.

دندان پزشکی کودکان

دندان‌پزشک کودک از نقش مناسب در ایجاد اطمینان نسبت به ایجاد طرح لبخند سالم برای کودک برخوردار است. در حقیقت با همکاری نزدیک والدین با دندان‌پزشک کودک می‌توان به بهترین نحو سلامت دهان و دندان کودک و طرح لبخند زیبای وی را برای تمام عمر تضمین کرد. انتخاب یک تیم دندان‌پزشکی علاقه‌مند به کار کردن با کودکان و برخوردار از تجهیزات و امکانات مناسب از اهمیت خاصی برخوردار است. توجه داشته باشید در هر حالت توضیح شرایط ملاقات با دندان‌پزشک به کودک به نحو صحیح از نقش مؤثر در ایجاد ذهنیت مناسب برای کودک برخوردار است.

READ
روش‌های ارتودنسی دو دندان جلو

ایمپلنت دندان

از دست رفتن یک دندان علاوه بر مشکلات زیبایی و مصرف غذا می‌تواند بر وضعیت دیگر فک و دندان‌ها تأثیر گذار باشد. از این رو پیشنهاد دندانپزشکان بر آن است که به سرعت جایگزینی برای دندان از دست رفته در نظر گرفته شود. یکی از بهترین گزینه‌ها کاشت ایمپلنت دندان است. ایمپلنت به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می‌شود که در استخوان فک کاشته شده و جایگزین دندان از دست رفته می‌شود. ایمپلنت دندان برای افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند استفاده می‌شود. پس از آنکه پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش خورد، مانند ریشه برای تاج دندان جدیدی که قرار است جایگزین دندان از دست رفته شما بشود عمل می‌کند. در نهایت تاج دندان که مانند دندان طبیعی به نظر می‌رسد، به ایمپلنت متصل شده و فضای خالی دندان ازدست رفته را پر می‌نماید.

ارتودنسی

داشتن لبخندی زیبا برای بسیاری از افراد از اهمیت بسزایی برخوردار است. عوامل مختلفی در ناهنجاری‌های دندان نقش دارند. افرادی که دچار ناهنجاری‌های دندان هستند علاوه بر مشکلات زیبایی با مشکلاتی در جویدن و گازگرفتن مواجه هستند. این افراد با انجام درمان ارتودنسی نه تنها می‌توانند به زیبایی دندان‌ها دست یابند بلکه با رعایت بهداشت از پوسیدگی‌های بیشتر که بر اثر نامرتبی و روی هم قرارگرفتن برخی از دندان‌ها یا فاصله بین دندانی بوجود می‌آیند، جلوگیری نمایند.
همه‌ی ما می‌دانیم که برای داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا نیاز هست که به صورت مرتب به دندان‌پزشکی مراجعه کنیم. اغلب هم از دندان‌پزشک خودمان وقت و نوبت دندانپزشکی می‌گیریم، اما یک عادت بد که گریبان‌گیر بسیاری از افراد است، عقب انداختن این قرار پزشکی است.

باید بدانید اکثر افرادی که نوبت دندانپزشکی خود را عقب می‌اندازند، آن را کاملا فراموش کرده و از برنامه‌ریزی مجدد صرف‌نظر می‌کنند تا این‌که با مشکلی جدی در دندان‌های‌شان مواجه شوند.

READ
فیشور سیلانت دندان کودکان

عدم مراجعه مرتب به دندان‌پزشک عادت بدی است که شما هرگز نباید گرفتارش شوید. در ادامه ما ۴ دلیل اصلی بیان می‌کنیم که چرا باید به صورت مرتب به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید:

دندان درد و دندان پزشکی

دندان‌ تنها عضوی از بدن است که خود به خود ترمیم نمی‌شود
با این‌که بارها تکرار کرده‌ایم، اما باز هم می‌گوییم که دندان‌های شما خود به خود ترمیم نمی‌شوند. تنها راهی که برای درمان دندان درد، پوسیدگی، ایجاد حفره در دندان، نامرتبی دندان‌ها و بسیاری از مشکلات دیگر دارید، اینست که به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

باید بدانید که این مشکلات، نه تنها رفع نمی‌شوند، بلکه با گذشت زمان، دندان درد شدیدتر نیز می‌گردند. مسائلی مانند بیماری لثه و پوسیدگی دندان نیاز به درمان سریع توسط دندان‌پزشک دارند.

قبل از این‌که دیر شود، مشکل را پیدا می‌کنید
مراجعه مداوم به دندان‌پزشک فقط جهت سلامتی شما نیست، بلکه از لحاظ هزینه نیز برای شما موثر خواهد بود. هنگامی‌که به پوسیدگی دندان اهمیت نمی‌دهید، در آینده به مشکل بزرگ‌تری تبدیل می‌شود و مجبور هستید برای درمان آن، هزینه‌ی بیشتری را صرف کنید.

همیشه بهترین راهکار پیشگیری است. پیشگیری بهتر از درمان است.

به یاد داشته باشید، اگر حفره‌ی کوچکی روی دندان شما باشد یا کمی شکستگی داشته باشد، با یک روکش، جلوی پیشرفت آن گرفته می‌شود. اما اگر به آن اهمیت ندهید، گسترش می‌یابد و به ریشه دندان شما می‌رسد. در نتیجه شما به درمان کانال ریشه، روکش و پر کننده نیاز خواهید داشت که طبیعتا هزینه‌ی بالاتری هم نیاز خواهد داشت.

دندان‌پزشک قادر خواهد بود که به سادگی مشکل اصلی دندان‌های شما را کشف کند و راهکارهایی را برای برطرف کردن دندان درد ارائه نماید.

منبع: در راهنمای جامع دندانپزشکان و کلینیک های دندانپزشکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا