تکنولوژی دندانپزشکیعلم دندانپزشکی

پوشش نانوذرات از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند

در راهنمای جامع دندانپزشکان و کلینیک های دندانپزشکی اگرچه پوسیدگی دندان به وسیله باکتری ها به وجود می آید اما کشتن تمام باکترهای موجود در دهان ایده جالبی نیست زیرا برخی از آنها به هضم غذا کمک می کنند و سودمند هستند. پوشش نانو ذرات در همین راستا محققان یک پوشش از نانوذرات ابداع کرده اند که در آینده بدون آسیب به باکتری ها از پوسیدگی در دندان ها جلوگیری می کند.

پوشش نانو ذرات

پوسیدگی زمانی اتفاق می افتد که باکتری های مضر مانند Streptococcus mutans تکثیر می شود و یک لایه زیستی (یا پلاک) روی دندان به وجود می آورند. در این فرآیند باکتری مذکور اسیدهایی تولید می کند که مینای دندان را حل می کند. پیش از این متخصصان از موادی مانند اکسید روی، اکسید مس و نقره برای از بین بردن این میکروب ها استفاده کردند اما متاسفانه این مواد باکتری های مفید را نیز نابود می کنند.

پوشش نانو ذرات

اکنون گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی بر متوقف کردن فرآیند ایجاد لایه توسط میکروب ها بدون آسیب رساندن به آنها تمرکز کرده اند.  آنها به رهبری دکتر راسل پیزاونتو تاثیرات نانوذرات ساخته شده از اکسید سریم را برای این منظور بررسی کردند. تحقیقات قبلی نشان داده بود چنین ذراتی از ایجاد لایه مذکور جلوگیری نمی کند و در برخی موارد حتی آن را بیشتر می کند. اما محققان دانشگاه ایلینوی می دانستند ویژگی های نانوذرات اکسید سریم به طور کلی با توجه به شیوه تولید آنها تعیین می شود. در همین راستا آنها نانوذرات اکسید سریم را با شیوه ای متفاوت و از حل کردن سریک آمونیوم نیترات یا نمک های سولفات در آب  ساختند.

READ
فضا نگهدار دندان چیست؟ - بهترین فضا نگهدارنده برای کودکان کدام است؟

نتایج

طی پژوهش در صفحات پلی استیرن یک واسطه رشد حاوی Streptococcus mutans قرار داده شد و در مرحله بعد شکر افزوده شد و از باکتری مذکور برای ایجاد لایه هایی زیستی یا پلاک استفاده شد. هنگامیکه محلول ذرات اکسید سریم به صفحات افزوده شد، تولید لایه های مذکور به میزان ۴۰ درصد کاهش یافت. به طور متضاد استفاده از نیترات نقره (یک ماده ضدپوسیدگی) تاثیری بر رشد لایه مذکور در همین شرایط را نداشته است.

دندان سازی تجربی

ایمپلنت دندان ها
لمینت دندانها
لیفت لثه

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا