رسوب هایی که بر روی دندان جمع شده اند با استفاده از این اقدام به طور کامل از بین می‌روند. وجود جرم بر روی دندان می تواند به بوی بد دهان منجر گردد. از طرفی تغییر رنگ دندان‌ها بخاطر رسوبات، کاملا ظاهر آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آیا شما هم وجود جرم را بر دندان‌هایتان احساس می‌کنید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با جرم‌گیری دندان بطور کامل آشنا شوید.

جرم‌گیری دندان چیست؟

جرم در واقع رسوبی است که روی دندان‌ها و لثه تشکیل شده. جرم‌ها نه ‌تنها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند؛ بلکه رنگ و سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس می‌تواند به پوسیدگی آنها و بروز بیماری‌های لثه منجر شود. البته افرادی که زیاد چای و قهوه مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند زودتر دچار جرم دندان خواهند شد. پس به نوعی باید جرم دندان‌ها را از بین برد. در مراحل اولیه این پلاک‌ها براحتی با مسواک‌زدن و نخ‌ دندان کشیدن قابل پاک شدن هستند. اما به مرور زمان به لایه‌ای سخت تبدیل می‌شود که نیاز به مداخلات درمانی دارد.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز رادیوگرافی دندان


آیا جرم‌گیری دندان خطر دارد؟

بهتر است بدانید جرم گیری دندان خطرناک نیست آن چه باید به عنوان خطر در نظر گرفته شود جرم می باشد زیرا وجود جرم بر روی دندان پوسیدگی های جدی را بر روی دندان ها ایجاد می کند و این امر به مرور می تواند به از بین رفتن کامل دندان منجر شود .

اگر چه برخی افراد باور دارند که جرم گیری دندان می تواند بافت دندان را از بین ببرد ولی این امر واقعیت ندارد. جرم گیری تنها راه درمان جرم دندان است. اگر در زمان مناسب اقدامی صورت نگیرد ممکن است منجر به هزینه های گزافی شود.

جرم‌گیری دندان

به طوری که اگر درمان جرم دندان در زمان مناسب صورت نگیرد با گذر زمان پوسیدگی های دندان جدی می شود و باعث بیماریهای لثه می گردد و باعث می گردد بیمار  نیازمند درمان های بیشتری گردد . به همین دلیل سعی کنید در اسرع وقت اقدامات مربوطه را در نظر بگیرید.

READ
راهنمای دندانپزشکی

انواع روش های جرم‌گیری دندان

به طور کلی روش های جرم گیری دندان به سه شیوه تقسیم بندی می شود. روش اول یک روش سنتی نسبتا دردناک است. به نام روش دستی جرم گیری که با استفاده از ابزار های دستی دندان پزشکی پلاک های میکروبی از دندان برداشته می شود.

شیوه دوم استفاده از ابزار های اولتراسونیک است. در این روش برای از بین بردن جرم ها، از آب استفاده می شود. در واقع آب سرد پلاک‌های میکروبی چسیبیده به سطوح دندان ها را شسته و از بین می برد.

شیوه سوم ، زمانی استفاده می شود که گستردگی جرم دندانی بالا باشد. در این هنگام برای جرم گیری از شیوه های جراحی استفاده می شود.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز درباره ارتودنسی پیشگیری


طول دوره‌های جرم‌گیری دندان

حتما سالی یک بار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید. البته بسته به نوع بزاق افراد جرم گیری می تواند زودتر یا خیلی دیرتر لازم باشد. به یاد داشته باشید با روش صحیح مسواک زدن تشکیل جرم را به حداقل خواهید رساند. اگر در موقع مسواک زدن دیدید که از ناحیه از لثه هایتان دارد خون می آید بدانید که آن ناحیه دچار مشکل است و به دندانپزشک خود مراجعه کنید. به  ناحیه ای که خون می آید بیشتر مسواک بزنید و از خونریزی آن نترسید. مطمئن باشید که با خوب مسواک زدن و بیشتر مسواک زدن خونریزی به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت.

جرم‌گیری دندان

در صورتی که جرم زیادی داشتید و بعد از جرم گیری دندان هایتان به سرما و گرما حساس شده نگران نباشید به زودی رفع خواهد شد. برای کاهش سریعتر حساسیت می توانید از خمیر دندان و یا دهان شویه ضد حساسیت استفاده کنید.

READ
چرا مشاوره دندانپزشکی یک امر ضروری است؟

مزیت های جرم‌گیری دندان چیست؟

مهم ترین مزیت جرم گیری دندان اگر به موقع انجام شود، پیشگیری از ایجاد یا گسترش پوسیدگی بوده و از بیماری لثه نیز جلو گیری می کند. اما به طور خاص مزیت های جرم گیری را می توان به شرح زیر لیست کرد:

  1. جرم گیری از خونریزی لثه جلوگیری می کند.
  2. از گسترش عفونت در لثه جلوگیری می کند.
  3. سبب سفید شدن دندان ها می شود.
  4. از گسترش پوسیدگی جلوگیری می کند.
  5. سبب کاهش بوی بد دهان می گردد.

برای مطالعه بیشتر: تمام آنچه درباره لیفت لثه نمی‌دانید


عوارض جرم‌گیری دندان

همان طور که گفته شد جرم گیری دندان هیچ گونه عارضه ای ندارد. اما ممکن است پس از جرم گیری فرد مورد جرم گیری احساس خالی شدن دندان را داشته باشد. دندان هایش نسبت به گرما ، سرما و جویدن مواد غذایی حساس شوند. در نتیجه این مسئله خیال کند که جرم گیری به دندان هایش آسیب رسانده، اما باید دانست این احساس موقتی بوده و پس از چند روز از بین خواهد رفت.

خمیر دندان های ضد جرم، استفاده کنیم یا نه؟

خیر، جرم با مسواک و خمیر دندان پاک نمی شود و برای این منظور از دندانپزشکان باید کمک گرفت، ضمناً خمیر دندان هایی که به عنوان ضد جرم معرفی شده اند دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه های رسوب نموده بر دندان را که زنگ ( Stain) نام دارد، تمیز می کنند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی گردد.

خمیردندان ضدجرم

این خمیردندان ها، به‌علت دارا بودن مواد ساینده زیاد، ایجاد خراش های بسیار ظریف بر سطح دندان ها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می آورند.

READ
آنچه که باید درباره ارتودنسی و کرونا بدانید

سخن پایانی

در این نوشتار درباره جرم‌گیری دندان سخن گفتیم. فراموش نکنید مهم ترین روش پیشگیری برای اینکه دندان‌هایمان دچار جرم نشود رعایت بهداشت دهان و دندان است. این رعایت از طریق مسواک زدن و کشیدن نخ دندان (حداقل دو نوبت در روز) ممکن پذیر می‌باشد. البته تغذیه با مواد قندی کمتر و نکشیدن سیگار نیز جزء عواملی است که می تواند از بروز جرم دندانی جلوگیری کند. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.