درمان‌های دنداندندانپزشکی کودکان

دندان درد کودکان + از دلایل تا درمان خانگی

پر رنگ‌ترین اهمیت هر والدی سلامت فرزندش است. گاهی دردهای کوچک برای والدین دردسر ساز می‌شود چون نمی‌دانند با آن چه کنند. دندان درد کودکان یکی از این مسائل است. این درد‌ها گا‌هی آنقدر ناگهانی شروع می‌شوند که پدر و مادرها دستپاچه شده و درمانی برای آن پیدا نمی‌کنند. آیا شما تا کنون با دندان درد کودک خود کواجه شده‌اید؟ یادتان باشد اولین قدم یافتن منبع و علت درد است. بسته به اینکه درد کوتاه و زود گذر بوده یا طولانی و شدید شود علل می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید.


فهرست مطالب:


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: فضا نگهدارنده دندان کودکان چیست؟


 دلایل دندان درد کودکان چه می‌تواند باشد؟

دندان درد، بسته به شدتی که دارد و علت دندان درد، می‌تواند علامتی از هر یک از مشکلات دندانی زیر باشد:

رویش دندان جدید

یکی از دلایل رایج دندان درد در کودکان، رویش دندان جدید است، که اصلا جای نگرانی ندارد و کافی است با کمک روش‌های درمان سریع دندان درد در خانه، به کاهش درد دندان کودک در این دوران کمک کنید.

علل دندان درد کودکان

لق شدن و شکستگی دندان

لق شدن و شکستن دندان و همینطور افتادن پرشدگی یکی از دندان ها می تواند باعث ایجاد درد شدید در دندان شود، که بهتر است برای درمان فوری دندان درد به دکتر دندانپزشک کودکان، مراجعه کنید.

دندان درد کودکان بدلیل ساییدگی و پوسیدگی

این مورد باعث ایجاد سوراخ (حفره) در سطح سخت دندان می‌شود. همچنین، اگر درد بیش از یک روز طول کشید، به احتمال زیاد علت درد دندان کودکان به همین دلیل است.

معمولاً، در چنین حالتی روی قسمتی از مینای دندان ضایعه‌ای به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای به وجود می‌آید. این مشکل بیشتر روی سطح دندان‌های آسیاب رخ داده و باعث یک درد مبهم می‌شود.

لب‌پریدگی دندان

لب پریدگی و ترک خوردگی مینای دندان، در اکثر مواقع، این اتفاق به دلیل گاز زدن به یک جسم سخت رخ می‌دهد، که می‌تواند باعث ترک خوردن دندان شود. در اکثر موارد، ترک آنقدر کوچک است که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست.

شاید این مطلب جذاب باشد
فیشور سیلانت دندان کودکان

در چنین شرایطی، دندان نسبت به مایعات سرد و داغ حساس می‌شود، اما ظاهر دندان طبیعی است. به علاوه، ممکن است خط شکستگی زیر لثه بوده یا به دلیل ریز بودن به سختی دیده شود.

بیماری‌های لثه عاملی برای دندان درد کودکان

در اصطلاح پزشکی به التهاب لثه‌ها جینجیویت گفته می‌شود. در این حالت لثه‌ها قرمز و حساس می‌شوند. در صورت مسواک نزدن و نکشیدن نخ دندان، حتی ممکن است لثه‌ها خونریزی کنند.

این عارضه می‌تواند بسیار دردناک بوده اما با تمیز کردن دندان‌ها و کشیدن مرتب نخ دندان به تدریج رفع می‌شود.

آبسه پری‌آپیکال یا آبسه دندان

اگر درد شدید بوده یا نبض داشته باشد، مطمئناً پوسیدگی به آبسه دندان (آبسه پری‌آپیکال) تبدیل شده است. این به این معنی است که در ریشه دندان یک پاکت چرک تشکیل شده است.‌

علت دندان درد کودکان

در این حالت زدن یک ضربه‌ آرام به دندان نیز باعث افزایش درد می‌شود. آبسه در صورت درمان نشدن استخوان فک را می‌خورد. به علاوه، زیر خط لثه نیز یک برآمدگی به وجود می‌آید. در این وضعیت بیمار می‌بایست برای عصب کشی به دندانپزشک مراجعه کند.

گیر کردن غذا علت دندان درد کودکان

گاهی اوقات تکه‌های خوراکی‌های سخت بین دو دندان گیر می‌کنند. درد ناشی از گیر کردن طولانی مدت غذا بین دندان‌ها به تدریج بیشتر می‌شود. فشاری که به خاطر وجود غذا به دندان‌ها می‌آید آن‌ها را به طرفین هل داده و باعث ایجاد درد دندان، در ریشه‌ها و همچنین خط لثه می‌شود. کشیدن نخ به شکل صحیح باعث خارج شدن غذاها و توقف درد می‌شود.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: “فلوراید تراپی دندان” پیشگیری بهتر از درمان


دندان شیری چقدر اهمیت دارد؟

برخی از والدین گمان می کنند چون دندان شیری موقتی است نیاز به مراقبت از آن ها نیست به همین علت در حفظ و رعایت بهداشت سهل انگای می کنند.اما باید بدانید دندان های شیری سلامت دندان های دائمی را تأمین می کنند بنابراین پس از رویش اولین دندان، کودک خود را برای معاینه و جلوگیری از بروز مشکلات دهانی به دندانپزشکی اطفال ببرید.

شاید این مطلب جذاب باشد
پالپ دندان چیست و چگونه درمان میشود ؟(2023)

پیشگیری از بروز دندان درد کودکان

برای پیشگیری از بروز دندان درد کودکان و به حداقل رساندن مراجعات اورژانسی به دندان پزشک می توان عاداتی خوب را به کودک آموزش و این موارد را در او نهادینه کرد و متعاقب آن باعث کاهش بروز موارد دندان درد شد:

  • به کودک خود آموزش دهید که دو بار در روز مسواک بزند، به خصوص در قسمت پشتی دندان که معمولا حفره هایی که در دندان تشکیل می شود در آن ناحیه است.
  • استفاده از خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید می‌تواند نقش موثر در پیشگیری از پوسیدگی مینای دندان داشته باشد. علاوه بر این والدین می‌توانند برای کودکان خود از مکمل‌های خوراکی حاوی فلوراید نیز استفاده کنند.
پیشگیری از دندان درد کودکان
  • همچنین یک بار کشیدن نخ دندان هم به عنوان مکملی برای مسواک زدن توصیه می شود.
  • مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین بهترین موادی هستند که باکتری‌های مضر در دهان از آن‌ها تغذیه می‌کنند. به همین خاطر کاهش مصرف این مواد غذایی و نوشیدنی‌ها می‌تواند نقش مهم و موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان و دندان درد داشته باشد.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: روکش دندان شیری کودکان، یک ترمیم مطمئن


درمان‌های خانگی دندان درد کودکان

اقدامات زیر برای کاهش دندان درد بسیار مفید است:

سواک و نخ دندان

دو طرف دندان های خراب را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا باقی مانده غذا از دندان خارج شود. در صورتی که کودک بزرگ شده باشد خودش باید به دندان خود مسواک بزند و نخ دندان بکشد و فقط والدین باید به کار آنها نظارت کنند.

شست و شو با آب نمک

برای کاهش درد و ورم اطراف دندان کودک باید آب نمک را در دهانش بچرخاند و بعد از 30 ثانیه آن را بیرون بریزد. برای درست کردن آب نمک حدود نصف قاشق چای خوری نمک را درون یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید تا حل شود. در صورت ادامه داشتن درد هر چند ساعت یک بار از محلول آب و نمک استفاده کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
فضا نگهدار دندان چیست؟ - بهترین فضا نگهدارنده برای کودکان کدام است؟

کیسه ی یخ

درون حوله ای یخ یا سبزیجات یخ زده را بپیچید و حدود 15 تا 20 دقیقه کیسه را روی محل درد نگه دارید تا درد کاهش یابد.

کمپرس یخ برای دندان درد

توجه داشته باشید که یخ را مستقیما روی پوست یا دندان خراب نگذارید.

استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه

استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن به طور موقت درد را کم کند. اما برای کاهش درد دندان ، از آسپرین استفاده نکنید. بنزوکائین (بی حسی موضعی) را نیز می توان مستقیما روی دندان خراب استفاده کرد.


برای مطالعه بیشتر: از سیر تا پیاز ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی


درمان‌های گیاهی

یک سری از گیاهان دارویی هستند که حکم مسکن های خانگی را دارند؛ قبل از رفتن پیش دندانپزشک و شروع درمان، کمک کنند.

  • گل میخک: یکی از داروهای گیاهی قوی برای درمان سریع دندان در شب، آغشته کردن کمی پنبه به گل میخک و قرار دادن آن روی محل در د است.
  • سیر: سیر یک خاصیت ضد باکتریایی دارد که به از بین بردن باکتری‌هایی که باعث ایجاد درد دندان می‌شود کمک می‌کند. کافی است یک حبه سیر را در دهانتان بجوید.
درمان فوری دندان درد کودکان
  • زنجبیل: پوست زنجبیل را بگیرید و به آرامی روی دندانی که درد می کند بگذارید و از تاثیر فوق‌العاده ان شگفت زده شوید.
  • برگ نعناع، نیز مانند گل میخک، درد دندان را به سرعت کاهش می‌دهد.
  • آوبشن: این ماده یک آنتی اکسیدان قوی برای کمک به درد درمان است.

جهت آگاهی: فیشور سیلانت دندان کودکان


سخن پایانی

در این نوشتار درباره دندان درد کودکان و دلالیل آن خواندیم. چند درمان ساده گیاهی هم برای آن معرفی نمدیم. فراموش نکنید که اجازه ندارید بدون تجویز پزشک به کودک مسکن بدهید. زیاد ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد. فراموش نکنید بهتر است در صورت درد دندان کودکتان در سریعترین زمان ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

شاید این مطلب جذاب باشد
دندان قروچه در خواب + درمان فوری و خانگی!

سوالات متداول

مسواک مناسب کودکان چه مشخصاتی دارد؟

والدین باید با رویش اولین دندان کودک اقدام به تمیز کردن آن ها کنند، در ابتدا برای تمیز کردن دندان ها از گاز استریل یا یک دستمال نرم استفاده نمایند پس از آن برای مسواک زدن ، مسواکی را تهیه کنند که نرم باشد و باعث آسیب بافت لثه نشود و سر آن متناسب با اندازه دهان کودک باشد.

در چه شرایطی کودک را به دندانپزشک ببریم؟

اگر کودک همراه با دندان درد تب ، ورم نزدیک دندان خراب، درد بسیار شدید یا وارد شدن ضربه شدید به دهان داشت به سراغ مراقبت های پزشکی بروید.
اگر دندان درد بیش از 24 ساعت طول کشید یا باز هم تکرار شد، حتما با دندان پزشک کودک تان مشورت کنید. درمان های موقتی تنها برای مدت زمان کوتاهی درد را تسکین می دهد به همین علت ضروری است برای درمان دندان درد شدید کودکان و جلوگیری از آسیب شدید به دندان به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

در صورت استفاده از مسکن موضعی چه نکته‌ای را در نظر داشته باشیم؟

اگر برای درمان دندان درد کودکان از داروی مسکن موضعی استفاده کرده‌اید، تا زمانی که بی‌حسی ناشی از دارو رفع نشده است، از دادن غذا به او خودداری کنید، زیرا در غیر این صورت، بی‌حس بودن زبان یا دهان کودک باعث می‌شود که او هنگام جویدن غذا زبان یا لب خود را گاز بگیرد.

دردهای کاذب در کودکان می‌تواند ناشی از چه عواملی باشد؟

اهی اوقات ممکن است کودک زبان یا گونه خود را گاز گرفته باشد، درد لثه داشته باشد یا درون دهانش زخم شده باشد.
رویش دندان‌های جدید نیز می‌تواند دردناک باشد. تغییر رنگ، شکستگی و لق شدن دندان یا وجود لکه‌های روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ خود دندان بروی آن هم می‌تواند دلیل درد دندان کودک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا