ارتودنسی فانکشنال نوعی ارتودنسی است که قادر است مشکلات نوع ۲ را اصلاح کند. مشکلات نوع ۲ گروهی از ناهنجاری های فکی است که دندان های فک بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرند. در حالت کلی وظیفه دستگاه فانکشنال ارتودنسی ایجاد تغییر در عملکرد ماهیچه ها و عضلات فک می­ باشد. شما تا کنون چیزی درباره این نوع ارتودنسی شنیده‌اید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا ارتودنسی فانکشنال و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: همه چیز درباره ارتودنسی پیشگیری


ارتودنسی فانکشنال چیست؟

ارتودنسی فانکشنال، علاوه بر صاف و مرتب کردن دندان ها، می تواند فک بالا و پایین را به جای صحیح خود بازگرداند و ناهماهنگی فک ها را نیز درمان کند که تغییر زیادی را در ظاهر فرد به وجود می آورد. چانه ضعیف و فک جلو یا عقب رفته می تواند سبب افتادگی دهان شوند که به دنبال آن میگرن، درد گردن و شانه، سرگیجه، اختلال در شنوایی، انسداد مجاری تنفس، آپنه خواب و ظاهر زشت صورت وجود خواهد داشت. ارتودنسی فانکشنال این توانایی را دارد که با روش های متفاوت، به درمان این مشکلات بپردازد.

دستگاه فانکشنال ارتودنسی

ارتودنتیست می تواند به جای فشار وارد کردن به دندان های نامنظم، فشار لازم را به فک ها وارد کند. تا با گسترش پیدا کردن فک، برای دندان ها جا باز شود. این روش می تواند نیمرخ زیبایی را برای بیمار ایجاد نماید و بسیاری از مشکلات مانند آپنه خواب و گرفتگی سینوس را نیز درمان نماید. پلاک های فانکشنال هم به صورت ثابت و هم به صورت متحرک وجود دارند.

READ
همه چیز درباره ایمپلنت دندان

شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: روش‌های ارتودنسی دو دندان جلو


ارتودنسی فانکشنال برای چه عارضه‌هایی کاربرد دارد؟

مواردی که در آن از این ارتودنسی استفاده می شود، عبارتند از:

 • ارتودنسی فانکشنال می تواند با ردیف کردن دندان ها و بر طرف کردن مشکلات فک، لبخندی زیبا و ماندگار را برای بیمار ایجاد نماید.
 • این روش به بهبود رشد و نمو دندان ها و فک می پردازد.
 • این ارتودنسی می تواند در هماهنگی فک بالا و پایین کودکان تاثیر به سزایی داشته باشد.
دستگاه فانکشنال ارتودنسی
 • ارتودنسی فانکشنال باعث سلامت استخوان های سر و صورت و همچنین استخوان های رابط بین فک و گردن می پردازد.
 • توانایی رفع انسداد مجاری تنفس را دارد.

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟


طول مدت درمان با بریس های فانکشنال

درمان با بریس های فانکشنال معمولا اولین قسمت از یک درمان ارتودنسی دو قسمتی است. این مرحله معمولا ۹ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد. این زمان به تعهد بیمار نسبت به قراردادن دائمی بریس ها و حاد یا خفیف بودن ناهنجاری فک بیمار بستگی دارد. به طور طبیعی باید انتظار داشت که اورجت یا فاصله ی عرضی فک بالا و پایین هر ماه یک میلی متر کاهش یابد. با این حال به محض اینکه اورجت به طور کامل کاهش یافت ، دندانپزشکتان از شما می خواهد که تنها غروب و شب ها از بریس هایتان استفاده کنید. تا زمانی که برای مرحله ی بعدی درمان آماده شوید. به طور کلی این مراحل درمان که شامل بریس های ثابت ارتودنسی نیز می باشد، ۲ تا ۳ سال به طول می انجامند.

READ
همه چیز درباره ارتودنسی پیشگیری

برای مطالعه بیشتر: چه زمانی برای ارتودنسی کودکان مناسب است؟


مزایای ارتودنسی فانکشنال

 • روند درمان شامل اصلاح ساختار صورت، هماهنگ شدن فک بالا و پایین، فضاسازی برای دندان های نامرتب، اصلاح حالت سرو گردن و همچنین ماهیچه های اطراف می باشد.
 • لبخندی پهن تر، همراه با نیمرخی زیباتر برای بیمار به ارمغان می اورد.
 • در این روش توازن صورت همراه با رشد بیمار حفظ می شود.
 • ارتودنسی فانکشنال باعث کاهش اختلالات مفصل گیجگاهی فکی(TMJ) می شود.
 • نتایج آن با ثبات است.
 • فرآیند حذف دندان به ندرت انجام می شود.
دستگاه فانکشنال ارتودنسی
 • در این روش از ابزار هایی استفاده می شود، که نگهداری و نظافت آنها نسبت به دیگر ارتودنسی ها بسیار آسان تر است.
 • امکان برداشتن آسان ارتودنسی برای انجام ورزش یا نواختن آلت موسیقی.
 • در این روش درمان می تواند در سنین بسیار پایین (۳ تا ۸ سال) آغاز شود.

درباره ارتودنسی لینگوال چه می‌دانید؟


انواع دستگاه فانکشنال ارتودنسی

فانکشنال ثابت روی قوس دندانی توسط دندانپزشک ثابت شده و جابه جایی آن توسط بیمار امکان پذیر نیست، اما دستگاه فانکشنال متحرک با ساختار پلاستیکی قابلیت جابه جایی توسط بیمار را دارد. انواع دستگاه فانکشنال عبارتند از:

دستگاه هربست

این دستگاه، یک فانکشنال ارتودنسی ثابت است که به منظور درمان اوربایت شدید استفاده می شود. اوربایت از رشد فک پایین جلوگیری می کند. متخصص ارتودنسی دستگاه را روی قوس داخلی دهان قرار می دهد.

دستگاه فانکشنال متحرک بایونیتور

این دستگاه فانکشنال متحرک، برای درمان اوربایت مورد استفاده قرار می گیرد که با افزایش رشد فک پایین، کمک به بهبود اوربایت می کند.

دستگاه فانکشنال اکتیویتور

برای فراهم کردن هماهنگی بین فک بالا و پایین، از دستگاه فاکشنال متحرک اکتیویتور استفاده می گردد. این دستگاه مدل های مختلفی مانند اکتیویتور V، اکتیویتور H و غیره دارد.

READ
همه چیز درباره ارتودنسی پیشگیری

دستگاه متحرک فانکشنال فرانکل

یکی دیگر از دستگاه های متحرک فانکشنال که به درمان ناهنجاری فک می پردازد، دستگاه فرانکل می باشد. این دستگاه رشد فک پایین را تحریک کرده و برای رشد دندان های دائمی، فضای خالی ایجاد می کند. این دستگاه خود شامل انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها کارایی های متفاوتی دارند.

دستگاه فانکشنال مارا

دستگاه فانکشنال مارا

برای جلو آوردن فک، دندانپزشک می تواند از این دستگاه برای بیمار استفاده کند.

فانکشنال دندان تویین بلاک

این دستگاه سبب اصلاح اورجت دندان ها شده و همچنین روند رشد فک پایین را بهبود می بخشد.


این محتوای مرتبط را هم بخوانید: سیر تا پیاز رادیوگرافی دندان


سخن پایانی

در این نوشتار درباره دستگاه فانکشنال ارتودنسی سخن گفتیم. بهترین سن برای شروع درمان با روش ارتودنسی فانکشنال 10 تا 14 سال است. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.