تکنولوژی دندانپزشکیدرمان‌های دندانعلم دندانپزشکی

بررسی تاثیرات مخرب قلیان بر کامپوزیت دندان

داشتن دندان زیبا یکی از عوامل بسیار مهم در زیبایی چهره و افزایش اعتماد به نفس است. امروزه راهکارهای متعددی برای داشتن دندان های زیبا ارائه می شوند. یکی از این راهکارها کامپوزیت دندان است. با استفاده از کامپوزیت می توان آسیب های جزئی دندان ها یا فواصل میان دندان ها را درمان کرد، اما نکته ای که باید به آن توجه شود این است که بعد از انجام کامپوزیت باید مراقبت ‌هایی از دندان ها صورت گیرد. یکی از سوالاتی که افراد بعد از انجام کامپوزیت می پرسند این است که آیا کشیدن قلیان می ‌تواند تاثیری بر کامپوزیت دندان داشته باشد؟ در این مقاله سعی شده است تاثیرات قلیان کشیدن بعد از انجام کامپوزیت توضیح داده شود.

تاثیرات کلی قلیان کشیدن بر سلامت دهان و دندان چیست؟

به طور کلی قلیان ها باعث به خطر افتادن سلامت دهان و دندان افراد می شوند. قلیان کشیدن می تواند باعث بیماری های لثه، سرطان دهان و سرطان مری شود. مشکلات دهان و دندان ناشی از قلیان کشیدن بی شباهت به سیگار کشیدن نیستند، به عنوان مثال می توان به کندی بهبودی پس از کشیدن دندان، بوی بد دهان و لکه دار شدن دندان ها اشاره کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درد دندان پرشده را بخوانید.

 کامپوزیت دندان

علاوه بر این کشیدن‌ قلیان می ‌تواند بر سلامت کلی فرد تاثیر بگذارد، از جمله مشکلاتی که ممکن است افرادی که قلیان می کشند با آن رو به ‌رو شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و معده
  • اختلال در عملکرد ریه
  • کاهش باروری در مردان و زنان
  • افزایش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی
  • افزایش خطر انتقال سل یا تبخال به دلیل استفاده مشترک از دهانه قلیان
شاید این مطلب جذاب باشد
کاشت دندان

افرادی که به سلامت دهان و دندان خود اهمیت می دهند، بهترین کاری که می توانند انجام دهند این است که قلیان کشیدن را ترک کنند. پزشکان و دندان پزشکان می توانند راهکارهای مفیدی برای ترک قلیان پیشنهاد دهند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کامپوزیت دندان های جلو آمده را بخوانید.

آیا قلیان کشیدن می‌ تواند بر دندان های کامپوزیت شده تاثیر گذارد؟

به طور قطعی پاسخ به این سوال مثبت است! تنباکو حاوی موادی است که به شدت می تواند بر سلامت ریه و سیستم قلبی افراد اثر گذارد، اما مشکلات به اینجا ختم نمی شوند، بلکه تنباکو می تواند تاثیرات بسیار بدی بر دهان و دندان ها نیز داشته باشد. افرادی که دندان‌ های خود را کامپوزیت می‌کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که قلیان کشیدن می ‌تواند مشکلات زیادی برای دندان ها و کامپوزیت های آن ها ایجاد کند. بد رنگ شدن و زردی کامپوزیت اولین تاثیر منفی است که قلیان کشیدن می‌ تواند به کامپوزیت ها وارد کند. علاوه بر این، قلیان کشیدن می تواند پوشش کامپوزیتی را از بین ببرد. پس به این ترتیب افرادی که بعد از کامپوزیت دندان قلیان می کشند ممکن است مجبور شوند بار دیگر به متخصص کامپوزیت دندان مراجعه کنند و شاید مجبور به تکرار درمان خود شوند پس بهترین راهکار برای این افراد ترک قلیان کشیدن است.

بررسی آسیب های وارد شده به کامپوزیت ها بر اثر قلیان کشیدن

تنباکو حاوی نیکوتین است، نیکوتین را می ‌توان به عنوان مضرترین جزء تنباکو نام برد زیرا می تواند تاثیرات بسیار بدی بر دندان های افراد داشته باشد. در ادامه این قسمت مشکلاتی که تنباکو و قلیان کشیدن می ‌توانند برای دندان کامپوزیت شده به وجود بیاورند بیان شده اند. درباره چگونه دندانپزشک تجربی شوم بیشتر بدانید.

شاید این مطلب جذاب باشد
دندانساز تجربی چه کسی است؟ + بررسی مراحل لازم برای بدست آوردن مدرک دندان سازی 1402

ایجاد لکه هایی روی دندان

از اساسی ترین مشکلاتی که سیگار کشیدن و قلیان کشیدن می‌ توانند برای دندان ها ایجاد کنند، تغییر رنگ دندان ‌ها و ایجاد لکه هایی به روی آن ها است، مخصوصاً دندان های جلویی در اثر سیگار کشیدن به رنگ ‌های زرد، قهوه ‌ای و حتی در بعضی از موارد سیاه تغییر رنگ می دهند.

ناتوانی در تشخیص طعم غذا

از اثرات منفی نیکوتین می توان به تغییرات در عملکرد چشایی دهان اشاره کرد. به این علت که نیکوتین ممکن است باعث کاهش گردش خون شود، افراد ممکن است حس چشایی خود را از دست دهند.

تورم و التهاب لثه

این مشکل که یکی از مشکلات کلی ایجاد شده بر اثر قلیان کشیدن است، برای کامپوزیت دندان نیز ممکن است رخ دهد. قلیان کشیدن باعث می ‌شود که لثه ها ملتهب شوند و حتی در شرایط حادتر شروع به خون ریزی کنند.

تورم و التهاب لثه

اگر درمانی برای این التهابات صورت نگیرد، در نهایت عقب نشینی لثه ها اتفاق می ‌افتد که ممکن است باعث از دست دادن دندان نیز شود.

ترجیح استفاده از لمینت به جای کامپوزیت برای افرادی که قلیان می کشند

بر اساس مطالعات انجام گرفته معمولا افرادی که سیگاری هستند یا کسانی که قلیان می کشند، بعد از حدود چهار تا پنج سال ممکن است متوجه شوند که کامپوزیت دندان هایشان دیگر زیبایی ندارد و بهتر است به متخصص برای درمان مجدد مراجعه کنند. بر اساس این مطالعات درصد بالایی از بیماران با این مشکل مواجه می شوند. این افراد بهتر است در صورتی که تمایل به استفاده از کامپوزیت دارند سیگار و قلیان را قبل از انجام درمان ترک کنند.

شاید این مطلب جذاب باشد
لمینت دندان چیست و به چه کسانی توصیه می‌شود؟ بررسی کاربردها، مزایا، معایب لیمینت دندان + ویدیو

تحقیقات نشان می‌دهند که لمینت دندان ماندگاری بهتری در مقایسه با کامپوزیت دارد.  برای افرادی که قلیان می کشند یا سیگاری هستند استفاده از لمینت بیش تر پیشنهاد می شود. لمینت ها از جنس سرامیک است و سرامیک خاصیت رنگ پذیری ندارد، به همین علت ممکن است حتی تا ۱۵ سال رنگ و زیبایی خود را حفظ کند. کامپوزیت ها از جنس پلیمر هستند و خاصیت رنگ پذیری دارند و همین موضوع باعث می ‌شود که برای افراد سیگاری چندان گزینه مناسبی نباشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع مدل های کامپوزیت دندان را بخوانید.

از چه راهکارهایی به جای قلیان کشیدن می توان استفاده کرد؟

کسانی که کامپوزیت دندان انجام می دهند بهتر است قلیان کشیدن را ترک کنند زیرا همانطور که در قسمت های قبل در این مورد توضیح داده شد قلیان کشیدن می ‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر دندان ها داشته باشد، اما از آن جایی که ممکن است ترک کردن قلیان در ابتدا مشکل به نظر برسد، در ادامه جایگزین های مناسبی به جای قلیان کشیدن معرفی می شود:

  • اولین راهکار پیشنهادی جویدن آدامس است. افراد با جویدن آدامس می توانند خود را مشغول کرده و تمایل کم تری به کشیدن قلیان داشته باشند.
  • مکیدن آب نبات می تواند راهکاری کمک ‌کننده برای ترک قلیان و سیگار باشد.
  • راهکار بعدی که به طور کلی به همه افراد پیشنهاد می ‌شود و به طور ویژه می ‌تواند به افرادی که قصد ترک قلیان دارند کمک کند، ورزش کردن است. انجام ورزش ‌هایی همچون شنا و پیاده روی می تواند سرگرمی بسیار جذابی به جای کشیدن قلیان باشد.
  • به عنوان آخرین راهکار می توان مشغول شدن به سرگرمی های متنوع را پیشنهاد داد. هر فردی با توجه به سلایق و علایق خود می تواند سرگرمی سالمی را انتخاب کند و آن را جایگزین قلیان کشیدن نماید.
شاید این مطلب جذاب باشد
ایمپلنت دندان جایگزینی مصنوعی برای ریشه دندان

استفاده از نایت گارد در زمان قلیان کشیدن

کسانی که توانایی یا قصد ترک قلیان و سیگار را ندارند، می توانند از ابزاری به اسم نایت گارد برای مراقبت از دندان هایشان استفاده کنند. این ابزار که نوعی پوشش شیشه ‌ای- ژله ای است بر روی دندان ها قرار می گیرد و باعث حفظ دندان ها از تاثیرات مخرب قلیان و سیگار می شود. فرد می‌تواند در هنگام مصرف قلیان یا سیگار نایت گارد را به روی دندان های خود قرار دهد تا از تغییر رنگ دندان ها که در اثر نیکوتین اتفاق می ‌افتد جلوگیری کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با تاثیرات قلیان و دخانیات بر کامپوزیت دندان آشنا شدید. همچنین از راهکارهای پیشگیری از آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا