اخبار

معرفی مقالات برتر در دندانپزشکی نوین از دانشنامه دندانپزشکی نوین آریا

ارتباط مشکلات دهان با مشکلات بدنی همچو قلبی و غیره ارتباطی کاملا مستقیم می باشند بنابراین نحوه درمان صحیح نیز در رفع مشکلات بدنی و یا بروز و شدت آن ها نیز اثر مستقیم دارد ، بنابراین نتیجه خواهیم گرفت که کیفیت دندانپزشکی بسیار مهم و حیاتی تلقی میگردد. در گذشته نه چندان دور دندانپزشکی محلی پر از حس رعب و وحشت برای مراجعین بود که احساس خوبی برای آن ها ایجاد نمیکرد و با درد های شدید حین اجرا و بعد اجرا مواجح می گشتند ، اما در دندانپزشکی نوین قضیه کاملا متفاوت است چرا که علاوه بر محیطی زیبا و طراحی آرام بخش آن ها ، پیشرفت علمی متخصصین ، نحوه صحیح برخورد آن ها ، ما شاهد تجهیزات فوق پیشرفته در دندانپزشکی نوین می باشیم که هیچگونه حس ترس را به وجود نیاورده و مراجعین دردی را از درمان خود احساس نمی کنند.

براکت سرامیکی چیست و چه تفاوتی با براکت فلزی دارد؟

امروزه در درمان رایج ارتودنسی، معمولا از براکت‌های فلزی استفاده می‌شود. اما برخی افراد به دلیل موقعیت شغلی یا مناسبات خود از ظاهر آن خوششان نمی‌آید. برای حل این مشکل پای ارتودنسی سرامیکی به میان می‌آید. این نوع ارتودنسی بسیار زیبا و کارآمد است. ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی فلزی دندان ها را صاف، تراز و تنظیم می کنند. با این شرایط، ارتودنسی سرامیکی به خاطر دید کمتر جلب توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است و جایگزین خوبی برای ارتودنسی فلزی می باشد. ارتودنسی سرامیکی از نظر قابلیت صاف کردن دندان ها بسیار مشابه با ارتودنسی فلزی عمل می کند. این نوع ارتودنسی در درمان ناهماهنگی های دندان مانند اوربایت نقش مهمی ایفا می کند. ولی باید بدانید ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی شکننده تر هستند و قیمت آن ها نیز بیشتر می باشد. آیا شما سابقه درمان با آن را داشته‌اید؟ اگر قصد ارتودنسی دارید و می‌خواهید بیشتر با انواع ارتودنسی‌ها آشنا شوید؛ با ما همراه شوید تا با این تکنیک جدید در دندانپزشکی نوین آشنا شوید.

شاید این مطلب جذاب باشد
ارتودنسی لینگوال

بریس های سرامیکی نوعی دستگاه های ارتودنسی هستند که برای اصطلاح ناصافی، کج بودن و سایر مشکلات مربوط به تراز دندان مورد استفاده قرار میگیرند.  این براکت ها شبیه براکت فلزی هستند، با این تفاوت که شفاف، سفید و یا به رنگ دندان ها هستند. به دلیل اینکه کسی نمیتواند به وضوح این بریس ها را ببیند و زیبایی بیشتری دارند. اغلب افراد این بریس ها را به بریس های فلزی ساده ترجیح می دهند. زمانی که از این دستگاه های ارتودنسی استفاده کنیم اصطلاحا میگوییم که ارتودنسی سرامیکی انجام داده ایم.

اجزای بریس های سرامیکی

یکی از ویژگی های ارتودنسی سرامیکی گزینه های انتخاب رنگ های شما است. که در طول دوره درمان تغییر می کند. همچنین اجزا ارتودنسی سرامیکی عبارت اند از:

  • براکت ها: براکت ها قسمت هایی است که به دندان های شما می چسبد، آن ها معمولا در رنگ های سفید یا رنگ های طبیعی دندان و بی رنگ موجود هستند.
ارتودنسی سرامیکی
  • Archwires: یک سیم است که در اطراف دندان های شما کشیده می شود و همه براکت ها را به هم متصل می کند و برای صاف کردن دندان ها به آن ها فشار وارد می کند. شما اغلب می توانید از بین نقره ای، سفید یا مات یکی از رنگ ها را انتخاب کنید که با براکت هایی با رنگ روشن ترکیب شوند.
  • نوارهای الاستیک: نوارهای الاستیک به قلاب های روی براکت شما متصل شده اند، آن ها به گونه ای طراحی شده اند که سیم قوس را در جای خود نگه دارند و موقعیت دندان ها و فک را تنظیم کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر از این موضوع مقاله ارتودنسی سرامیکی چیست را بخوانید.
شاید این مطلب جذاب باشد
گرایش های رشته دندانپزشکی

آشنایی با نخ دندان که ناجی سلامت دندان است

ازآنجایی که بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است و تاثیر زیادی بر روی کیفیت زندگی ما دارد وسیله های زیادی بدین منظور طراحی شده است که یکی از آن ها نخ دندان است. نخ دندان همان طور که همه ی ما می دانیم رشته هایی نازکی به شکل نخ هستند که برای حذف مواد غذایی از بین دندان ها و مناطقی که مسواک قادر به تمیز کردن آن ها نیست، استفاده می شوند و می دانیم که ماندن غذا بین دندان ها باعث بسیاری از بیماری های دهان و دندان و در نتیجه پوسیدگی آن ها می شود. بنابراین استفاده از آن برای جلوگیری از بیماری های دهان و دندان توصیه می شود. استفاده از آن بعد از ناهار و قبل از رسیدن به خانه و قبل از استفاده از مسواک می تواند احساس خوبی را در شما بوجود آورد. با وجود این همه ویژگی های مثبت خیلی از مواقع افراد به دلیل سخت بودن استفاده و عدم آگاهی از نحوه ی استفاده صحیح از آن استفاده نمی کنند.

به دلیل اینکه در هنگام نخ دندان کشیدن باید از دست خود استفاده کنید و دست وارد دهان می شود، لازم است حتما قبل از استفاده، دست های خود را بشویید.

ابتدا نخ را دور انگشت وسط یا انگشت اشاره ی یک دست خود بپیچانید و یک مقداری از طرف دیگر آن را هم در انگشت وسط یا اشاره ی دست دیگر خود نگهدارید. مطمئن شوید مقدار کافی از آن را جدا کرده باشید زیرا برای تمیز کردن دندان ها به مقداری کافی از نخ دندان نیاز است و سعی کنید حدود ۱ تا ۲ اینچ بین دو دست فاصله وجود داشته باشد و در مرحله ی بعد از انگشتان اشاره ی خود برای هدایت نخ استفاده کنید. با استفاده از حرکت زیگ زاگی نخ را بین دندان ها حرکت دهید و مطمئن شوید به اطراف دندان برخورد نکند. بهتر است برای بالارفتن کارایی آن را به صورت c شکل قرار دهید. نخ دندان را به بالا و پایین و بین لثه ها بکشید و قسمت های پشت دندان را فراموش نکنید. همین طور که کار را از یک دندان به دندان دیگر انجام می دهید سعی کنید قسمت جدیدی از نخ دندان را ازبین دست ها آزاد کرده و از آن استفاده کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
سیر تا پیاز جرم‌گیری دندان

معرفی انواع فلاس

  • دنتال فلاس حاوی فلوراید
  • دنتال فلاس نازک تر برای دندان هایی که تماس دندانی زیادی دارند
  • دنتال فلاس مخصوص ارتودنسی و بریج های دندانى و ایمپلنت
  • دنتال فلاس های موم دار برای تسهیل عبور دنتال فلاس از تماس دندانی و فلاس هاى طعم دار(نعنا)

میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آشنایی با نخ دندان را بخوانید.

منبع: dental-news.ir

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا