تکنولوژی دندانپزشکیعلم دندانپزشکی

هر آنچه که درباره ارتودنسی سریع باید بدانید + بررسی مزایا و معایب ارتودنسی فوری

ارتودنسی سریع در واقع، به این شکل است که مدت درمان ارتودنسی در این روش کاهش می یابد. ارتودنسی در حالت معمول خود، ۶ ماه تا ۳ سال طول می‌کشد. ارتودنسی، برای مرتب و منظم کردن دندان‌ها و رفع ناهنجاری های فکی و دندانی به کار برده می‌شود و پروسه‌ای طولانی است. برای اینکه ببینید می‌توانید شما نیز از روش ارتودنسی فوری استفاده کنید یا خیر، باید از متخصص ارودنسی خود مشورت بگیرید.


فهرست مطالب


ارتودنسی سریع چیست؟

ارتودنسی فوری تکنولوژی است که به وسیله آن می‌توان دندان‌های نامرتب را ظرف مدت چند دقیقه یا چند روز (در برابر ماه‌ها یا سال‌هایی که روش‌های ارتودنسی معمول برای این کار لازم داشت) صاف و مرتب نمود. در بیشتر موارد، اصلاح دندان‌ها به وسیله ونیرهای سرامیکی، باندینگ، روکش‌ها و بریج‌های دندان یا ترکیبی از این روش‌ها انجام می‌شود.

ارتودنسی فوری برای چه کسانی مناسب است؟

ارتودنسی فوری یک روش صحیح زیبایی برای کمک به مرتب کردن و صاف کردن دندان‌های نامرتب و کج است. شما می‌توانید از مزایای این روش‌های استفاده کنید اگر درجات خفیفی از موارد زیر را در دندان‌های خود داشته باشید:

 • دندان‌های نامرتب و کج
 • دندان‌های فاصله‌دار
 • نامرتب بودن دندان‌ها
 • یک دندان بیرون‌زده یا نامرتب
ارتودنسی فوری

اگر شما یک یا چند مورد از مشکلات فوق‌الذکر را دارید و تمایلی به انجام ارتودنسی قدیمی بلند مدت ندارید، ارتودنسی سریع می‌تواند روش مناسبی برای حل مشکلات شما باشد. بیماران باید به یاد داشته باشند که ارتودنسی معمول غالباً برای مشکلات شدیدتر دندان یا افرادی که مشکل بایت دارند به کار برده می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جزئیات ایمپلنت بدون جراحی لثه را بخوانید.

شاید این مطلب جذاب باشد
آنچه که باید درباره ارتودنسی و کرونا بدانید

معرفی روش‌های ارتودنسی فوری

مشکلات دندان‌ها به کمک روش‌های مختلف می‌تواند اصلاح شود. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

ونیرهای پرسلینی

ونیرهای لمینتی روشی بدون درد و مطمئن برای اصلاح عیوب دندان‌ها است. این ونیرها بر اساس نیاز بیمار ساخته می‌شوند و رنگ آنها مشابه دندان‌های مجاور خواهد بود. با استفاده از ونیرها می‌توان سایز و شکل دندان‌ها را اصلاح نمود. از همه بهتر این که رنگ ونیرهای پرسلینی ثابت است و نور را مانند دندان‌های طبیعی بازتاب می‌دهد. ونیرها را می‌توان بلافاصله روی دندان‌ها قرار داد و در نتیجه نتایج حاصل از استفاده از آنها بلافاصله قابل‌مشاهده است.

روکش دندان

روکش دندان یک روکش مصنوعی است که روی دندان‌های پوسیده، شکسته یا آسیب‌دیده نصب می‌شود؛ مانند ونیرها، روکش‌های دندان نیز غالباً از پرسیلین ساخته شده و همان مزایا را دارند. فرایند نصب روکش‌های دندان کمی طولانی‌تر و تهاجمی‌تر است زیرا برای نصب روکش‌ها باید سطح دندان برداشته شود. روکش‌های دندان برای اصلاح مشکلات زیبایی و بهداشتی دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صورتی که شما به هر دو گزینه درمانی نیاز داشته باشید، مناسب‌ترین روش هستند.

اونله دندانی

انله‌های دندان زمانی به کار برده می‌شوند که دندان فاسد شده، شکسته یا آسیب‌دیده باشد اما این آسیب‌ها در حدی نباشند که لازم به استفاده از روکش دندان باشد. انله‌ها می‌توانند برای پر کردن دندان بیمارانی که می‌خواهند لبخندی طبیعی‌تر داشته باشند به کار برده شوند؛ مانند روکش‌ها و ونیرها، اونله‌ها هم از پرسلین ساخته می‌شوند. نصب آنها سریع بوده و به شکلی اثربخش لبخندی زیبا برای شما به ارمغان می‌آورند.

شاید این مطلب جذاب باشد
دیاستما چیست؟ + چه عواملی در ایجاد دیاستما تاثیر گذار هستند؟

باندینگ دندان

باندینگ‌های کامپوزیتی دندان یک روش دیگر برای صاف کردن دندان‌ها بدون استفاده از بریس هستند. باندینگ معمولاً برای ترمیم نواقص و عیوب جزئی دندان‌ها به کار برده می‌شود. اگر استفاده از باندینگ برای شما مناسب تشخیص داده شد، می‌توان آنها را در یک جلسه درمانی روی دندان نصب کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندانساز تجربی کیست را بخوانید.

انجام فرایند ارتودنسی سریع چگونه است؟

 • اولین گام برای شروع درمان، انجام مشاوره اولیه است. دندانپزشک تشخیص می‌دهد که آیا روش ارتودنسی سریع را می‌توان برای دندان‌های شما به کار برد یا باید از روش‌های درمانی دیگر برای اصلاح مشکلات دندان‌های شما استفاده کرد. اگر انجام روش‌های ارتودنسی سریع برای شما مناسب تشخیص داده شد، شما می‌توانید اولین جلسه درمانی را تنظیم کرده تا بتوانید برنامه درمانی را به راحتی پیش ببرید.
 • دندانپزشک، دندان‌های شما را به طور کامل معاینه خواهد کرد، به وسیله اشعه ایکس از آنها عکس می‌گیرد و تمام اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری می‌کند. ترتیب انجام اقدامات درمانی در ابتدا مشخص شده و شما خواهید فهمید که هر اقدامی به چه دلیل انتخاب و اجرا می‌شود.
 • باندینگ دندان می‌تواند به سرعت و در یک جلسه درمانی انجام شود. برای نصب انواع ونیرها، روکش‌های دندان و بریج ها، به جلسات درمانی بیشتری نیاز است. آزمایشگاه دندان بر اساس شکل دندان شما آنها را بازسازی کرده و دندانپزشک از این که شما می‌توانید به راحتی عمل جویدن را انجام دهید اطمینان پیدا می‌کند.

عوامل تأثیرگذار در ارتودنسی فوری چیست؟

هر فردی متفاوت از دیگری است. این قانون درباره دهان و دندان هم صدق می‌کند. درست است که نمی‌توان به خاطر این قانون، مدت زمان ارتودنسی افراد را تشخیص داد اما می‌توانیم عواملی که در این روش، تأثیرگذار است را نام برد. در واقع طول مدت درمان در هر فرد متناسب با شدت ناهنجاری متفاوت می باشد.
یکی از این عوامل تاثیرگذار در مدت زمان ارتودنسی، انواع ارتودنسی‌ است. اینکه شما از چه نوع ارتودنسی استفاده می‌کنید در مدت زمان استفاده از آن تاثیرگذار است. انواع ارتودنسی به طور کلی شامل ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک می باشد که خود شامل انواع دیگری مانند ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی از پشت دندان و… می شوند.

شاید این مطلب جذاب باشد
انواع کامپوزیت دندانی را بشناسید

مزایای ارتودنسی فوری چیست؟

روش ارتودنسی فوری می‌تواند به سرعت شکل لبخند شما را تغییر داده و آن را زیباتر نماید. تعداد روزافزون بیماران، ارتودنسی سریع را به دلیل مزیت‌هایی که دارد انتخاب می‌کنند. برخی از این مزیت‌ها عبارتند از:

 • طول درمان در این روش‌ها نسبت به ارتودنسی بسیار کوتاه‌تر است.
 • یک روش درمانی مؤثر برای جوانسازی و زیباسازی لبخند است.
 • یک روش غیرتهاجمی با حداقل ناراحتی ممکن است.
 • در یک یا دو جلسه درمانی در مطب یا کلینیک قابل انجام است.

عوارض جانبی:

عوارض ارتودنسی سریع بسیار نادر است. در برخی موارد پس از انجام درمان ممکن است عفونت‌های باکتریایی بروز کنند که به راحتی با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علت حساسیت و درد دندان را بخوانید.

تأثیر ارتودنسی سریع چه مدت باقی می‌ماند؟

متناسب با فرایند انجام شده، ارتودنسی سریع ممکن است ده سال یا بیشتر باقی بماند. مراقبت از ونیرهای پرسلینی، روکش‌های دندان و باندینگ ها بسیار راحت بوده و مانند دندان‌های طبیعی هستند.

ارتودنسی فوری

با رعایت منظم بهداشت دهان و دندان شامل مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک برای تمیز کردن و معاینات، نتایج حاصله مدت زمانی بیشتری هم باقی خواهند ماند.

هزینه ارتودنسی فوری دندان چقدر است؟

ارتودنسی دندان همانطور که گفته شد در هر فرد متناسب با ویژگی های دندانی آن شخص، و با انتخاب هر یک از انواع ارتودنسی می تواند هزینه متفاوتی داشته باشد. به همین دلیل قیمت واحدی برای آن ذکر نمی شود. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی می بایست پزشک متخصص به ویزیت دندان های شما بپردازد تا متناسب با نیاز شما، شرایط و نوع درمان و همینطور هزینه درمان را بیان کند.
مسئله ای که اهمیت دارد این است که مطمئن شوید مشکل دندانی شما نیازمند چه نوع درمانی خواهد داشت؟ ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی، ایمپلنت، لمینت و… داشته باشید که تنها راه شناسایی نوع درمان مورد نیاز، مشورت با پزشک متخصص می باشد.

شاید این مطلب جذاب باشد
مسواک بین دندانی چیست؟ چه کاربردی دارد + نحو استفاده

سخن پایانی

شما در این مقاله با ارتودنسی سریع آشنا شدید. همچنین از مزایا و عوارض جانبی آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟

ارتودنسی در حالت عادی یکسال زمان می برد یعنی ارتودنسی که به دلیل رفع ناهنجاری و مرتب کردن دندانها می باشد یکسال و شاید هم بیشتر زمان لازم دارد. این قضیه برای همه یکسان نیست در افراد بزرگسال که می خواهند سریع تر دوره درمان تمام شود در طی چندماه نیز می شود دوره درمان را طی کرد.

آیا ارتودنسی در طی چند ماه واقعا امکان پذیر است؟

بله! ارتودنسی در طی چندماه ممکن است اما به کار بردن کلمه سریع درست نیست. درست است که در زمینه ارتودنسی پیشرفت چشمگیری داشته ایم ومتخصصان از روش های مدرن تر استفاده می کنند اما هنوز ارتودنسی به اسم سریع و فوری وجود ندارد و در هر مکان که اسم ارتودنسی سریع و فوری را شنیدید باور نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا