بوی بد دهان شکایت رایجیه که افراد زیادی رو درگیر خودش کرده. شاید به بوی دهان یا هالیتوز (Halitosis) به چشم یک بیماری یا مساله جدی نگاه نشه، اما همین بوی بد میتونه جوانب زیادی از زندگی افراد رو تحت تاثیر خودش قرار بده و مساله کم اهمیتی نیست. بنابراین رسیدگی و درمانش رو نباید پشت گوش انداخت. با مشخص کردن علت هالیتوزیس میشه به راحتی و به صورت ۱۰۰ درصدی اون رو ریشه کن کرد. نگارنده توی این مقاله سعی کرده که به زبانی بسیار بسیار ساده راه حل ها و روش های کاهش بوی بد دهان (سوای از علتش) رو براتون آماده کنه. اگه شما اخیرا با این مشکل روبرو شدین حتما این مقاله رو بخونید که حسابی به دردتون میخوره.

۱۱ علت اصلی بوی بد دهان کدامند؟

خیلی نمیخوام توضیح بدم فقط به صورت خلاصه و لیست وار این ۱۱ تا علت رو توضیح میدم و بعد از خوندن این بخش روش های درمان و یا از بین بردن هالیتوز رو توضیح میدم.


کاهش بزاق

بزاق نقش مهمی توی دهان ما داره. کم و زیاد بزاق میتونه برامون دردسر ساز باشه. کمش میتونه باعث خشک شدن دهان و ایجاد هالیتوزیس بشه.


بیماری لثه

بیماری لثه میتونه از عوامل موثر در هالیتوز باشه. بیماری اولیه لثه که بهش میگن التهاب لثه و در اصل نوعی پاسخ التهابی به تجمع باکتری های موجود در پلاک هستش ناشی میشه.

از ارتودنسی کودکان بیشتر بدانید


رژیم های غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدارت کم

رژیم های غذایی حاوی پروتئین بالا و کم کربوهیدرات مانند دکتر اتکینز باعث میشن که بدن شما به جای کربوهیدرات ها، چربی رو بسوزونه. همین باعث ایجاد کتوز میشه. کتوز حالتیه که بدن حین استفاده از چربی ها به عنوان سوخت اصلی خودش در اون قرار می گیره. کتوز یعنی سطح بالای کتون در خون. بدن ما از کتون به عنوان سوخت استفاده میکنه و وجود اون ها در خون باعث ایجاد یه بوی نامطبوع از دهان میشه.


غذاهای بد بو!!

اینو در ادامه مقاله بیشتر توضیح دادم اما به طور خلاصه ماهی، سیر، پیاز و مواد مشابه میتونن با توجه به ماهیتی که دارن بوی بدی ایجاد کنن. این غذاها بزاق رو کاهش میدن و کلی دردسر برامون به وجود میان. (خمشونم خوشمزه هستنا ولی خب دردسر هم دارن)


سیگار کشیدن

دیگه همه میدونن سیگار چه تحفه ایه و چقدر ضرر داره. علت بوی بد دهان رو هم بزارین توی رزومه سیگار، تنباکو و هرچیزی که دخانیات محسوب میشه. دیگه نگم براتون که مواد مخدر هم همینقدر بوی بد ایجاد میکنن.


الکل

الکل خودش به تنهایی بو داره و مصرفش بوی دهان رو دوچندان افزایش میده و بد میکنه.


بعضی از داروها

بعضی که چه عرض کنم، بسیاری از داروها با بوی بد دهان مرتبط هستن، و معمولاً به این دلیل که دهان رو خشک می کنند. بعضی از این داروها شامل داروهای آنتی هیستامینی، آرام بخش، آمفتامین، داروهای ضد افسردگی ، داروهای ادرار آور ، ضد احتقان ، داروهای آنتی کولینرژیک و برخی داروهای ضد روان پریشی هستند. مکمل های خاص ویتامین (به ویژه در دوزهای بالا) نیز مقصر هستند.


کتواسیدوز

کتواسیدوز در افرادی که دیابت دارن و دیابتشون کنترل نشده یا تشخیصش ندادن هنوز می تونه باعث ایجاد بوی میوه ای مانندی در نفس بشه. علت این بو هم کمبود انسولینه که می تونه به طور بالقوه کشنده باشه.


رفلاکس معده

بیماری ریفلاکس معده (GERD) هم می تونه در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشه. به این شکل که غذا میره داخل معده نصفه و نیمه هضم میشه و بعدش یهو با کلی اسید از دریچه بین معده و مری میزنه بالا. این میتونه باعث بشه که بوی دهان ما خیلی ناخوشایند بشه.


مشکل سینوس و مجاری تنفسی

عفونت های سینوسی یا مجاری تنفسی هم ممکنه بوی دهان شما رو تغییر بده. اینجا دیگه بوی بد دهان فقط یه دردسر نیست بلکه یه نشانه و علامته که باید جدی گرفته بشه.


نارسایی کلیوی

نارسایی مزمن کلیه هم می تونه بویی شبیه آمونیاک ایجاد کنه چون سموم بدن در نهایت به جای کلیه در این وضعیت از طریق ریه ها دفع می شن و بوش هم قاعدتا از دهان خارج میشه.

علل بد بویی دهان

و اما چطور بوی بد دهان رو درمان کنیم؟

پروبیوتیک مصرف کنید

احتمالاً اسم پروبیوتیک ها بارها (مخصوصاً این روزها) بیشتر به گوشتون خورده باشه. پروبیوتیک ها یه سری باکتری بسیار خوب و مفید برای بدن ما هستند، که به حفظ و ارتقای سلامتی ما و بهبود عملکردش کمک می کنند. در واقع بدن ما از تعداد زیادی باکتری خوب و بد تشکیل شده و در حالت عادی تعداد اینا با هم در تعادله. اما هرچی باکتری های خوب بیشتر باشه طبیعتا میتونن بر باکتری های بد غلبه کنند و بهتر به بدن ما کمک کنن.

انواع باکتری خوب، بد و زشت در دهان ما انسان ها

دهان ما انسان ها حدودا نزدیک به ۷۰۰ گونه مختلف باکتری خوب و بد داره. البته اینم بگم که بیشتر افراد حدود ۳۲ تا ۷۰ یا ۸۰ تا گونه توی دهانشون داره. یه سری از این باکتری ها مخربن و کارای بدی توی دهان ما انجام میدن. برای مثال باکتری های استرپتوکوکوس موتانس (Streptococcus mutans) و پورفیروموناس ژنژیوالیس (Porphyromonas gingivalis) نقش بسیار خرابکارانه و پررنگی در پوسیدگی دندان و پریودنتیت (عفونت لثه) دارن. اما یه سری دیگه از این باکتری ها خیلی خوبن.

مثلاً استرپتوکوک سالیواریوس (S. salivariu) یکی از این باکتری خوباست که به هضم غذا توی دهان کمک میکنه. این تنها کارش نیست. ثابت شده که این باکتری خفن باکتری هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان میشن رو خیلی شیک از بین می‌بره (همین کار رو دهانشویه آنتی باکتریال انجام میده. اما دهانشویه ها باکتری های خوب و بد رو به یک اندازه از زیر تیغ رد می کنند)

پروبیوتیک برای رفع بوی بد دهان چکار میکنه؟

محصولات پروبیوتیک حاوی تعداد زیادی باکتری S. salivarius K12 و S. salivarius M18 هستند. این باکتری خودشون یک قشون همه فن حریف هستند که به باکتری های خوب دهان کمک میکنند تا سطح سلامتی دهان و دندان رو بیشتر کنند. اونا به کاهش پوسیدگی دندان و از بین بردن بوی بد دهان کمک بسیار زیادی می‌کنند.

مواد پروبیوتیک و باکتری ها در دهان

داروهای بدون نسخه بخرید!

هرچند که بهترین و موثرترین روش برای از بین بردن بوی بد دهان رعایت بهداشت دهان و دندان هستش، اما یه سری داروی با و بدون نسخه هم هستن که میشه ازشون برای این منظور استفاده کرد. برای مثال دهان شویه هایی که حاوی عوامل آنتی باکتریالی مثل ستیل پیریدینیوم کلراید (Cepacol)، کلرهگزیدین (Peridex) یا پراکسید هیدروژن هستند، میتونن هالیتوزیس یا همون بد بویی دهان رو درمان کنند. همچنین استفاده از خمیردندون ها و اسپری های خوش بو کننده دندون میتونن به شما کک بسیار زیادی کنن. این محصولات میکروب های ایجاد کننده بوی بد دهان رو از بین می برند و نفس شما رو تازه تر می کنند.

به جز اینا، اگر علت بوی بد دهان شما به دلیل رفلاکس اسیده معده یا GERD هستش، داروهایی مثل مسدود کننده های H2، مهارکننده های پمپ پروتون (PPI) یا داروها آنتی اسید هم ممکنه به کاهش هالیتوز بهتون کمک کنه. همین که مشکل رفلاکس اسیدتون برطرف بشه مشکل بوی نامطبوع دهان هم خود به خود برطرف میشه👌. ولی خاهشاً بدون مشورت با پزشک داروها رو خودتون نخرید.


هرچیزی نخورید!

علت بوی دهان (در اغلب موارد) مصرف بعضی از مواد غذایی و خوراکی های هستش که رایجه و بوی نامطبوی دارن و یا اینکه در داخل دهان به خاطر فعل و انفعالات خاصی بوی بد ایجاد میکنند. اینایی که لیست کردم همشون باعث هایتوز میشن و هممون اینو میدونیم اما خب بعضی وقتا هوس میکنیم که بخوریم:

 • سیر
 • پیاز
 • ماهی
 • قهوه
 • غذاهای پرادویه
 • بعضی از (مخصوصا تره و تربچه)
 • حتی لبنیات
 • و…

اما خب خوشبختانه بوی بد دهان اگر ناشی از این خوراکی ها باشه موقتیه و حتی اگه مسواک نزنیم خود به خود با بزاق دهان از بین میره. ولی اگه مسواک بزنید یا دهانشویه استفاده کنید بوی بد زودتر از بین میره.

این وسط یه سری غذا و خوراکی هستن که نه تنها هیچ بوی بدی برای شما ایجاد نمیکنند که حتی خودشون به دردمان بوی بد دهان کمک میکنن. بعضی از این غذاها و مواد رو لیست اینجا لیست کردم:

 • سیب
 • گیاهان تازه
 • زنجبیل
 • سبزیجات معطر
 • خربزه
 • دارچین
 • چای سبز

و یه درمان فوق العاده موثر دیگه میشه دانه رازیانه. این دانه نه تنها باعث افزایش جریان بزاق میشه بلکه به خنثی سازی بوهای بد و به هضم غذا کمک بسیار زیادی میکنه. دانه رازیانه اصل جنسه و به طور طبیعی خاصیت ضدباکتریایی داره.


مایعات و آب بیشتری بنوشید

نوشیدن مایعات فراوان، به ویژه آب، به تولید و ترشح هرچه بیشتر جریان بزاق کمک می کنه. یک لیوان آب بعد از خوردن غذا، می تونه ذرات ریز مواد غذایی که بین دندون ها و بخش های مختلف دهان به دام افتادن رو بشوره ببره. همچنین جویدن آدامس های بدون قند بعد از هر وعده غذایی میتونه خیلی خوب باشه و افزایش بزاق دهان کمک کنه.

بنابراین شما فقط آب بنوشید و آدامس بجوید بقیه ش رو بذارید به عهده بزاق. بزاق خودش مانع از تشکیل پلاک دندان میشه، پلاک های قبلی رو از بین میبره و نفس شما رو تازه میکنه. همینا برای خوش بو شدن دهان و از بین رفتن بوی بد کفایت میکنه. اگر خودتون مشکل خشکی دهان و یا کمبود بزاق دارید هم میتونید از محصولات دارویی تحریک کننده بزاق استفاده کنید. البته حتما از دندونپزشک مشورت بگیرید سرخود اینکارو انجام ندید.


هر روز زبونتون رو تمیز کنید

شاید تمیز کردن زبون یا مسواک زدنش یکم بی معنی و بی فایده به نظر بیاد. اما اگه بدونید که بیشتر بوی بد دهان از همین زبان بلند میشه تعجب میکنید. به عبارتی نزدیک به ۴۰ درصد کل بوی نامطبوع دهان مربوط به زبان ما میشه. چرا؟ چون تا دلتون بخواد روش باکتری هست. یعنی یک بستر فوق العاده خوب برای باکتری های مضر دهانه. پس چکار کنیم؟

هر روز اول صبح زبونتون رو با مسواک نرم به آرومی مسواک بزنید. کافیه چند روز اینکار و امتحان کنید تا خودتون متوجه بشید چطوری تمیز کردن یا مسواک زدن زبان چه تاثیر خوبی روی کاهش هالیتوزیس داره.


اگر زیاد آب نمی خورید نوشیدنی های دیگه رو امتحان کنید!🍸

بعضیا اساسا آب کمی مینوشند و چندان میانه ای با نوشیدن آب کافی ندارن. این افراد برای درمان بوی بد دهان خودشون می تونن یه سری مایعات دیگه رو امتحان کنند. برای مثال چای سبز بهترین درمان بوی بد دهان و آبرسان داخل دهان است. چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های زیادیه که می تونه به بهبود تنفس و خوشبو شدن دهان کمک کنه. از قدیم‌الایام هم مردم برای مبارزه و درمان هالیتوزیس از ترکیب لیمو و چای سبز استفاده میکردن و هنوز هم این روش می تونه درمان ۱۰۰ درصد بوی بد دهان باشه.


درباره قرص نعناع تجدید نظر کنید!!

مادر بزرگهای ما همیشه خدا یکی از گزینه های روی میزشون برای درمان بوی بد دهان نعنا یا دمنوش نعناع بوده و هست اما هیچوقت از قرص نعنا برای اینکار استفاده نکردن. به این نکته توجه کنید که ممکنه نعناع خودش روش مناسبی برای درمان سریع بوی بد دهان باشه، اما مصرف قرص نعنا همیشه بهترین گزینه برای خوش بو شدن دهان نیست. چرا؟

چون بعضی از قرص های نعنا حتی ممکنه بوی دهان رو بدتر کنن چونکه حاوی قند ها و مواد نگهدارنده مضر هستند. به علاوه قرص نعنا یک روش ساده و البته موقتی برای درمان هالیتوزیسه و در طولانی مدت نمی تونه بوی بد و مزمن رو از بین ببره. بنابراین مثلا اگه علت هالیتوز شما مشکل گوارشی مثل رفلاکسه اصلا کار درستی نیست که به صورت موقتی و با چیزی مثل قرص نعنا اون رو درمان کنید. و در کل قرص نعناع تنها زمانی خوبه که مثلا اول صبح یه دونه میزنید بالا و فقط مشکل بوی بد دهان در صبح رو دارید که اونم موقتیه.


با مسواک های قدیمیتون خداحافظی کنید

تعویض مسواک های قدیمی

گاهی اوقات یک مسواک قدیمی می تونه مقصر ایجاد بوی بد دهان باشه. منظورم از قدیمی این نیست که مسواک برای چند سال پیش باشه، نه! مسواکا رو باید هر ۳ ماه یکبار عوض کنیم. در برخی موارد زمانی که مسواک ها بیشتر از ۳ ماه استفاده بشن میتونن در بدبو شدن دهان نقش داشته باشند. مخصوصا اگر مسواک شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشه. اما چرا باید مسواک را تعویض کنیم؟

چون باکتری می تونن در طولانی مدت روی مسواک بنشینند و روی اون تکثیر بشن. همین باکتری ها به محض اینکه از طریق مسواک به دندان منتقل بشن می تونن بوی بدی در دهان شما ایجاد کنن. بنابراین حتما هر ۳ ماه یکبار مسواک خودتون رو عوض کنید. مخصوصا اگر اخیرا سرماخوردگی و یا هر بیماری مشابه دیگه ای مثل خدایی نکرده کرونا یا آنفولانزا گرفتید.


از دندان مصنوعی، ایمپلنت و روکش خودتون مراقبت کنید

کسانی که دندان مصنوعی، ایمپلنت دندان، روکش دندان، بریج، دستگاه ارتودنسی و …. دارند میتونن مستعد بد بو شدن دهان بشن. اگه به موقع این مواردی رو که نوشتم تمیز کنید و به خوبی ازشون مراقبت کنید هیچوقت هالیتوزیس نمیگیرید. اما اگه به موقع بهشون رسیدگی نکنید و اون ها رو تمیز نکنید میتونن هم به لثه شما آسیب بزنن و هم اینکه باعث شدیدتری شدن هالیتوز بشن.

بیشتر>> آشنایی با انواع دندان

به یک دندانپزشک مراجعه کنید

داشتن دهان بد بو اون هم به صورت گاه و بیگاه طبیعیه، اما اگر به صورت مزمن چنین مشکلی دارید برای درمان اون باید در اولین قدم به یک دندانپزشک عمومی یا یه متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید تا شما رو معاینه و ارزیابی کنه.

دندانپزشک میتونه با یک ارزیابی دقیق و در صورت نیاز با استفاده از روش های تشخیصی مثل تصویر برداری با کمک اشعه ایکس، ریشه و یا علت اصلی بوی بد دهان را تشخیص دهد. دندونپزشک همچنین میتونه به درمان بوی بد دهان به علمی ترین وبیخطرترین روش ممکن به شما کمک کنه.

برگرفته ی محاوره ای از وبسایت ada.org