درمان‌های دندان

کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت؟

شاید کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت، پرسش شما هم باشد. اگر دندان‌های شما دچار تغییر رنگ، شکستگی یا پوسیدگی شده باشند، ممکن است به دنبال ترمیم و زیباسازی آنها باشید. در این صورت راه‌های مختلفی برای ترمیم دندان‌ها پیش روی شما قرار می‌گیرد که دو نمونه از مهم‌ترین آنها، کامپوزیت و لمینت هستند. اما کامپوزیت یا لمینت، کدام‌یک انتخاب بهتری برای برطرف ساختن مشکل دندان‌های شما است. پیش از هرگونه پاسخی به پرسش کامپوزیت بهتر است یا لمینت، بهتر است هریک از این روش‌های درمانی را بشناسیم.

با ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر قادری در نگاهی به روش‌های درمان، برتری‌ها و کاربردهای کامپوزیت و لمینت دندان همراه باشید.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ آشنایی با کامپوزیت و لمینت دندان:

کامپوزیت یا لمینت دندان، هرکدام می‌توانند روکش‌هایی برای دندان‌های شما باشند. روکش‌های دندانی کاربردهای مختلفی دارند. ترمیم دندان‌های شکسته و آسیب‌دیده، تنظیم فاصله بین دندان‌ها، پوشش دندان‌های کج و بدشکل و زیباتر نشان دادن دندان‌ها از کاربردهای روکش‌های دندانی هستند. هرکدام از این روکش‌ها ویژگی‌هایی دارند که پیش از هر انتخابی، باید آنها را بشناسید. پس از آن بهتر می‌توانید تشخیص دهید که برای برطرف کردن مشکل دندان‌های شما، کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

* کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت ماده‌ و روشی برای ترمیم و پر کردن دندان‌ها، و پوشش‌دهی به دندان‌های ترک‌خورده و شکسته است. از این روش برای طراحی لبخند هم استفاده می‌شود. ونیر کامپوزیت روش کم‌خرجی است و انجام آن به زمان زیادی نیاز ندارد. با مدد از کامپوزیت می‌توانیم ایرادهای دندان‌های شما را برطرف کرده، طرح لبخند شما را زیباتر کنیم.

* لمینت چیست؟

با دانستن چیستی لمینت و کامپوزیت، بهتر می‌توانید بدانید برای دندان‌های شما، کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ لمینت پوشش نازکی از پرسلین است که بر روی دندان‌های شما کشیده می‌شود. ورقه‌های لمینت به رنگی شبیه به رنگ دندان‌های شما ساخته می‌شوند و اشکال و نقص‌های دندان‌ها را می‌پوشانند. با پوشش‌دهی به‌روش لمینت، دندان‌های شما یک‌دست، زیبا و درخشنده می‌شوند و ایرادهای آنها برطرف می‌گردد.

لمینت‌ها دوام بالایی دارند و رنگ آنها نیز در گذر زمان تغییر نمی‌کند. ماندگاری لمینت بیشتر از ماندگاری کامپوزیت است، اما برای چسباندن آنها بر روی دندان‌های شما، باید سطح روی مینای دندانتان تراشیده شود. البته امروزه لمینت‌های بسیار نازکی ساخته می‌شوند و با کمک پرتوهای لیزر بر روی دندان‌های شما چسبانده می‌شوند. نازک بودن این روکش‌ها از آسیب بیشتر به مینای دندان شما جلوگیری می‌کند. روکش‌های لمینتی کیفیت بالایی دارند و بسیاری از پزشکان آنها را شبیه‌ترین ماده به دندان‌های طبیعی می‌دانند.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ تفاوت‌های کامپوزیت با لمینت دندان را بدانیم:

برای اینکه بدانیم کامپوزیت بهتر است یا لمینت، باید تفاوت بین آنها را بدانیم:

شاید این مطلب جذاب باشد
بررسی تاثیرات مخرب قلیان بر کامپوزیت دندان

1- شکل ظاهری و درخشندگی کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

لمینت‌ها شباهت بیشتری به دندان‌های شما دارند. ازاین‌رو، در انتخاب بین کامپوزیت یا لمینت، لمینت امتیاز بیشتری به دست می‌آورد. لمینت‌ها درخشنده‌تر و زیباتر هستند و اگر منظور شما از روکش کردن دندان‌ها، زیباتر کردن طرح لبخندتان است، لمینت‌ها گزینه مناسب‌تری به شمار می‌روند. لمینت‌ها درخشنده‌ترند و در زمان صحبت کردن و خندیدن، زیبایی بیشتری دارند.

2- – کامپوزیت یا لمینت، کدام یک طبیعی‌ترند؟

برای اینکه بدانیم از نظر طبیعی بودن، کامپوزیت بهتر است یا لمینت، باید نگاهی به تفاوت بین این دو بیندازیم. لمینت‌ها از پرسلین ساخته می‌شوند که شفاف‌ترند و شباهت بیشتری به مینای دندان دارند. البته کامپوزیت‌هایی هم با کیفیت‌های بسیار خوب ساخته شده‌اند که تا حدودی با مواد لمینتی رقابت می‌کنند.

3- زمان آماده‌سازی و درمان کامپوزیت بیشتر است یا لمینت؟

روکش کردن همه دندان‌های یک فک با مواد کامپوزیتی نیاز به زمانی در حدود پنج ساعت دارد. همین نکته باعث می‌شود تا انجام کل روند درمانی با کامپوزیت، در یکی دو جلسه امکان‌پذیر باشد. در واقع، زمان آماده‌سازی کامپوزیت بسیار کوتاه‌تر از لمینت است. همچنین روند تهیه روکش‌های لمینتی طولانی‌تر است و زمان بیشتری نیاز دارد. لمینت کردن دندان نیاز به قالب‌گیری و ساخت روکش در لابراتوار دندان‌سازی دارد. همین مسئله این روند درمان را طولانی‌تر می‌کند. لمینت کردن دندان‌ها زمانی حدود دو هفته یا بیشتر نیاز دارد.

4- کامپوزیت یا لمینت، کدام‌یک ماندگارتر است؟

کامپوزیت برتری‌های زیادی دارد، اما اگر سخن از ماندگاری باشد، لمینت رتبه بالاتری به خود اختصاص می‌دهد. لمینت‌ها از ماده محکم‌تری ساخته می‌شوند و متوسط دوام آنها بین 10 تا 15 سال است. اما دوام روکش‌های کامپوزیتی به‌طور تقریبی، نصف دوام روکش‌های لمینتی است.

5- قابلیت ترمیم کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

روکش‌های لمینتی محکم‌تر هستند و کمتر آسیب می‌بینند، اما روکش‌های کامپوزیتی آسیب‌پذیرتر هستند. در صورت آسیب رسیدن به کامپوزیت، پزشک می‌تواند آن را ترمیم کند. اما آسیب به لمینت قابل‌ترمیم نیست و روکش لمینت باید از نو ساخته شود. دانستن این نکته هم می‌تواند انتخاب بین کامپوزیت یا لمینت را برای شما آسان‌تر کند.

شاید این مطلب جذاب باشد
سیر تا پیاز ارتودنسی کاموفلاژ

6- کامپوزیت یا لمینت، کدام‌یک محکم‌تر است؟

مواد کامپوزیتی در طول زمان بهتر و مرغوب‌تر شده‌اند و دوام آنها نیز بیشتر شده است، اما همچنان لمینت‌ها از استحکام بیشتری برخوردارند. همین نکته باعث شده تا روکش‌های لمینتی مقاوم‌تر و محکم‌تر از مواد کامپوزیتی باشند. البته توجه داشته باشید که نوع برند هریک نیز در مقاومت و استحکام این مواد موثر است. مقاومت برخی از برندهای کامپوزیت ممکن است بیشتر از بعضی از برندهای بی‌کیفیت لمینت باشد.

7- کامپوزیت یا لمینت، کدام‌یک نیاز به تراش مینای دندان دارند؟

نصب روکش لمینت نیاز به تراش دادن دندان دارد، اما کامپوزیت نیازی به تراشیدن مینای دندان شما ندارد. پس اگر این نکته برای شما اهمیت زیادی دارد، پاسخ سوال کامپوزیت بهتر است یا لمینت نیز برای شما مشخص می‌شود.

8- جنس مواد کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

برای مشخص شدن اینکه برای دندان‌های شما، کامپوزیت بهتر است یا لمینت، به نکته دیگری هم می‌توانید توجه کنید. لمینت‌ها از سرامیک ساخته می‌شوند، اما کامپوزیت از ترکیب مواد پلیمری، فیلرها، کوارتز و مواد دیگر ساخته می‌شوند. در واقع، سرامیک‌ها شفاف‌تر و زیباتر از مواد کامپوزیتی هستند.

9- از نظر رنگ‌پذیری، کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

کامپوزیت لکه‌پذیر است. رنگ کامپوزیت در گذر زمان تغییر می‌کند و در فاصله‌های زمانی حدود یک سال، نیاز به پولیش کردن دارد. اما رنگ لمینت ثابت است و از این نظر، شما نیازی به مراجعه دوباره به دندان‌پزشک ندارید. همچنین برای پیشگیری از تغییر رنگ روکش‌های کامپوزیتی، شما باید مراقبت بیشتری از دندان‌های خود داشته باشید.

10- کامپوزیت یا لمینت، کدام‌یک برگشت‌پذیر هستند؟

برای لمینت کردن دندان‌ها، لایه‌ای از مینای دندان شما تراشیده می‌شود. به این ترتیب، اگر شما بعدها از لمینت کردن دندان‌هایتان پشیمان شوید، نمی‌توانید آنها را به حالت قبل درآورید. در واقع، شما همواره باید از روکش‌های دندانی استفاده کنید. اما کامپوزیت آسیبی به بافت دندانی شما وارد نمی‌کند. با توجه به این نکته هم می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

شاید این مطلب جذاب باشد
درباره باندینگ زیبایی دندان + کاربرد باندینگ دندان در موارد مختلف

11- برای تغییر اندازه دندان‌ها، کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

گاهی بین دندان‌های شما فاصله است، یا اینکه به‌دلایل مختلف، اندازه آنها کوتاه‌تر از معمول است. گاهی نیز دندان‌ها لب‌پَر شده‌اند یا کج و دندانه‌دار هستند. در چنین شرایطی، لمینت گزینه انتخابی بهتری برای شما است تا فاصله بین دندان‌ها را برطرف کند یا اندازه آنها را بلندتر کند.

12- برای درمان مشکلات دندانی کودکان و نوجوانان، کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

روکش‌های لمینتی می‌توانند رشد دندان‌های کودکان را دچار اشکال کنند. پس تا زمانی که رشد فک و دندان‌های کودکان کامل نشود، بهتر است از لمینت کردن دندان‌های آنها جلوگیری کنید. همچنین انجام لمینت با برداشتن لایه‌ای از مینای دندان امکان‌پذیر است که ممکن است برای آینده کودکان مناسب نباشد. بهترین سن لمینت کردن برای دختران و پسران زمانی است که رشد جسمی آنها کامل شده باشد. 18 سالگی سن مناسبی برای لمینت کردن دندان است.

13- هزینه کامپوزیت بالاتر است یا لمینت؟

کامپوزیت یا لمینت، هرکدام هزینه متفاوتی دارند. هزینه کامپوزیت کمتر، و برای بسیاری از مردم، به‌صرفه‌تر از هزینه لمینت است. هزینه کامپوزیت به‌صورت تقریبی نصف هزینه لمینت کردن دندان است.

دانستنی‌هایی درباره کامپوزیت:

* مراحل روکش کردن دندان با کامپوزیت:

در این روش درمانی، ابتدا دندان‌پزشک سطح روی دندان شما را تمیز می‌کند و کامپوزیت را با چسب مخصوص بر روی دندان شما می‌چسباند. پس از شکل‌دهی کامپوزیت، زمان تاباندن پرتو لیزر به آن است تا چسبندگی بین ماده کامپوزیت و مینای دندان شما بیشتر شود. پس از آن، پزشک سطح روی کامپوزیت را پولیش می‌کند و آن را صاف و شفاف می‌سازد.

* برتری‌های روکش کردن دندان با کامپوزیت:

در مقایسه اینکه کامپوزیت بهتر است یا لمینت، بهتر است به برخی از مزایای کامپوزیت اشاره کنیم:

 • کامپوزیت دندان روند درمانی کوتاهی دارد و کامپوزیت همه دندان‌ها در یکی دو جلسه انجام می‌شود.
 • کامپوزیت آسیبی به مینای دندان‌های شما نمی‌زند.
 • کامپوزیت را می‌توانید از روی دندان‌های خود بردارید، بدون آنکه دندان شما نیازی به روکش دیگری داشته باشد.
 • قیمت روکش‌های کامپوزیتی ارزان‌تر از روکش‌های لمینت است. هزینه روکش‌های لمینتی حدود دو برابر هزینه روکش‌های کامپوزیتی است.
شاید این مطلب جذاب باشد
بلیچینگ دندان چیست؟ + بررسی مزایا و معایب بلیچینگ و مراقبت های بعد از بلیچینگ

* کاربردهای کامپوزیت:

 • درمان تغییر رنگ دندان‌ها که در اثر درمان ریشه، استفاده بیش از حد از فلوراید، خوردن داروهای مختلف یا خوراکی‌های رنگی بدرنگ شده باشند.
 • ترمیم دندان‌های نامرتبی که پوسیده شده و  نیاز به پرکردگی داشته باشند.
 • پر کردن دندان‌هایی که خرد شده یا شکسته‌اند.
 • پر کردن فاصله میان دندان‌هایی که بیشتر از اندازه طبیعی است.

دانستنی‌هایی درباره لمینت:

* مراحل روکش کردن دندان با لمینت:

پیش از اقدام به لمینت کردن دندان‌ها، پزشک شما به آماده‌سازی دندانتان می‌پردازد. تنها پس از برطرف ساختن پوسیدگی‌ها و مراحل درمانی مورد نیاز دندان‌ها، می‌توانیم آن را لمینت کنیم. پس از برطرف کردن پوسیدگی‌های دندانی، لایه‌ای نازک از مینای دندان شما تراشیده می‌شود که اندازه آن بستگی به شرایط دندان‌های شما دارد. سپس رنگ لمینت انتخاب می‌شود و از دندان‌ها قالب‌گیری می‌شود.

ساختن روکش‌های لمینتی به لابراتوارهای دندان‌سازی ویژه این کار سپرده می‌شود. پس از آماده شدن روکش‌های سرامیکی، زمان قرار دادن آنها بر روی دندان‌های شما فرامی‌رسد. اکنون روکش‌های لمینتیِ آماده‌شده با چسب‌های مخصوص بر روی دندان‌هایتان چسبانده می‌شوند.

* برتری‌های روکش کردن دندان با لمینت:

از مزایای لمینت کردن دندان باید به گزینه‌های مختلفی اشاره کنیم:

 • روکش‌های لمینتی ظاهر دندان‌های شما را زیباتر و درخشنده‌تر نشان می‌دهند.
 • دوام روکش‌های لمینتی بالا، و بین 10 تا 15 سال است.
 • لبخند شما با روکش‌های سرامیکی زیباتر می‌شود.
 • احتمال تغییر رنگ روکش‌های لمینت کمتر از روکش‌های کامپوزیتی است.

* کاربردهای لمینت:

 • سفید کردن دندان‌هایی که با روش‌های معمول انجام‌شدنی نیست.
 • برطرف ساختن فاصله بین دندان‌هایی که بیشتر از حد طبیعی هستند.
 • روکش کردن دندان‌هایی که اندکی دچار شکستگی شده‌اند.

سخن پایانی:

با توجه به همه آنچه در متن به آن پرداخته شد، شاید پاسخ این پرسش که کامپوزیت بهتر است یا لمینت کمی سخت باشد. پیشنهاد ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر قادری به شما این است که ابتدا زمان معاینه‌ای برای خود مشخص کنید. در این قرارِ معاینه و مشاوره، مشکلات دندان‌های خود را برای پزشک بازگو کنید. همچنین هدف نهایی خود را از درمان بیان کنید که می‌تواند، درمانی، زیبایی یا هردو باشد. پس از آن است که با همراهی پزشک خود می‌توانید بهترین راه‌حل را برای درمان یا زیباسازی دندان‌های خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا