درمان‌های دندان

ارتودنسی فانکشنال را بشناسید

ارتودنسی فانکشنال نوعی ارتودنسی است که قادر است مشکلات نوع ۲ را اصلاح کند. مشکلات نوع ۲ گروهی از ناهنجاری های فکی است که دندان های فک بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرند. در حالت کلی وظیفه دستگاه فانکشنال ارتودنسی ایجاد تغییر در عملکرد ماهیچه ها و عضلات فک می­ باشد. شما تا کنون چیزی درباره این نوع ارتودنسی شنیده‌اید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا ارتودنسی فانکشنال و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.


فهرست مطالب


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: همه چیز درباره ارتودنسی پیشگیری


ارتودنسی فانکشنال چیست؟

ارتودنسی فانکشنال، علاوه بر صاف و مرتب کردن دندان ها، می تواند فک بالا و پایین را به جای صحیح خود بازگرداند و ناهماهنگی فک ها را نیز درمان کند که تغییر زیادی را در ظاهر فرد به وجود می آورد. چانه ضعیف و فک جلو یا عقب رفته می تواند سبب افتادگی دهان شوند که به دنبال آن میگرن، درد گردن و شانه، سرگیجه، اختلال در شنوایی، انسداد مجاری تنفس، آپنه خواب و ظاهر زشت صورت وجود خواهد داشت. ارتودنسی فانکشنال این توانایی را دارد که با روش های متفاوت، به درمان این مشکلات بپردازد.

دستگاه فانکشنال ارتودنسی

ارتودنتیست می تواند به جای فشار وارد کردن به دندان های نامنظم، فشار لازم را به فک ها وارد کند. تا با گسترش پیدا کردن فک، برای دندان ها جا باز شود. این روش می تواند نیمرخ زیبایی را برای بیمار ایجاد نماید و بسیاری از مشکلات مانند آپنه خواب و گرفتگی سینوس را نیز درمان نماید. پلاک های فانکشنال هم به صورت ثابت و هم به صورت متحرک وجود دارند.

شاید این مطلب جذاب باشد
اوردنچر دندان چیست و برای چه کسی مناسب است؟ +  بررسی قیمت اوردنچر دندان

شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: روش‌های ارتودنسی دو دندان جلو


ارتودنسی فانکشنال برای چه عارضه‌هایی کاربرد دارد؟

مواردی که در آن از این ارتودنسی استفاده می شود، عبارتند از:

 • ارتودنسی فانکشنال می تواند با ردیف کردن دندان ها و بر طرف کردن مشکلات فک، لبخندی زیبا و ماندگار را برای بیمار ایجاد نماید.
 • این روش به بهبود رشد و نمو دندان ها و فک می پردازد.
 • این ارتودنسی می تواند در هماهنگی فک بالا و پایین کودکان تاثیر به سزایی داشته باشد.
دستگاه فانکشنال ارتودنسی
 • ارتودنسی فانکشنال باعث سلامت استخوان های سر و صورت و همچنین استخوان های رابط بین فک و گردن می پردازد.
 • توانایی رفع انسداد مجاری تنفس را دارد.

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟


طول مدت درمان با بریس های فانکشنال

درمان با بریس های فانکشنال معمولا اولین قسمت از یک درمان ارتودنسی دو قسمتی است. این مرحله معمولا ۹ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد. این زمان به تعهد بیمار نسبت به قراردادن دائمی بریس ها و حاد یا خفیف بودن ناهنجاری فک بیمار بستگی دارد. به طور طبیعی باید انتظار داشت که اورجت یا فاصله ی عرضی فک بالا و پایین هر ماه یک میلی متر کاهش یابد. با این حال به محض اینکه اورجت به طور کامل کاهش یافت ، دندانپزشکتان از شما می خواهد که تنها غروب و شب ها از بریس هایتان استفاده کنید. تا زمانی که برای مرحله ی بعدی درمان آماده شوید. به طور کلی این مراحل درمان که شامل بریس های ثابت ارتودنسی نیز می باشد، ۲ تا ۳ سال به طول می انجامند.

شاید این مطلب جذاب باشد
درباره باندینگ زیبایی دندان + کاربرد باندینگ دندان در موارد مختلف

برای مطالعه بیشتر: چه زمانی برای ارتودنسی کودکان مناسب است؟


مزایای ارتودنسی فانکشنال

 • روند درمان شامل اصلاح ساختار صورت، هماهنگ شدن فک بالا و پایین، فضاسازی برای دندان های نامرتب، اصلاح حالت سرو گردن و همچنین ماهیچه های اطراف می باشد.
 • لبخندی پهن تر، همراه با نیمرخی زیباتر برای بیمار به ارمغان می اورد.
 • در این روش توازن صورت همراه با رشد بیمار حفظ می شود.
 • ارتودنسی فانکشنال باعث کاهش اختلالات مفصل گیجگاهی فکی(TMJ) می شود.
 • نتایج آن با ثبات است.
 • فرآیند حذف دندان به ندرت انجام می شود.
دستگاه فانکشنال ارتودنسی
 • در این روش از ابزار هایی استفاده می شود، که نگهداری و نظافت آنها نسبت به دیگر ارتودنسی ها بسیار آسان تر است.
 • امکان برداشتن آسان ارتودنسی برای انجام ورزش یا نواختن آلت موسیقی.
 • در این روش درمان می تواند در سنین بسیار پایین (۳ تا ۸ سال) آغاز شود.

درباره ارتودنسی لینگوال چه می‌دانید؟


سختی‌ها و معایب ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال نیز مانند هر روش درمانی دیگری به بهداشت مضاعف دهان و دندان نیاز دارد و همچنین بیمار باید به خوبی به توصیه های ارتودنتیست خود در حین درمان عمل کند. در صورتی که بیمار از نوع متحرک این نوع ارتودنسی استفاده می کند، باید بداند که برای به دست آوردن نتیجه مطلوب و مورد نظر باید به خوبی با متخصص ارتودنسی خود همکاری داشته باشد.


جهت آگاهی: درباره لق شدن دندان دائمی چه می‌دانید؟


انواع دستگاه فانکشنال ارتودنسی

فانکشنال ثابت روی قوس دندانی توسط دندانپزشک ثابت شده و جابه جایی آن توسط بیمار امکان پذیر نیست، اما دستگاه فانکشنال متحرک با ساختار پلاستیکی قابلیت جابه جایی توسط بیمار را دارد. انواع دستگاه فانکشنال عبارتند از:

شاید این مطلب جذاب باشد
قیمت کامپوزیت دندان مشهد - معرفی بهترین کلینیک کامپوزیت اقساطی

دستگاه هربست

این دستگاه، یک فانکشنال ارتودنسی ثابت است که به منظور درمان اوربایت شدید استفاده می شود. اوربایت از رشد فک پایین جلوگیری می کند. متخصص ارتودنسی دستگاه را روی قوس داخلی دهان قرار می دهد.

دستگاه فانکشنال متحرک بایونیتور

این دستگاه فانکشنال متحرک، برای درمان اوربایت مورد استفاده قرار می گیرد که با افزایش رشد فک پایین، کمک به بهبود اوربایت می کند.

دستگاه فانکشنال اکتیویتور

برای فراهم کردن هماهنگی بین فک بالا و پایین، از دستگاه فاکشنال متحرک اکتیویتور استفاده می گردد. این دستگاه مدل های مختلفی مانند اکتیویتور V، اکتیویتور H و غیره دارد.

دستگاه متحرک فانکشنال فرانکل

یکی دیگر از دستگاه های متحرک فانکشنال که به درمان ناهنجاری فک می پردازد، دستگاه فرانکل می باشد. این دستگاه رشد فک پایین را تحریک کرده و برای رشد دندان های دائمی، فضای خالی ایجاد می کند. این دستگاه خود شامل انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها کارایی های متفاوتی دارند.

دستگاه فانکشنال مارا

دستگاه فانکشنال مارا

برای جلو آوردن فک، دندانپزشک می تواند از این دستگاه برای بیمار استفاده کند.

فانکشنال دندان تویین بلاک

این دستگاه سبب اصلاح اورجت دندان ها شده و همچنین روند رشد فک پایین را بهبود می بخشد.


این محتوای مرتبط را هم بخوانید: سیر تا پیاز رادیوگرافی دندان


سخن پایانی

در این نوشتار درباره دستگاه فانکشنال ارتودنسی سخن گفتیم. به طور کلی هرگونه ناهنجاری های دهان و دندان اگر به موقع و در سنین کودکی تحت درمان قرار بگیرند، راحت تر و با هزینه ای مناسب تر به اتمام می رسند. در سنین بین 6 الی 9 سالگی کودکان می توانند به خوبی از این روش درمانی استفاده نمایند. درمان نقص های فکی در سنین پایین تر، باعث می شود تا نیاز به درمان ها و هزینه های سنگین تر در آینده از بین برود. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

شاید این مطلب جذاب باشد
درباره لق شدن دندان دائمی چه می‌دانید؟

سوالات متداول

آیا ارتودنسی فانکشنال درد دارد؟

استفاده از دستگاه ارتودنسی فانکشنال مانند هر نوع دستگاه ارتودنسی دیگری می تواند تا حدودی درد و ناراحتی در روز های ابتدایی برای بیمار ایجاد کند که بعد از گذشت چند روز این درد و ناراحتی، رفع شده و بیمار به وجود دستگاه در دهان خود عادت می کند.

در طول روز در چه مدت زمانی باید از دستگاه ارتودنسی فانکشنال استفاده کرد؟

به طور کلی زمانی که بیمار باید در طی روز از دستگاه ارتودنسی فانکشنال استفاده شود، توسط ارتودنتیست بیان می شود. نکته ی مهم است که بیمار دقیقا مطابق با دستورالعمل های متخصص ارتودنسی خود عمل کند تا به نتیجه مورد نظر درمان دست پیدا کند.

طول درمان استفاده از ارتودنسی فانکشنال چقدر می باشد؟

معمولا ارتودنسی فانکشنال برای اصلاح موقعیت فک ها و تراز کردن آن ها در حدود 6 الی 12 ماه زمان نیاز دارد. البته این طول درمان به مواردی مانند نوع و شدت ناهنجاری و مخصوصا تعهد بیمار برای استفاده درست و منظم از دستگاه ارتودنسی بستگی دارد. اگر بیمار به درستی به دستورالعمل های ارتودنتیست خود عمل کند، قطعا نتیجه مطلوب درمانی به دست خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا