علم دندانپزشکی

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت

همیشه در بین افراد متقاضی که به زیبایی ظاهری دندان خود اهمیت می دهند انجام این کار مطرح است که ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت. بهترین راهکار برای تشخیص اینکه کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی بررسی و کسب اطلاعات کامل در خصوص تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی می‌باشد. افراد می‌توانند با مراجعه به متخصص ارتودنسی و یا دندان پزشک با توجه به وضعیت دندان‌هایشان از بین ارتودنسی یا کامپوزیت سازگارترین و بهترین روش درمانی را برای اصلاح و زیبایی دندان‌ها در نظر داشته باشند.

مزایای کامپوزیت نسبت به ارتودنسی

داشتن لبخند زیبا به سه عامل مهم بستگی دارد:

رنگ دندان

اگر رنگ دندان های شما مثل گذشته نیست و تیره شده اند می توانید با بلیچینگ دندان آنها را سفید کنید. اگر یکی از دندان ها نیز به دلیل ترمیم کانال ریشه بسیار تیره شده است می توانید رنگ آن را با سفید کردن داخلی تغییر دهید؛ اما اگر شرایط دندان های شما طوری است که به دلیل پوسیدگی زیاد بسیار خراب شده اند دیگر بیچینگ جواب نمی دهد و در این صورت می توانید با استفاده از کامپوزیت ونیر آن ها را ترمیم نمایید.

کامپوزیت یا ارتودنسی

موقعیت دندان ها

اگر موقعیت دندان ها در مورد جابجایی آن هاست و همینطور اگر فک دچار ناهنجاری است بهتر است که از ارتودنسی برای اصلاح لبخند خود استفاده نمایید. ارتودنسی یک روش درمانی غیر تهاجمی است و برای اصلاح موقعیت و ناهنجاری فک و دندان ها یک روش عالی محسوب می شود؛ اما اگر موقعیت دندان وخیم نباشد می توان از کامپوزیت بجای ارتودنسی استفاده کرد.

شکل دندان

اگر دندان های شما بسیار بلند یا بسیار کوتاه باشند. یا دچار شکستگی و ساییدگی شده باشند بهترین روش اصلاح استفاده از کامپوزیت بجای ارتودنسی است. با کامپوزیت ونیر به راحتی می توانید این عیوب ظاهری را برطرف نمایید. به جز این دندان نیز در کامپوزیت ونیر تراش نمی خورد. همچنین از کامپوزیت برای ضخامت و پهنا دادن به دندان های سالم نیز استفاده می شود. صیقل دادن تنها کاری است که برای نصب کامپوزیت ونیر در دندانپزشکی زیبایی استفاده می کنند و از این رو یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود.

READ
عصب کشی ، ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی

آیا می توان همزمان ارتودنسی و کامپوزیت را انجام داد؟

انجام ارتودنسی و کامپوزیت روی دندان های یک بیمار امکان پذیر است؛ اما در اغلب موارد بیمار باید برای تصحیح موقعیت دندان ها و ناهنجاری های فک ابتدا درمان با ارتودنسی را کامل کرده و سپس از کامپوزیت ونیر استفاده کرد. این امر باعث می شود که ساختار دندان ها بهتر حفظ شود. شفافیت، رنگ، انعکاس نور و به طور کلی زیبایی بی عیب و نقص لبخند شما کامپوزیت پس از اینکه ارتودنسی را کامل کردید خیره کننده است.

سفید کردن دندان با کامپوزیت

در این روش با کمک مواد هم رنگ دندان در مطب و تنها طی یک یا دو جلسه می توان. انواع بد رنگی ها، فواصل بین دندانی، ترک های دندانی، لب پر شدن آن ها را برطرف کرد. کامپوزیت ونیر به طور کامل در مطب انجام شده و دیگر نیازی به قالب گیری نیست. دندانپزشک زیبایی یک ماده خمیری شکل را روی سطح بیرونی دندان قرار داده و آن را فرم می دهد. در انتها با تاباندن نور با طول موج مشخص ماده خمیری شکل سفت می شود. و بدین ترتیب مشکلات ظاهری دندان ها رفع می شود. لایه کامپوزیت ونیر که روی دندان ها قرار می گیرد باید نازک و ظریف باشد.

چرا از کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده می کنند؟

طیف گسترده ای از مشکلات دندانپزشکی زیبایی با استفاده از کامپوزیت بجای ارتودنسی قابل درمان هستند:

دندان های آسیب دیده

اگر دندان های شما به دلیل فرسایش دچار آسیب شده اند یا شکستگی جزئی دارند. می توان ازکامپوزیت ونیر بجای ارتودنسی استفاده کرد. در واقع ایده آل ترین، مقرون به صرفه ترین و کم تهاجمی ترین روش کامپوزیت دندان است.

READ
کاشت دندان

دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده اند

اگر نمی توانید دندان های تیره را با بلیچینگ تغییر رنگ داده و سفید کنید. و لکه های نامطلوبی را که روی سطوح دندان ها ایجاد شده است برطرف نمایید بهتر است که از کامپوزیت ونیر بهره گیرید.

بستن فاصله بین دندان ها

فواصل بین دندان های جلویی یا دیاستما (Diastema) یکی از رایج ترین مشکلاتی است. که افراد از نظر زیبایی از آن گله مند هستند. شما به راحتی می توانید از کامپوزیت ونیر بجای ارتودنسی بهره گرفته و این مشکل را برطرف نمایید.

طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل بسیاری در طول عمر کامپوزیت دندان موثرند از جمله بهداشت، دندان قروچه، عادات فردی، برنامه غذایی، مهارت دندانپزشک و … .

ارودنسی دندان

بهداشت دهان و دندان

یکی از مسائل ضروری برای سلامت دهان و دندان و افزایش طول عمر کامپوزیت دندان نحوه مراقبت شما است. همانند دندان های طبیعی باید مراقبت کامپوزیت ونیر است. در غیر اینصورت اطراف دندان ها دچار پوسیدگی خواهند شد و طول عمر کامپوزیت کاهش می یابد.

محل ترمیم دندان ها

کامپوزیت دندان های پیشین که برای اصلاح طرح لبخند انجام می شود معمولا موفق تر از دندان های خلفی هستند زیرا گاز زدن و جویدن با این دندان ها انجام شده و موجب خراب شدن کامپوزیت ونیر می شود.

کامپوزیت مقرون به صرفه می باشد یا ارتودنسی

کامپوزیت ونیر معمولا ارزان تر از ارتودنسی است. البته قیمت کامپوزیت دندان به جنس مصرفی و تعداد دندان هایی که باید کامپوزیت شوند نیز بستگی دارد؛ اما قیمت لمینت نیز حدودا دو برابر قیمت کامپوزیت ونیر است. هزینه های ارتودنسی می توانند در طول کل دوره درمان به دلیل اینکه مراجعات بیمار زیاد است پخش شود. و از این رو فشار مالی روی آن کاهش می یابد؛ اما در کل قیمت کامپوزیت ونیر و قیمت ارتودنسی به این بستگی دارند که میزان مشکل بیمار تا چه حد است.

READ
سیر تا پیاز ارتودنسی کاموفلاژ

اما این مزیت بزرگ را هم باید در نظر بگیرید که در انتخاب کامپوزیت بجای ارتودنسی بیمار در هر مرحله از درمان می تواند نظر دهد مثلا در مورد کوتاهی، بلندی یا گردی و تیزی ونیر دندان. همچنین به دلیل مشغله های امروزی و فرصت زمانی کم، لازم نیست که برای کامپوزیت ونیر مانند ارتودنسی مراجعات زیادی به مطب زیادی است.

سخن پایانی

ارتودنسی و کامپوزیت هر دو در زیبایی دندان های شما نقش دارند. هر کدام مزیت هایی دارند. شما برای انتخاب این دو مورد بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید. در بالا به طور کامل مزیت های هر دو را توضیح دادیم.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

https://1ea.ir/xsFJFM3https://bit.ly/3DNWX6e
http://iwo.ir/fnmn7https://rb.gy/mwj5g4
https://b2n.ir/a59329https://linky.nu/5Mr6

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا