اسیدهای مضر موجود در دهان در نتیجه فعالیت باکتری‌ها در هنگام مصرف مواد قندی ایجاد می‌شوند. این مواد اسیدی می‌توانند به لایه خارجی سخت محافظ دندان به نام مینا آسیب وارد کنند. شما برای پیشگیری از پوسیدگی دندان چه راهکاری در نظر دارید؟فلوراید تراپی یا وارنیش فلوراید یکی از روش‌های مناسب جهت پیشگیری و کاهش پوسیدگی دندان در کودکان است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این راه پیشگیری از پوسیدگی برای فرزندان دلبندتان بیشتر آشنا شوید.


برای مطالعه بیشتر: روکش دندان شیری کودکان، یک ترمیم مطمئن


فلوراید چیست؟

فلوراید یک ماده معدنی است که بطور طبیعی در غذا و آب یافت می شود. فلوراید تراپی می تواند به تقویت مینای دندان و ترمیم سوراخ های ایجاد شده در آن با جایگزین کردن مواد معدنی از بین رفته در نتیجه گذشت زمان کمک کند. پس از اینکه دندان های شما در معرض فلوراید قرار گرفت، مقاومت آنها در برابر اسید افزایش یافته و به این ترتیب امکان ایجاد پوسیدگی در آنها کاهش پیدا خواهد کرد. وارنیش فلوراید ، فلوراید موضعی است که برای پیشگیری از پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلورایدتراپی دندان

خمیردندان‌های حاوی فلوراید نیز نوع دیگری از فلورایدهای موضعی هستند و هر دو بر روی سطح دندان استفاده می‌شوند. وارنیش فلوراید تراپی در بزرگسالان نیز بسیار موثراست به خصوص در مواردی مانند خشکی دهان (طبیعی یا به علت مصرف دارو)، تحلیل لثه و دندانهای حساس، پوسیدگی حد اقل یک دندان در یک سال اخیر، وجود روکش در دهان، بیماران تحت درمان ارتودنسی و بیماران سرطانی که رادیوتراپی میشوند.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: فیشور سیلانت دندان کودکان

READ
دندان درد کودکان + از دلایل تا درمان خانگی

نحوه انجام فلوراید‌ تراپی

 • ابتدا سطح کلیه دندانها با برس مخصوص تمیز می شود ( چیزی شبیه مسواک برقی )
 • سطح تمام دندانها به ژل فلوراید آغشته می شود ( گاهی اوقات یکطرف هر دو فک در یک مرحله و نیم دیگر در مرحله بعد به ژل آغشته می شود)
 • ژل فلوراید حدود ۴ دقیقه در مجاورت دندان قرار می گیرد.
 • در تمام مراحل پشت کودک حالت عمودی داشته سر کمی به سمت جلو خم می شود و ساکشن ( بزاق کِش ) در دهان کودک قرار میگیرد تا از بلع فلوراید ممانعت به عمل آید .
 • پس از گذشت ۴ دقیقه اضافات ژل با گاز استریل یا پنبه برداشته می شود. در این مرحله کودک آب دهان خود را بطور کامل خارج می کند.
 • کودک نباید بعد از فلوراید تراپی دهانش را بشوید و تا نیم ساعت باید از خوردن و آشامیدن اجتناب کند. و طی این مدت در صورت جمع شدن بزاق در دهان ، آنرا خارج کند.

درباره‌ی ارتودنسی فانکشنال چه می‌دانید؟


انواع فلوراید درمانی کدام است؟

فلوراید در مواد غذایی و آب آشامیدنی وجود دارد و می‌توان با مصرف دهانشویه و خمیر دندان فلورایددار آن را به طور مستقیم به دندان رساند. دهانشویه‌های با مقدار فلوراید کمتر را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید، اما برای تهیه دهانشویه‌های قوی‌تر به نسخه پزشک نیاز دارید.

فلوراید به صورت ژل، کف یا وارنیش روی دندان زده می‌شود. مقدار فلوراید دریافتی دندان در چنین درمان‌هایی بیشتر از مقدار موجود در خمیر دندان و دهانشویه است.

 • وارنیش: با مسواک روی دندان زده می‌شود.
 • کف: داخل قالب مخصوص ریخته می‌شود و سپس یک تا چهار دقیقه روی دندان‌ها قرار داده می‌شود.
فلورایدتراپی دندان
 • ژل: با مسواک یا قالب قابل استفاده است.
 • مکمل‌های فلوراید: مکمل‌ها به صورت قرص یا شربت قابل تهیه است و باید طبق دستور پزشک مصرف شود.
READ
فیشور سیلانت دندان کودکان

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: همه آنچه درباره لیفت لثه نمی‌دانید


مزایای فلوراید تراپی در کودکان

 • فلوراید تراپی در کودکان ، سبب حفظ سلامت دندان های آن ها می شود.
 • وارنیش فلوراید ، همرنگ دندان ها است ؛ بنابراین استفاده از آن در ظاهر دندان های کودکان مشخص نمی شود.
 • مدت زمان انجام فلوراید تراپی در کودکان ، بسیار کوتاه می باشد.

مراقبت های بعد از فلوراید تراپی

 1. مدت زمان فلوراید تراپی حدود ۴ دقیقه بوده و پس از اتمام آن کودک باید آب دهان خود را به طور کامل خالی کند.
 2. برای اینکه مدت زمان اثر بخشی فلوراید ، بیشتر شود تا فردای آن روز کودک از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خودداری کند و بعد از آن مدت ، به طور مرتب بهداشتن دهان و دندان خود را رعایت کند.
 3. والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که کودک ، حدود نيم ساعت پس از فلورایدتراپی ، نباید آب يا هر نوع خوراكى مصرف كند ؛ چرا که ماده فلوراید موجود بر روی مینای دندان های وی هنوز سفت نشده و امکان جدا شدن آن به محض خوردن و جویدن مواد غذایی وجود دارد ؛ از این رو بهتر است کودک پیش از انجام فلوراید تراپی ، تغذیه مناسبی داشته باشد.
 4. والدین باید برای اولین وعده غذایی بعد از فلورایدتراپی ، برای کودک خود غذاهای نرم و خنك تهیه کنند ؛ این کار موجب افزایش مقاومت و دوام فلوراید بر روی دندان های کودکان می گردد. توصيه مى شود مسواك زدن كودك ٢٤ ساعت بعد از فلورايدتراپى انجام گيرد.
 5. فلوراید تراپی باید هر ٣ تا ٦ ماه یکبار انجام گیرد ، به والدین توصیه می شود سر وقت جهت تکرار فلوراید تراپی به متخصص دندانپزشک اطفال ، مراجعه نمایند.
READ
روکش دندان شیری کودکان، یک ترمیم مطمئن

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز جرم‌گیری دندان


عوارض فلوراید تراپی

فلوراید تراپی نیز مانند بسیاری از روش‌های درمانی دیگر دارای عوارض احتمالی است که باید از آنها آگاهی داشته باشید. فلوراید تراپی باید تحت نظر پزشک و به میزان کافی انجام شود زیرا استفاده بیش از حد از فلوراید می‌تواند به مینای دندان و رشد استخوان دندان‌ها آسیب وارد کند. برخی از عوارض فلورایدتراپی شامل موارد زیر است:

 • ایجاد لکه‌های سفید بر روی دندان‌ها
 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • اسهال و استفراغ (در موارد نادر)
فلورایدتراپی دندان

رعایت حد اعتدال در انجام فلوراید تراپی بسیار مهم است و مصرف مقادیر مناسب فلوراید هیچ‌گونه عوارض جانبی را به دنبال نخواهد داشت.


جهت آگاهی: انواع کامپوزیت دندانی را بشناسید


سخن پایانی

در این مطلب درمانی فلوراید تراپی دندان خواندیم. گفتنی‌ست باید حتما هر 6 ماه یکبار (سالی دو بار) این درمان انجام شود تا موثر باشد. برای بعضی افراد هم هر 3 ماه یا هر 4 ماه تجویز می شود. این زمان بستگی به تشخیص دندانپزشک دارد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.