تکنولوژی دندانپزشکیعلم دندانپزشکی

ایمپلنت دندان چیست؟

بعضی از اشخاص به دلایل متنوعی امکان دارد دندان های خود را از دست بدهند. برای پر کردن جای خالی دندان می توانند از ایمپلنت دندان بهره ببرند. ایمپلنت ها معمولاً قطعاتی هستند که مشابه و در سایز دندان طبیعی هستند. این قطعات همواره با دقت خیلی بالایی تولید می شوند و کاملاً طبیعی به چشم می آیند.

دو بخش اصلی ایمپلنت دندان Fixture, Abutment هستند. بخشی که درون استخوان فک واقع می شود در اصطلاح به Fixture معروف است و تاجی که در بخش فوقانی لثه واقع می شود Abutment نامیده می شود. روی Abutment معمولاً پروتز یا روکش ایمپلنت واقع می شود. جنس پایه این قطعه کاربردی معمولاً از تیتانیوم است. همانطور که تیتانیوم موجود در این قطعه هماهنگی بالایی با استخوان فک دارد، ایمپلنت ها سبب سر و صدا، صدمه به استخوان و … نمی شوند. ایمپلنت در اندازه ها، طول ها و اقسام متنوعی وجود دارد. متخصصین با ملاحظه به شرایط و وضعیت دندان ها تصمیم می گیرند که کدام یک از اقسام آن برای مراجعه کننده مناسب هستند.

مدت زمان لازم جهت ایمپلنت

در شرایط عادی معمولاً چندین ماه زمان میان قرارگیری ایمپلنت دندان و موقعی که می توانید از این نوع دندان بهره ببرید فاصله وجود دارد. چرا که بعد از کاشت بایستی به استخوان اجازه دهید نمو یافته و با این قطعه جوش بخورد تا ایمپلنت از پایداری لازم جهت تحمل نیروی فک بهره‌مند شود. معمولاً این پروسه درمانی به ۳ الی ۶ ماه زمان نیاز دارد. بعد از آن روکش دندان و اتصال اباتمنت صورت می گیرد و شخص دارای دندان می شود.

شاید این مطلب جذاب باشد
ابزار آلات دندان پزشکی

چنانچه قبل از ایمپلنت دندان احتیاج به پیوند استخوان داشته باشید، حدوداً چندین ماه هم بایستی زمان برای این کار صرف نمایید. این مدت زمان جهت به هم پیوستن پیوند و تمهید استخوان جهت کاشت است. با این وجود اغلب اوقات که استخوان وضعیت مطلوبی دارد می توان همراه با پیوند استخوان، قرارگیری ایمپلنت را هم انجام دهید.

در مواردی، چنانچه که مراجعه کننده وضعیت مطلوبی جهت کاشت ایمپلنت دندان فوری را دارد، کلیه این مراحل طی ۱ روز صورت می گیرند. اگر دوست دارید بدانید آیا می توانید این عمل را طی یک روز انجام دهید یا نه بایستی با پزشک معالج خود مشاوره نمایید. چرا که انجام این کار معمولاً به سلامتی دهان و دندان و قابلیت بدنی شخص بستگی دارد.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان معمولاً از مزایای بسیاری برخوردار است که به شرح زیر هستند:

 • افزایش زیبایی

با ملاحظه به اینکه جای خالی دندان می تواند زیبایی شخص را تحت تأثیر قرار دهد و ظاهری نامناسب را برای او ایجاد نماید. بکارگیری ایمپلنت دندان می تواند جذابیت از دست رفته همچنین اعتماد به نفس را به شخص باز گرداند.

 • سرعت بالای کاشت

یکی از مهم‌ترین مزایای ایمپلنت دندان سرعت بالای کاشت است. این روش یکی از سریع ترین متدهای جهت جایگزینی دندان های افتاده است. چنانچه در سلامت جسمی و استخوان های فک مسئله ای وجود نداشته باشد خیلی فوری می توان آن ها را جایگزین دندان های افتاده و از دست رفته نمود.

 • طول عمر و دوام بالا

از دیگر مزایای ایمپلنت دندان که آن را میان مراجعه کنندگان و متخصصان به شیوه ای معروف مبدل نموده است دوام بالای آن است. دوام و طول عمر ایمپلنت به میزانی است که چنانچه بهداشت دهان و دندان را به صورت صحیحی رعایت نمود تا پایان عمر می تواند عملکرد لازم را برای شخص داشته باشد.

 • حفظ سلامتی و تندرستی دهان و دندان
 • مستحکم و ثابت بودن ایمپلنت
شاید این مطلب جذاب باشد
تشریح جزئیات ایمپلنت بدون جراحی لثه / توصیه به افراد دیابتی

عوامل مؤثر بر قیمت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

عوامل گوناگونی بر قیمت ایمپلنت دندان اثر می گذارند که عبارت‌اند از:

 • متخصص یا دندان‌پزشک عمومی، فردی که این کار را برای بیمار انجام می دهد معمولاً روی قیمت ایمپلنت دندان اثر می گذارد.
 • تبحر و تجربه کاری متخصص که کاشت دندان را برای رجوع کننده انجام می دهد.
 • ابزارها و ادواتی که در مراکز درمانی وجود داشته و جهت این عمل بکار برده می شوند.
 • میزان استریلیزاسیون بودن محوطه درمانی. چرا که جهت ایجاد محیطی کاملاً استریل و ضد عفونی شده که عوارض درمان را پایین آورد به مواد مصرفی خاص و گران نیازمند است.
 • نوع ایمپلنتی که برای بیمار بکار برده می شود می تواند روی قیمت ایمپلنت دندان اثر بگذارد. هر چقدر برند مشهور، محبوب و قدیمی تر باشد نتیجه درمان با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.
 • لابراتوار تخصصی یا عمومی یا تازه کار بودن آن در نرخ روکش ایمپلنت تأثیر بسزایی دارد.
 • استفاده از شیوه ایمپلنت دندان بدون جراحی
 • نوع و سطح کیفی مواد استفاده شده و ابزارهایی که جهت تولید روکش بکار برده شده در بهای تمام شده این نوع روکش تأثیر بسزایی دارد.
 • در پایان و مهمتر از همه خدمات و پشتیبانی بعد از معالجه بسیار حائز اهمیت است.
ایمپلنت دندان

در این صورت با ملاحظه به دخیل بودن این چند عامل که جهت مشخص نمودن قیمت ایمپلنت دندان برشمردیم می توان پنداشت که به چه دلیل نرخ این نوع کاشت در کلینیک های متنوع و زمان های متنوع این همه متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا