کامپوزیت دندان لایه نازکی از جنس عموما کامپوزیت ونیر است که همرنگ با دندان­های فرد ساخته شده و روی دندان نصب می شود؛ به طوری که قابل تشخیص با دیگر دندان های طبیعی نیست. در واقع کامپوزیت یک ماده خمیری شکل است که بصورت آماده وجود داشته و یک طیف رنگی دارد که هماهنگ با رنگ دندان های سالم فرد انتخاب می شود.

کاربرد کامپوزیت دندان چیست ؟

کاربرد کامپوزیت دندان اصلاح نامنظمی، بد فرمی، رنگ زرد، پریدگی و فاصله دندان است. یک دندانپزشک ماهر و مجرب می تواند با بهره گیری از بهترین مواد، عیوب دندان های فرد را با این روش به بهترین شکل ممکن برطرف کند. زمانی که پوسیدگی دندان توسط دندانپزشک برداشته می شود، از کامپوزیت دندان می توان برای پر کردن فضای خالی و ترمیم شکل ظاهری آن استفاده کرد.

ونیر کامپوزیتی بیشتر برای ترمیم و زیبایی دندان های جلو به کار می­رود. ممکن است فرد در ظاهر دارای دندان های سالم و منظمی باشد، اما برای تغییر در رنگ دندان، خواهان این روش است تا یک لبخند زیبا و جذاب داشته باشد. دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی با بررسی شرایط فرد و ویژگی های صورت و دهان و دندان، بهترین گزینه را پیشنهاد می دهد.

برخی افراد هنگام خندیدن و یا صحبت کردن، لثه هایشان مشخص می شود که به دلیل کوتاه بودن دندان ها این اتفاق رخ می دهد. به این حالت لبخند لثه ای گفته می شود. خوشبختانه امروزه با پیشرفتی که در علم دندانپزشکی روی داده است، این موضوع به راحتی قابل حل است. درمان در مطب دندانپزشکی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. بدین صورت که با بالا بردن اندکی از لثه و سپس با کمک ونیر کامپوزیت، طرح لبخند فرد اصلاح شده و اعتماد به نفس وی حین صحبت کردن و لبخند زدن بالا می رود.

چنانچه علت لبخند لثه ای به دلیل کوتاهی لب باشد، روش های ترمیمی دیگری باید بکار گرفته شود. مثلا می توان با تزریق بوتاکس و جراحی پلاستیک، موقعیت لب بالا را تغییر داد. شما می توانید مطلب لبخند لثه ای چیست و روش اصلاح آن را در این قسمت مشاهده کنید.

کامپوزیت دندان روشی کم هزینه بوده و در آن دندان تراش داده نمی شود. در گذشته برای سفید کردن دندان ها از روکش استفاده می شد که مستلزم تراش قسمت زیادی از دندان بود. اما امروزه با پیشرفت روش های نوین، بخصوص کامپوزیت دندان نیازی به تراش دندان نبوده و کامپوزیت روی دندان فرد چسبانده می شود.

تمام مراحل آن نیز در داخل مطب انجام شده و نیازی به لابراتوار نیست. به همین دلیل تطابق رنگ کامپوزیت با دندان، بهتر انجام می شود.

اگر بیمار دارای دندان های بهم چسبیده باشد و سن پایینی داشته باشد، بهترین گزینه کامپوزیت است. زیرا اگر فرد با گذشت زمان احساس نارضایتی کند و یا به هر دلیلی پشیمان شود، به راحتی می­توان کامپوزیت را با لمینت تعویض کرد.

چنانچه فک و دندان ها روی هم قرار گرفته باشند( اکلوژن)، ابتدا دندانپزشک ارتودنسی را پیشنهاد می دهد تا نظم دندان ها ایجاد شده و سپس اقدام به دیگر مراحل زیبایی و ترمیم دندان ها می کند.

مراقبت های لازم بعد از نصب کامپوزیت دندان

دندان ها پس از چسباندن کامپوزیت، نیاز به مراقبت بیشتری دارد. لذا بعد از مصرف نوشیدنی های گازدار و غذاهای رنگی، باید دندان­ها مسواک شده و از نخ دندان استفاده شود تا رنگدانه ها به مدت زیادی در تماس با دندان های کامپوزیتی نباشد. باید توجه داشت که کامپوزیت یک روش زیبایی دائمی است که مراقبت فرد برای طول عمر آن لازم و ضروری است. البته چنانچه کامپوزیت در اثر خوردن ماده غذایی سفت و یا ضربه، شکسته و لب پر شود، قابل ترمیم است. اگر فرد نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کند، کامپوزیت ها دچار تغییر رنگ نمی شوند. اگر هم تغییر رنگ بدهند، با پولیش به حالت اولیه برگردانده می شوند.

بهترین برند کامپوزیت دندان چیست؟

بهترین برند های کامپوزیت، برند های ژاپنی به نام های Gradia DIrect ، Geanial و kuraray و برند های آمریکایی به نام های Bisco ، 3M و Cosmedent، همچنین برند های سوئیسی مثل سارمکو از برند های خوب جهت کامپوزیت دندان می باشند.

البته باید توجه داشت که امری که موجب تفاوت در برند های مختلف کامپوزیت می شود، نوع برن کامپوزیت نیست، بلکه این مهارت و تکنیک دندانپزشک است که موجب مرغوبیت یک برند می شود. زیرا اکثر برندها دارای استانداردهای لازم بوده و مراحل کنترل کیفی را طی کرده اند. ممکن است با بهترین نوع کامپوزیت، نتیجه ای عکس حاصل شود.

نکته ای باید به آن توجه شود این است که تنها عارضه کامپوزیت دندان، در نتیجه ی خوب و درست سوار نشدن کامپوزیت روی لثه و وارد شدن آسیب های جدی و شدید به آن است. لذا باید در انتخاب دندانپزشک با تجربه و متخصص دقت کرد.

در کلینیک دندانپزشکی مبین در تهرانسر، تیم مجرب و متخصص ترمیم و زیبایی با بهترین مواد روز دنیا، با کیفیت ترین خدمات را به مشتریان ارائه داده و لبخندی زیبا و دلنشین را به شما هدیه می کند.

شما همچنین می توانید نمونه کارهای کامپوزیت ونیر کلینیک دندانپزشکی مبین را در بخش گالری کامپوزیت ببینید.

مزایا کامپوزیت دندان چیست؟

حداقل تغییرات بر روی ساختار دندان ها
با توجه به این که کامپوزیت مانند نوعی روکش برای دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد نیازی به تغییر ساختار دندان نیست و در واقع حداقل میزان آماده سازی در این روش را می توان مشاهده کرد. علاوه بر این هیچ گونه تغییر و آسیبی بر روی عاج، مینا و ریشه ی دندان دیده نمی شود.

طول درمان کوتاه

یکی از موارد مهم در رابطه با مزایا کامپوزیت دندان طول درمان کوتاه می باشد به طوری که در طی یک جلسه پزشک می تواند کار کامپوزیت دندان را به اتمام برساند. با توجه به اهمیت زمان در دنیای امروز این مورد را می توان یکی از مهم ترین مزایا این روش بیان کرد.

قیمت مناسب

قیمت مناسب کامپوزیت ها باعث شده است که هر فردی با هر نوع بودجه ای که دارد بتواند از این روش استفاده کند.

قابلیت ترمیم و تعویض

در صورتی که هر گونه مشکلی مانند جدا شدن لایه کامپوزیت از روی دندان به وجود آید با مراجعه به پزشک به راحتی می توان آن را ترمیم و یا تعویض کرد و از این جهت نگرانی وجود نخواهد داشت.

ساده بودن درمان

در این روش برای قرار دادن کامپوزیت بر روی دندان ها نیاز به هیچ گونه بیهوشی وجود ندارد و پزشک به راحتی می تواند بدون وجود هر گونه خونریزی کار خود را انجام دهد.

طول عمر بالا

یکی دیگر از مزایا کامپوزیت دندان طول عمر بالای آن می باشد. در رابطه با طول عمر کامپوزیت های دندانی می توان گفت که اگر تمام نکات بهداشتی در رابطه با آن ها رعایت شود و به توصیه هایی که پزشک برای مراقبت از کامپوزیت ها می کند عمل کنید می توانید به مدت 10 سال و یا حتی بیشتر هم از آن استفاده کنید. در این رابطه استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان می تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد.

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

شکستگی در کامپوزیت
همان طور که می دانید برای ساخت کامپوزیت دندان از ماده ای به نام رزین استفاده می کنند که این ماده استحکام کمتری نسبت به مواد دیگر مانند آمالگام و سرامیک دارد و گاهی ممکن است بر اثر فشار های وارد شده بر آن دچار شکستگی شود.

زرد شدن کامپوزیت
از دیگر عوارض کامپوزیت دندان می توان به زرد شدن و تغییر رنگ آن اشاره کرد. با توجه به این که یکی از موارد استفاده از کامپوزیت ها جنبه زیبایی آن می باشد زرد شدن و تغییر رنگ آن می تواند آزاردهنده باشد. به همین جهت لازم است سالی یک یا دو بار کامپوزیت ها توسط پزشک پولیش کاری شوند تا رنگ اصلی آن برگردد.

پوسیدگی دندان
یکی از مهم ترین موارد عوارض کامپوزیت دندان که اکثر بیماران به آن دچار می شوند، پوسیدگی دندان ها می باشد. معمولا افرادی که از کامپوزیت دندان استفاده می کنند باید به طور سفت و سخت بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند چرا که در غیر این صورت دچار پوسیدگی خواهد شد.

حساسیت در دندان ها
استفاده از کامپوزیت گاهی باعث می شود که فرد دچار حساسیت نسبت به گرما و سرما شود و این حساسیت در برخی مواقع ممکن است تا یک ماه و حتی بیشتر این حساسیت باقی بماند.

عدم تطبیق دندان ها
با توجه به این که در کامپوزیت دندان کاری که انجام می گیرد اصلاح شکل و سایز دندان ها می باشد گاهی ممکن است ناراحتی هایی به دلیل عدم تطبیق دندان ها با یکدیگر به وجود آید که این موضوع می تواند ناراحتی هایی را برای بیمار به هنگام صحبت کردن، خندیدن، غذا خوردن و … به وجود آورد.

التهاب و تورم لثه
تورم لثه یکی از شایع ترین عوارض کامپوزیت دندان می باشد که به دلیل نوع فعالیت های انجام شده در این روش می باشد. البته این موضوع نگرانی خاصی ندارد وبا مراجعه به پزشک به راحتی می توان آن را درمان کرد.

مقایسه کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان

کامپوزیت یا بلیچینگ، هر دو با هدف زیباتر شدن دندان‌ها انجام می شوند اما به طور کلی با هم متفاوتند. زمانی که رنگ دندان تغییر می کند و یا خراب و پوسیده می شود، دندان پزشک ابتدا بخش پوسیده را حذف کرده و سپس دندان را پر می کند و سطح دندان طی مراحلی با کامپوزیت دندان پوشیده می شود. در بلیچینگ دندان، سطح دندان هایی که دچار زردی یا بدرنگی شده اند چند درجه روشن تر می شود. در این روش که بهتر است توسط متخصص دندان پزشکی انجام شود و نه توسط سالن های زیبایی یا خود فرد، از ژل مخصوص سفید کردن دندان ها استفاده می شود.

برای دندان هایی روشن تر و نتایج بهتر از روش های سفید کردن دندان می توان از ترکیب این دو روش بهره برد. در صورتی که می خواهید کامپوزیت دندان انجام دهید دندان پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا قبل از انجام کامپوزیت ابتدا بلیچینگ دندان انجام دهید. بعد از بلیجینگ، کامپوزیت متناسب با رنگ دندان ها می تواند صورت گیرد. وقتی کامپوزیت انتخابی روی دندان ها قرار داده شد دیگر نمی توان رنگ آن را تغییر داد.

کامپوزیت یا بلیچینگ چه تفاوتی دارند؟

لمینت سرامیکی پوسته نازکی از جنس پرسلن (نوعی سرامیک) است که منطبق با دندان فرد در آزمایشگاه ساخته، و روی سطح خارجی دندان کار گذاشته می‌شود. شفافیت لمینت‌های سرامیکی به این نوع روکش‌ها جلوه‌ای کاملا طبیعی می‌بخشد.

کامپوزیت ونیر رزین سفید مهندسی شده‌ای است که به طور مستقیم روی سطح خارجی دندان قرار می‌گیرد. رنگ رزین به کار رفته کاملاً شبیه رنگ دندان است و ظاهری طبیعی دارد.

لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت ونیر فضای بزرگتری را پر می‌کند. بنابراین در همه مواردی که دندانپزشک استفاده از روکش را تایید می‌کند، از نقایص جزئی تا شدید، می‌توان از آن استفاده کرد. در صورتی که لمینت سرامیکی روی دندان های دو ردیف بالایی و پایینی به کار رفته باشد، دیگر حتی نیاز به سفید کردن دندان هم نیست. برخلاف لمینت، کامپوزیت ونیر قادر به پر‌کردن فضاهای وسیع نیست و اگر فاصله بین دندان ها زیاد باشد، طول آنها خیلی کوتاه باشد، یا بخش بزرگی از دندان شکاف خورده یا شکسته باشد، نمی‌توان از آن استفاده کرد. کامپوزیت ونیر معمولا در موارد زیبایی جزئی نظیر ترک‌های کوچک، تغییر رنگ دندان‌ها، یا انطباق نداشتن جزئی دندان‌ها به کار برد.