تکنولوژی دندانپزشکی

ایمپلنت دندان جایگزینی مصنوعی برای ریشه دندان

ایمپلنت دندان جایگزینی مصنوعی برای ریشه دندان است که امروزه در میان بیماران بسیار رایج بوده و از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. ایمپلنت‌های دندانی در حالی که دهان شما با بی حسی موضعی، بی حس شده است با جراحی نصب می شوند. خود جراحی حدود 90 دقیقه طول می کشد، اما کل این فرآیند ممکن است 6 تا 12 ماه طول بکشد. ایمپلنت های دندانی می‌توانند جایگزینی با ظاهر طبیعی برای دندان از دست رفته باشد که سال ها دوام می‌آورد . مزایای ایمپلنت دندان بسیار زیاد است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی معمولاً بسیار بادوام هستند و وقتی با روکش پوشانده می‌شوند، ظاهر و احساس یک دندان طبیعی را تداعی می کنند. آنها مزایای زیادی نسبت به روش های درمانی دیگر دارند که در ادامه به برخی از این مزایا می پردازیم. اگر به دنبال انجام ایمپلنت دندان هستید و می‌خواهید بدانید که چه مزایایی نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان های از دست رفته دارد، موارد زیر احتمالا شما را متقاعد خواهد کرد که از این روش استفاده نمایید.

ایمپلنت های دندانی ماندگاری طولانی دارند

استانداردترین روش برای درمان دندان های از دست رفته ایمپلنت دندان تیتانیومی است. ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند بیشتر از سایر جایگزین‌ها دوام بیاورند و موفقیت بالای 97% برای 10 سال داشته باشند. ایمپلنت های دندانی با مراقبت های مناسب، این پتانسیل را دارند که تا آخر عمر دوام بیاورند.

ایمپلنت های دندان مانند یک دندان طبیعی به نظر می رسند

ایمپلنت دندان به عنوان یک ریشه مصنوعی برای دندان شما عمل می کند. دندانپزشکان می‌توانند تاجی را در بالای ایمپلنت قرار دهند که به تقلید ظاهر و حس یک دندان طبیعی کمک می‌کند و ممکن است نسبت به درمان‌های جایگزین مانند دندان مصنوعی احساس راحتی بیشتری داشته باشد. یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت های دندانی این است که مانند دندان های طبیعی عمل می کنند و استحکام و عملکردی را ارائه می دهند که با سایر ترمیم‌ها بی رقیب است.

شاید این مطلب جذاب باشد
مسواک‌ هوشمند چیست؟

دندان های مجاور را ثابت نگه می دارد

وقتی دندانی را از دست می‌دهید، دندان‌های اطراف می‌توانند به سمت شکاف حرکت کنند و در توانایی جویدن شما مشکل ایجاد کنند. ایمپلنت می‌تواند شکاف بین دندان‌های شما را پر کند و با جلوگیری از جابجایی دندان‌های اطراف، سلامت دندان‌های اطراف شما را حفظ کند .

ایمپلنت های دندانی می توانند از تحلیل استخوان جلوگیری کنند

یکی از عوارض از دست دادن دندان این است که شما همچنین شروع به از دست دادن توده استخوانی در اطراف محل دندان از دست رفته می کنید. این به این دلیل است که دیگر ریشه ای وجود ندارد که تقویت استخوان را تشویق کند.

بهبود و بازیابی ظاهر زیبای شما

از دست دادن دندان می تواند صورت شما را تغییر دهد و منجر به تغییراتی مانند افتادگی پوست، چین و چروک، تحلیل استخوان های فک،گونه های فرو رفته و ناهماهنگی دندان های دیگر شود. ایمپلنت های دندانی می توانند با کمک به حفظ یکپارچگی ساختاری فک و جلوگیری از تحلیل استخوان به جلوگیری از این تغییرات کمک کنند و در جوانسازی چهره شما موثر واقع شوند. ایمپلنت دندان هنگام جویدن بیشتر از دندان مصنوعی یا بریج های سنتی شبیه دندان های طبیعی شماست. همچنین ممکن است با پر کردن سوراخ‌هایی در دندان‌ها که باعث تغییر در نحوه عبور هوا از دهان شما هنگام صحبت می‌شود، به حفظ الگوهای گفتاری شما کمک کند.

ایمپلنت های دندانی از ساختار صورت شما پشتیبانی می کنند

انحلال استخوان فک می تواند به افرادی که دندان خود را از دست داده اند ظاهری گود رفته و پیر در اطراف دهان بدهد که بر ساختار کل صورت تأثیر می گذارد. با کمک به محکم نگه داشتن استخوان های فک، ایمپلنت های دندانی می توانند به حفظ ساختار صورت شما کمک کنند .

مراقبت از ایمپلنت های دندانی آسان است

مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی آسان است، زیرا نیاز به مراقبتی مشابه با دندان طبیعی دارند. یعنی حداقل دو بار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، بسیاری از مردم فکر می کنند که از آنجایی که ایمپلنت آنها از مواد آلی ساخته نشده اند، نیازی به تمیز کردن ندارند اما این نمی تواند دور از واقعیت باشد. مانند دندان های طبیعی، ایمپلنت های دندانی همچنان می توانند آفت و جرم، بیماری های لثه و عفونت ها را بدون مراقبت صحیح جذب کنند.

شاید این مطلب جذاب باشد
همه چیز درباره لیزر در دندانپزشکی

ایمپلنت های دندانی نتایج قابل پیش بینی ارائه می دهند

موفقیت ایمپلنت دندان به موقعیت آن در دهان و میزان استخوان فک شما برای حمایت از آن بستگی دارد. عواملی مانند سیگار کشیدن نیز می تواند بر موفقیت یا شکست ایمپلنت دندان تأثیر بگذارد. به طور کلی، ایمپلنت های دندانی دارای میزان موفقیت تقریباً 98٪ هستند، به این معنی که نتایج قابل پیش بینی را ارائه می دهند و برای درصد بالایی از افراد مناسب هستند.

ایمپلنت دندان مقرون به صرفه است

اگر به هزینه‌های طول عمر ایمپلنت‌های دندانی در مقایسه با هزینه‌های سایر ترمیم‌هایی که ممکن است به طور منظم نیاز به ترمیم داشته باشند نگاه کنید متوجه خواهید شد که کاملا مقرون به صرفه هستند.

مزایای ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی

ایمپلنت های دندانی مزایایی نسبت به دندان های مصنوعی دارند مانند

 • – آنها بیشتر شبیه دندان های طبیعی شما هستند.
 • – نیاز به نگهداری روزانه کمتری دارند.
 • – عملکرد جویدن راحت تری را فراهم می کنند
 • – ایمپلنت های دندانی از ماندگاری بالاتری برخوردار می باشند
 • – ایمپلنت های دندانی به حفظ بافت استخوان فک کمک خواهند کرد.

چرا باید ایمپلنت دندان را انتخاب کنیم؟

ایمپلنت های دندانی با جراحی در استخوان فک شما قرار می گیرند. جایی که به عنوان ریشه دندان های از دست رفته عمل می کنند. از آنجایی که تیتانیوم موجود در ایمپلنت‌ها با استخوان فک شما ترکیب می‌شود، ایمپلنت‌ها نمی‌لغزند، صدا ایجاد نمی‌کنند یا به استخوان آسیب نمی‌رسانند. و مواد نمی توانند مانند دندان های شما که از پل های معمولی پشتیبانی می کنند پوسیدگی پیدا کنند.

شاید این مطلب جذاب باشد
اصلاح طرح لبخند چیست و انواع روش‌های طراحی لبخند + بررسی هزینه اصلاح طرح لبخند 1402

به طور کلی، ایمپلنت دندان می تواند برای شما مناسب باشد اگر:

 • – یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید
 • – استخوان فکی داشته باشید که به رشد کامل رسیده باشد
 • – بافت دهان سالم داشته باشد
 • – تمایلی به استفاده از دندان مصنوعی ندارید

چگونه باید از ایمپلنت دندان خود مراقبت کنم؟

 • – دندان ها و لثه های خود را دو بار در روز مسواک بزنید
 • – بین ایمپلنت و دندان های دیگر، با استفاده از نخ دندان تمیز کنید.
 • – معاینه منظم دندانپزشکی داشته باشید
 • – اگر تورم یا التهاب لثه دارید، آن را بررسی و درمان کنید

آیا بیمه هزینه کاشت دندان را پوشش می دهد؟

به طور کلی ایمپلنت های دندانی در حال حاضر تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نیستند. بسته به طرح بیمه و یا علت از دست دادن دندان، پوشش تحت طرح پزشکی شما ممکن است امکان پذیر باشد.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی مزایای ایمپلنت دندانی پرداختیم و دریافتیم که یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا