ارتودنسی دو دندان جلو می تواند در هر سنی انجام شود ولی اگر این اتفاق در سنین پایین تر بیفتد، به این دلیل که لثه ها و دندان های فرد هنوز حالت نرمی خود را حفظ کرده اند شکل گرفتن آن ها ساده تر است.

آشنایی با روش درمانی ارتودنسی دو دندان جلو

ارتودنسی یکی از روشهای معمول برای برطرف کردن مشکل ظاهری دندان ها بوده و یکی از انواع آنها که در این مقاله به آن می‌پردازیم ارتودنسی دو دندان جلو است.

تصور عموم مردم از ارتودنسی این است که باید حتماً تمام دندان ها را ارتودنسی کرد تا ظاهر و مشکلات آن برطرف شود در حالی که افرادی هم هستند که تمام دندان هایشان مرتب بوده و فقط دندان های جلویی آن ها مشکل ظاهری دارد. بنابراین می توانند این درمان را فقط روی ندان های جلویی خود انجام دهند.

در چه مواردی می توان از ارتودنسی دو دندان جلو استفاده کرد؟

 • جلو بودن بیش از حد دندان جلو
 • روی هم قرار گرفتن دندان های جلویی
 • کج شدن دندان های جلویی


در تمامی مواردی که گفته شد می توان با ارتودنسی دندان جلو مشکل را برطرف کرد همانطور که از نام این روش پیداست فقط دندان های جلویی ارتودنسی می‌شوند. معمولاً به مشکلی که نیاز به ارتودنسی کردن دندان های جلو دارد مشکل دندان خرگوشی هم گفته می‌شود.

به دلیل اینکه فرد در زمان صحبت کردن یا خندیدن اولین چیزی که از داخل دهانش نمایان می شود دندان های جلویی اوست، بنابراین از اهمیت بسیاری برخوردار است و می تواند اعتماد به نفس فرد را تحت تاثیر قرار دهد. فرد می‌تواند با استفاده از روش ارتودنسی دندان خرگوشی مشکل خود را برطرف نماید و ظرف مدت کوتاهی اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازگرداند.

بیشتر مشکلاتی که می توان با استفاده از ارتودنسی دندان های جلویی آنها را حل کرد به مشکل جلوزدگی بیش از حد دندان ها مربوط می شود که همین مشکل دارای دو نوع مختلف است و بسته به نظر پزشک متخصص ارتودنسی باید هر کدام را با روش خاصی درمان نمود.

عارضه های جلو بودن بیش از حد دندان
عارضه های دندانی مربوط به جلو زدگی دندان عبارتند از:


اوربایت

اورجت و اوربایت عارضه هایی هستند که در واقع از نظر ظاهر به همدیگر خیلی شبیه اند و هر دو مشکل ایجاد شده در مورد دندان های جلویی هستند و فک بالا را درگیر می‌کنند. اما از نظر روند ایجاد شدن این مشکلات روی دندان، کاملاً با هم متفاوت هستند.

انواع دندان را بشناسید

در مشکل اورجت وقتی فک بالا دچار جلوزدگی دندان می شود در حین اینکه به جلو متمایل شده، یک شیب رو به جلو هم دارد که این مشکل به مرور زمان باعث ایجاد فاصله افقی بین دندانهای بالا و پایین می شود؛ ولی در عارضه ی اوربایت فقط دندان های رو به جلو هستند که این مشکل باعث می شود دندان ها به هم ساییده شوند و آسیب های ناشی از برخورد دندان های فک بالا با سطح پشتی دندانهای پایین و لثه ها را در پی داشته باشد. همانطور که گفته شد برای ترمیم این دو عارضه نظر متخصص ارتودنسی اهمیت دارد.

ارتودنسی دو دندان جلو

چه عواملی باعث ایجاد عارضه جلوزدگی بیش از حد دندان جلو می شود؟
این عارضه به عوامل مختلفی بستگی دارد که می تواند به مرور زمان ایجاد شود. عواملی که باعث ایجاد عارضه جلوزدگی دندان می شوند عبارتند از:

 • فشار آوردن زبان به دندان جلویی در هنگام بلعیدن و جویدن غذا
 • فشار آوردن زیاد روی دندان ها
 • بزرگ بودن بیش از اندازه دندان های جلو
 • طولانی شدن عادت مکیدن انگشت توسط کودکان
 • متعادل نبودن فک بالا و پایین که این امر در حین رشد به وجود می آید
 • مشکل ژنتیکی که می تواند از یکی از خویشاوندان نزدیک به ارث برسد
 • تومور و کیست های موجود در فک
 • مصرف طولانی مدت پستانک در کودکان
 • مراحل درمان جلوزدگی دندان با روش ارتودنسی

دندان نهفته چیست؟مانند تمامی روش های ارتودنسی دندان در روش ارتودنسی دو دندان جلو هم باید ابتدا بیمار یک مشاوره از پزشکان متخصص ارتودنسی بگیرد. بعد از انجام مشاوره و تشخیص متخصص ارتودنسی برای ترمیم جلو زدگی دندانها به روش ارتودنسی دندان جلو، ابتدا پزشک ارتودنسی از طریق عکسبرداری از وضعیت دندان و فک بیمار مطلع می شود. پس از آن تصمیم می‌گیرد که درمان چه زمانی آغاز شود و تا چه حد روی دندان باقی بماند در واقع همان طول درمان را مشخص می کند و اگر بیمار نیاز به روش های کمک کننده در کنار ارتودنسی دندان جلو داشته باشد آن ها را هم تجویز می کند.

طول درمان ارتودنسی در این روش به عوامل مختلفی از جمله شدت انحراف دندان ها، سن بیمار، وضعیت جسمانی و همچنین وضعیت فک و دندان های مجاور بستگی دارد.نکته قابل توجهی که باید در درمان دندان به روش ارتودنسی دندان جلو بدانید این است که سیم و براکت ها فقط و فقط روی دندان های جلویی نصب می شود و نیازی نیست که سیم و براکت یا قلابی به کل دندان شما وصل شود.

جلوزدگی دندان چه عوارض و خطرهایی دارد؟

جلو بودن بیش از حد دندان ها در تمام افراد به یک صورت نیست. ممکن است در بعضی شدت داشته باشد و در بعضی از افراد بطور خفیف رو به جلو باشد. اما در کل، خطراتی که جلو بودن دندان برای فرد دارد و عوارضی که برای او ایجاد می کند عبارتند از:

 • تغییر در ظاهر چهره
 • گاز گرفتن و جویدن با درد اتفاق می افتد
 • دندان ها و لثه ها آسیب می بینند
 • جویدن دچار مشکل می شود
 • گفتار دچار مشکل می شود
 • ارتودنسی دو دندان جلو
بهترین سن برای انجام ارتودنسی

بهترین زمان ارتودنسی دندان جلو می تواند در هر سنی باشد ولی اگر این اتفاق در سنین پایین تر بیفتد به این دلیل که لثه ها و دندان های فرد هنوز حالت نرمی خود را حفظ کرده اند راحت تر شکل می گیرند و رو به عقب حرکت می‌کنند. بنابراین اگر بخواهیم زمان مناسب برای انجام ارتودنسی دندان جلو را اعلام کنیم در سنین پایین یعنی بین کودکی و نوجوانی است.

امروزه ارتودنسی دندان جلو در هر سنی انجام می شود و تقریبا محدودیت سنی برای انجام آن وجود ندارد.


دلایل دندان درد را بیابید.