درمان‌های دندانعلم دندانپزشکی

سیر تا پیاز ارتودنسی کاموفلاژ

ناهنجاری‌های فکر بسیار شایع هستند و درصدی از جامعه را در گیر خود می‌نمایند. آیا شما هم جزو این دسته از افراد هستید؟ اگر شدت مشکل اسکلتی زمینه‌ای زیاد نبوده و انتظار بیمار از درمان، تنها بهبود ظاهری اختلال فکی و ردیف شدن نسبی دندان‌ها باشد، می‌توان گزینه جراحی فک را منتفی دانسته با استفاده از ارتودنسی به تنهایی و بدون جراحی فک، اقدام به ردیف کردن دندان‌های فکین و البته کاهش تظاهر ناهنجاری فکی نمود. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با ارتودنسی کاموفلاژ آشنا شوید.


فهرست مطالب:


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ارتودنسی فانکشنال را بشناسید


ناهنجاری‌هایی که با ارتودنسی کاموفلاژ اصلاح می شوند

 1. عقب بودن فک پایین نسبت به جایگاهی اصلی
 2. ناهنجاری فک بالایی که جلو است
 3. از بین بردن انحراف فک پایین
 4. ایجاد تقارن در چهره
 5. کم یا زیاد کردن ارتفاع صورت
 6. کاربرد ارتودنسی کاموفلاژ برای عقب بودن فک پایین

بیشتر مطالعه کنید: درباره لق شدن دندان دائمی چه می‌دانید؟


چه سنی برای ارتودنسی کاموفلاژ مناسب است؟

بیماران دارای ناهنجاری های فکی که در سنین رشد به سر می برند، می توانند با کمک ابزار های فانکشنال و دیگر روش های ارتودنسی دندان به راحتی درمان خود را انجام دهند. اما افرادی که با وجود اینگونه مشکلات سن رشد خود را پشت سر گذاشته اند، نمی توانند به راحتی با کمک دستگاه های ارتودنسی بهبودی کامل خود را به دست بیاورند، زیرا موقعیت فک در جایگاه خود تثبیت شده و امکان جا به جایی آن وجود ندارد. در این شرایط ارتودنسی کاموفلاژ برای رفع این بدفرمی ها گزینه های بسیار مناسبی می باشد. بنابراین سن مناسب این ارتودنسی بعد از اتمام دوران رشد است.

شاید این مطلب جذاب باشد
اوردنچر دندان چیست و برای چه کسی مناسب است؟ +  بررسی قیمت اوردنچر دندان

درمان عقب افتادگی فک با ارتودنسی کاموفلاژ

عقب بودن فک پایین همان مال اکلوژن (Malocclusion) کلاس دو در اصطلاح دندانپزشکی است. این عارضه بیانگر وضعیتی است که در آن فک و دندان‌های ردیف بالا جلوتر و پیشرو نسبت به دندان‌ها و فک پایینی هستند. کوچکی فک پایین یا شکل گیری فک بالا بصورت نامتوازن (جلو بودن فک بالا) از جمله نشانه‌هایی است که در مال اکلوژن نوع دو باعث محدب جلوه دادن صورت بیمار می‌شود.

ارتودنسی کاموفلاژ

اگر این عقب افتادگی فک پایین خفیف یا متوسط باشد می‌توان با روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی آن را برطرف نمود. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی بیمارن مواجهه با این عارضه میزان رضایت افراد از انتخاب روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی در حد رضایت آنها در رفع عارضه ناهنجاری فک با عمل جراحی بوده است.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز درباره ارتودنسی پیشگیری


شیوه درمان عقب ماندگی فک پایین توسط ارتودنسی کاموفلاژ

در انجام ارتودنسی کاموفلاژ، تلاش ارتودنتیست بر این است که با عقب بردن قوس دندانی بالا و جلو کشیدن قوس دندانی پایین, فاصله موجود بین فک پایین و فک بالا را از بین ببرد. کاموفلاژ برای جبران عقب ماندگی فک پایین می تواند به سه صورت زیر باشد:

 • همراه با کشیدن بعضی از دندانها

هنگامی که کشیدن دندان ها مورد نیاز است ، معمولا این کار در قوس دندانی بالایی و برای اصلاح جلوزدگی دندان های پیش (Incisor) انجام می شود. توصیه می شود که اولین دندان های آسیای کوچک (Premolar), به تعداد 4 عدد خارج شوند. این کار باعث عقب رفتن و جمع شدن دندانهای پیش بالا از طریق رانده شدن آنها به فضایی است که کشیدن دندان های آسیاب کوچک ایجاد کرده است. این یک راه ساده و مستقیم برای رفع فاصله افقی بین دندانهای بالا و پایین است. به مرور زمان, جلوزدگی قوس بالایی دیگر به چشم نمی آید.

 • بدون کشیدن دندان
شاید این مطلب جذاب باشد
کراودینگ دندان‌ها چیست؟ آشنایی با درمان شدید نامرتبی دندان ها

در این روش، نیازی به کشیدن دندان نیست. ناهنجاری اسکلتی می تواند با استفاده از الاستیک های بین فکی تصحیح شود. در این صورت، حرکت رو به جلوی دندانهای فک پایین و جمع کردن دندانهای فک بالا، فاصله موجود بین دو فک را برطرف و ظاهر طبیعی و زیباتری ایجاد می کند.

 • حرکت دیستال دندانهای فوقانی

در این روش می توان دندان های آسیاب (molar) بالایی را به صورت پشتی جابجا کرد. این جابجایی باعث می شود که فضای لازم برای دندانهای دیگر که باید جمع شوند، فراهم شود. همچنین رابطه دندانهای آسیاب نیز اصلاح شود (دندان های آسیاب بالا روی دندان های آسیاب پایین قرار گیرند).


درباره‌ی روش‌های ارتودنسی دو دندان جلو چه می‌دانید؟


تغییر ارتفاع صورت با ارتودنسی کاموفلاژ

در صورتی که عارضه کم بودن یا زیاد بودن ارتفاع صورت، خیلی شدید نباشد، با استفاده از روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ می توان آنها را اصلاح کرد.

برخی افراد ارتفاع صورت خیلی زیاد و یا خیلی کم دارند و مایل هستند تا بدون جراحی ارتفاع صورتشان را به حالت نرمال در بیاورند. در این صورت متخصص ارتودنسی با استفاده از روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ می تواند ارتفاع صورت را یک سانت کم و یا اضافه کند.

ارتودنسی کاموفلاژ

در این روش، متخصص ارتودنسی موقعیت عمودی دندان های جلو و یا عقب را تغییر می دهد. همچنین، می توان با استفاده از وسایل ارتودنسی در این روش، دندان ها را منظم کرده و ناهنجاری های آن را درمان کرد.

در نتیجه، این روش درمانی، روابط بین دندان ها بهبود پیدا می کنند و علاوه بر آن، با درمان اصلاح ارتفاع صورت، فرد به زیبایی ظاهری دست پیدا می کند.

شاید این مطلب جذاب باشد
کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت؟

برای مطالعه بیشتر: ارتودنسی و محدودیت‌های غذایی حین آن


مزیت ارتودنسی کاموفلاژ

اصلی ترین مشکل بیمارانی که به دندانپزشک مراجعه می کنند، پوسیدگی دندان و عفونت لثه است. علاوه بر عدم رعایت بهداشت، بی نظمی دندان ها نیز در بروز این مشکلات موثر هستند.

انجام ارتودنسی کاموفلاژ نه تنها زیبایی چهره را بیشتر می کند، بلکه خطر ابتلا به بیماری های لثه را کاهش می دهد.

از طرفی، اصلاح فاصله میان دندان ها، تمیزی بیشتر و کاهش پوسیدگی آن ها را به دنبال دارد. به این ترتیب، سلامت دهان و دندان ها تضمین می شود.

معایب ارتودنسی کاموفلاژ

 • سرعت نسبتا زیاد حرکت دندان ها
 • بی حسی موضعی در زمان ارتودنسی
 • هزینه بالای درمان

این محتوای مفید را حتما دنبال کنید: “فلوراید تراپی دندان” پیشگیری بهتر از درمان


موارد منع مصرف درمان کاموفلاژ

 • ناهنجاری‌های اسکلتی شدید کلاس ۲، متوسط یا شدید کلاس ۳ و ناهنجاری اسکلتی عمودی
 • بیماران مبتلا به نامرتبی شدید یا بیرون زدگی دندان‌ها
 • نوجوانان با پتانسیل رشد خوب یا بزرگسالان با ناهنجاری‌های بیشتر از حد خفیف (که در آنها جراحی ارتوگناتیک معمولاً نتایج طولانی مدت بهتری به همراه دارد)
ارتودنسی کاموفلاژ
 • بیماران بزرگسال که عمر کمتری در پیش دارند
 • بیمارانی که از نظر پزشکی در خطر هستند.
 • بیماران کم توان ذهنی
 • بیمارانی که از نظر مشکلات لثه در خطر هستند.
 • نیاز به نتایج فوری باشد (بیمارانی که قصد رفتن به خارج، ازدواج و غیره را دارند)

جهت آگاهی: همه آنچه درباره لیفت لثه نمی‌دانید


سخن پایانی

در این مطلب درباره‌ی ارتودنسی کاموفلاژ خواندیم. دانستیم که ارتودنسی کلاموفلاژ یک راه حل درمانی ست که برای افرادی تجویز می شود که ناهنجاری های اسکلتی داشته باشند و قصد دارند که ارتودنسی را بدون جراحی انجام دهند. باید گفت که این گزینه درمانی را بطور معمول افرادی انتخاب می کنند که سنین نوجوانی را پشت سر گذاشته اند و خواهان روابط دندانی مناسب و به هنجاری هستند. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

شاید این مطلب جذاب باشد
تجربه گذاشتن دندان مصنوعی + بررسی دندانهای مصنوعی و روش های مراقبت از آن + عکس

سوالات متداول

آیا جراحی کاموفلاژ وجود دارد؟

بله، منظور از این جراحی استفاده از سایر روش های جراحی می باشد که برای پوشش و استتار مشکل اصلی، یعنی ناهنجاری فکی و دندانی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع جراحی ها همانند جراحی بافت های نرم از جمله بینی و چانه وجود دارند که با کمک آن ها تا حدی تناسب چهره فرد به آنچه که باید نزدیک تر خواهد شد.

معنای کلمه کاموفلاژ چیست؟

این لغت به معنای مخفی کردن و پوشاندن می باشد. در واقع هر کجا که نیاز به استتار نوعی عیب باشد، از این واژه استفاده می گردد. این اصطلاح جامع با کمک براکت ها و دیگر روش های درمانی، به حرکت دندان ها به سمت موقعیت درست خود پرداخته و مشکلات و ناهنجاری موجود در استخوان بندی را پنهان می کند.

پرکاربردترین درمان ارتودنسی کاموفلاژ کدام اند؟

اصلاح و درمان جلوزدگی فک پایین در بزرگسالان و همچنین عقب ماندگی فک پایین از مهترین و پرکاربرد ترین مواردی هستند که با کمک ارتودنسی جبرانی درمان می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا