اخبارتکنولوژی دندانپزشکیدرمان‌های دندان

ایمپلنت فوری چیست و چه مزایا و عوارضی دارد؟

دندان دار شدن در عرض یک شبانه روز، رویای شیرینی است که بسیاری از دندانپزشکان آن را در سر مراجعین خود می‌اندازند. اما آیا این رویا واقعا حقیقت دارد یا صرفا یک ترفند تبلیغاتی برای جذب مراجعه کنندگان بیشتر است؟ ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه چیست؟ عوارض ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری چیست و چه مزایا و عوارضی دارد؟
ایمپلنت فوری چیست

پیش از معرفی اصطلاح و روش ایمپلنت دندان فوری، بهتر است تا با ساختار ایمپلنت دندان و انواع روش‌های کاشت ایمپلنت آشنا شویم.

ساختار کلی ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از سه قسمت اصلی تشکیل می‌شود: فیکسچر (یا همان پایه ایمپلنت)، اباتمنت و پروتز(یا همان روکش دندان).

1. فیکسچر یا پایه:

فیکسچر ظاهری شبیه به یک پیچ دارد و درون استخوان فک فرد جایگذاری می‌شود. نقش فیکسچر شبیه به ریشه دندان طبیعی است و وظیفه‌ی آن، تحمل نیروی جویدن و نگهداری از سایر قطعات ایمپلنت است.

2. اباتمنت:

این قطعه بر روی فیکسچر نصب می‌شود و پایه ای برای اتصال روکش دندان مصنوعی فراهم می‌کند. در حقیقت، اباتمنت قطعه‌ای است که به عنوان رابط بین روکش و فیکسچر عمل می‌کند.

3. پروتز:

این قسمت همان دندان مصنوعی‌ای است که روی اباتمنت قرار می‌گیرد و ظاهری مشابه یک دندان طبیعی و واقعی را برای شخص به وجود می‌آورد.

عکس ایمپلنت دندان
عکس ایمپلنت دندان

انواع روش های کاشت ایمپلنت دندان

حالا که اطلاعاتی کلی در خصوص ساختار کلی و نحوه کارکرد ایمپلنت دندان به دست آوردید، بیاید تا با روش‌های کاشت ایمپلنت هم آشنا شویم. به طور کلی، دو روش اصلی برای کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد:

  • ایمپلنت تک مرحله‌ای
  • ایمپلنت دو مرحله‌ای

تمام روش‌های معروف در سطح جوامع به روش‌های ایمپلنت فوری، ایمپلنت دیجیتال، ایمپلنت یک روزه و غیره، در یکی از این دو دسته بندی قرار می‌گیرند و صرفا از نظر تکنیک جایگذاری روکش روی دندان با یکدیگر تفاوت دارند.

در روش ایمپلنت تک مرحله‌ای، پایه فیکسچر در استخوان فک شما قرار می‌گیرد و در همان زمان، هیلینگ هم روی فیکسچر بسته می‌شود. به همین دلیل، لثه‌ی شما تنها یک بار تحت جراحی قرار خواهد گرفت.

شاید این مطلب جذاب باشد
میناکاری دندان چیست؟ + میناکاری دندان‌ها چگونه انجام می شود؟

اما در روش ایمپلنت دو مرحله‌ای (که اتفاقا روش بهتر و مناسب‌تری نسبت به ایمپلنت تک مرحله‌ای محسوب می‌شود)، شخص طی دو مرحله تحت جراحی قرار خواهد گرفت. یک بار برای جایگذاری پایه ایمپلنت (فیکسچر) درون استخوان فک و یک بار برای بستن هیلینگ روی فیکسچر.

 در بسیاری از سایت‌ها و تبلیغات غیر حرفه‌ای، از ایمپلنت یک مرحله‌ ای تحت عنوان ایمپلنت فوری یا کاشت ایمپلنت یک روزه نیز نام برده می‌شود که البته این موضوع اشتباه است.

ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه چیست؟

متاسفانه برخی از دندانپزشکان، فرایند کشیدن دندان و جایگذاری بلافاصله‌ی فیکسچر در محل دندان کشیده شده را به عنوان روش ایمپلنت فوری یا یک روزه به بیماران خود معرفی می‌کنند. در حالی که این اصطلاح ممکن است افرادی را که اطلاعات زیادی در خصوص فرایندهای دندانپزشکی ندارند به اشتباه بی‌اندازد.

چیزی که افراد از آن اطلاع ندارند، این است که حتی در این روش هم فیکسچر برای جوش خوردن به استخوان فک به حدود 3 ماه زمان نیاز دارد! یعنی شما به هیچ عنوان نمی‌توانید در عرض یک روز و طی یک جلسه به یک ایمپلنت کامل دست پیدا کنید!

ایمپلنت فوری در واقعیت تعریف دیگری دارد

در ایمپلنت فوری، قبل از شروع فرایند جراحی، یک اسکن از دندان‌های فرد متقاضی گرفته می‌شود تا لابراتوار دندانپزشکی قبل از جایگذاری فیکسچر، یک روکش موقت برای دندان مورد نظر تهیه کند. با کمک این روش، روکش موقتی که در لابراتوار تولید شده است، بلافاصله پس از جایگذاری فیکسچر روی دندان فرد قرار می‌گیرد.

هر چند که باید توجه داشته باشید که این روکش موقت، تنها به عنوان یک محافظ ظاهری برای دندان عمل می‌کند و قابلیت تحمل فشار زیاذ ناشی از جویدن خوراکی‌‌های سفت را ندارد.

در نهایت، پس از جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک، یعنی تقریبا پس از ۳ ماه، روکش موقت با یک روکش دائمی جایگزین می‌شود و مراحل ایمپلنت فوری دندان به پایان می‌رسد.

مزایای ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری در مقایسه با روش سنتی ایمپلنت که در آن پایه ایمپلنت برای چندین ماه بدون روکش قرار می‌گیرد، مزایای متعددی دارد. به طور مثال:

شاید این مطلب جذاب باشد
7 مزیت روکش دندان برای افراد سیگاری

1. دستیابی سریع تر به زیبایی

شما با ایمپلنت فوری، دیگر نیازی به تحمل ماه‌ها بی‌دندانی و استفاده از پروتزهای موقتی که ممکن است ظاهری غیرطبیعی داشته باشند نخواهید داشت. چرا که ایمپلنت فوری یا یک روزه به شما کمک می‌کند تا در اسرع وقت به لبخندی زیبا و طبیعی دست پیدا کنید.

2. افزایش اعتماد به نفس و بهبود روحیه

اگر تا به حال با فردی که یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد مواجه شده باشید، قطعا متوجه اعتماد به نفس بسیار پایین او خواهید شد. این اشخاص معمولا یا خود را در معرض دید دیگران قرار نمی‌دهند و یا در جمع سایرین بسیار ساکت و کم صحبت خواهند بود.

ایمپلنت فوری دندان با جایگزینی سریع دندان‌های از دست رفته، به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس خود را دوباره به دست آورید و بدون خجالت از نگاه‌های اطرافیان لبخند بزنید و صحبت کنید.

3. عملکرد بهتر دندان‌ها

هیچ یک از روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته، عملکرد ایمپلنت دندان را ندارند. حالا تصور کنید که بتوانید این عملکرد را در مدت کوتاه‌تری بازیابی کنید!

همانطور که پیش از این هم به این موضوع اشاره کردیم، درست است که روکش موقت مورد استفاده در ایمپلنت فوری استحکام و قدرت روکش‌های دائمی را ندارد. اما وجود آن از هر جهت نسبت به نبودنش بهتر و با ارزش تر است.

عکس دندان برای انجام ایمپلنت
عکس دندان برای انجام ایمپلنت

آیا همه می‌توانند از روش ایمپلنت دندان فوری استفاده کنند؟

خیر. همه افراد واجد شرایط انجام ایمپلنت فوری دندان نیستند. این روش تنها برای درصد کمی از افراد (کمتر از 5 درصد) امکان پذیر است. تشخیص این موضوع باید پس از بررسی کیفیت استخوان فک و لثه‌ی فرد متقاضی توسط دندانپزشک متخصص صورت بگیرد.

علاوه بر این، روش ایمپلنت دندان فوری تنها با استفاده از برندهای خاصی از ایمپلنت مانند برندهای اشترومن و نئودنت امکان پذیر است و تنها برای افرادی که به تعداد کمی ایمپلنت نیاز دارند کاربرد دارد. نه کسانی که به دنبال ایمپلنت کامل فک خود هستند.

شاید این مطلب جذاب باشد
درباره‌ی بوی بد دهان بیشتر بدانید

آیا ایمپلنت فوری عوارض دارد؟

هیچکس نمی‌تواند با قطعیت تمام، روشی را در علم پزشکی (و یا حتی در سایر علوم) بدون عوارض معرفی کند. ایمپلنت یک روزه هم از این قائده مستثنی نیست و ممکن است انجام آن برای برخی از افراد با عوارضی جانبی همراه باشد.

اما چیزی که ما می‌دانیم، این است که ایمپلنت فوری و حتی سایر روش‌های ایمپلنت دندان، عوارضی جدی و خطرناک به همراه ندارند. صرفا ممکن است مشکلاتی نظیر درد، خونریزی مقطعی، ناراحتی و تورم صورت را برای شخص به وجود بیاورند که تمام این عوارض پس از گذشت 1 الی 2 هفته بهبود پیدا خواهد کرد.

عفونت و شل شدن ایمپلنت نیز از جمله عوارض نادرتر و کمیاب تر ایمپلنت فوری دندان محسوب می‌شوند که ممکن است در برخی از افراد به وجود بیایند.

آیا ایمپلنت فوری عوارض دارد؟
آیا ایمپلنت فوری عوارض دارد؟

قیمت ایمپلنت فوری

هزینه ایمپلنت فوری دندان نسبت به روش‌های دیگر مانند ایمپلنت دندان تک و دو مرحله‌ای، بالاتر است زیرا ایمپلنت دیجیتالی پیشنیاز این روش است و همچنین ایمپلنت فوری فقط با برندهای گران‌تری مانند اشترومن قابل اجرا است. جهت مشاهده قیمت ایمپلنت فوری ۱۴۰۳، روی لینک کلیک کنید.

میزان تخصص دندانپزشک در انجام این فرایند و همچنین برند ایمپلنت مورد استفاده نیز از جمله عوامل موثر در قیمت نهایی این فرایند هستند.

روش های مراقبت از ایمپلنت فوری دندان

تمام فرایندهای دندانپزشکی برای موفقیت خود به مراقبت شخصی شما نیاز دارند. از عصب کشی دندان گرفته تا جراحی مهمی مانند ایمپلنت دندان. چه بسا مراقبت‌های شما از ایمپلنت دندانتان نقشی بسیار مهم در موفقیت این فرایند و جلوگیری از عوارض احتمالی بعد از آن دارد. 

اما منظور از این مراقبت‌ها چیست؟

برای مثال، مسواک زدن و نخ‌دندان‌ کشیدن یکی از مراقبت‌های لازم است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. استفاده مرتب از مسواک برای جلوگیری از ایجاد پلاک و باکتری روی ایمپلنت و لثه‌ها ضروری است. به همین دلیل، شما باید با استفاده یک از مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
پالپ دندان چیست و چگونه درمان میشود ؟(2023)

سعی کنید در ساعات و روزهای اول بعد از کاشت ایمپلنت فوری، غذاهای نرم و آبکی بخورید تا به ایمپلنت دندان شما فشاری وارد نشود. همچنین از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های داغ، تند و اسیدی که می‌توانند لثه‌ها را تحریک کنند نیز خودداری کنید.

داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک خود (که معمولا شامل داروهای آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت محل جراحی و همچنین داروهای مسکن هستند) را به طور منظم و طبق دستورالعمل مصرف کنید. 

در روزهای اول بعد از کاشت ایمپلنت، استراحت کافی داشته باشید و از فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. از سیگار کشیدن و مصرف الکل (که می‌توانند فرآیند بهبودی را به تاخیر بیندازند) نیز به طور جدی خودداری کنید.

انجام ایمپلنت فوری در کلینیک دکتربنیانیان
انجام ایمپلنت فوری در کلینیک دکتربنیانیان

ایمپلنت دندان فوری در کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان در تهران

اگر دوست دارید در سریع‌ترین زمان ممکن به دندانی با ظاهر طبیعی دست پیدا کنید، باید از خدماتی مانند ایمپلنت فوری دندان استفاده کنید و برای دریافت این خدمت، چه کلینیکی بهتر از دندانپزشکی دکتر بنیانیان؟

کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان، با بهره‌مندی از متخصصین مجرب و با سابقه در زمینه ایمپلنت دندان، خدمات مربوط به ایمپلنت فوری را به شما ارائه می‌دهد. در این روش نوین، پس از کاشت ایمپلنت در استخوان فک، می‌توان در همان روز پروتز موقت دندان را روی آن قرار داد و به این ترتیب شما می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن دندان از دست رفته‌ی خود را جایگزین و از مزایای این روش از جمله زیبایی، عملکرد و سلامت دهان و دندان بهره‌مند شوید.

دندانپزشکی دکتر بنیانیان با استفاده از تجهیزات پیشرفته و باکیفیت‌ترین برندهای ایمپلنت، دندانی با بالاترین استاندارد به شما ارائه می‌دهد. همچنین، متخصصین این مرکز با سابقه درخشان و مهارت بالای خود، تمامی اقدامات لازم برای انجام ایمپلنت فوری را به صورت کاملا استریل و بدون درد برای شما انجام می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا